UNITATEA: G.P.P.NR.2 ,,Rostogol” CĂLĂRAȘI GRUPA: Mică EDUCATOARE: DINU VIORICA DOMENIUL EXPERIENȚIAL : DOMENIUL LIMBĂ ȘI COMUNICARE MIJLOC DE… [621181]

PROIECT DIDACTIC

DATA:
UNITATEA: G.P.P.NR.2 ,,Rostogol” CĂLĂRAȘI
GRUPA: Mică
EDUCATOARE: DINU VIORICA
DOMENIUL EXPERIENȚIAL : DOMENIUL LIMBĂ ȘI COMUNICARE
MIJLOC DE REALIZARE : Joc didactic
TEMA ACTIVIT ĂȚII : ,,În lumea poveștilor ”
TIPUL DE ACTIVI TATE : fixare, consolidare
SCOPUL :
Exersarea competenț elor de comunicare și a gradului de cunoaștere a unor povești
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
 să recunoască siluetele unor personaje din povești cunoscute, denumind atât personajul cât și povestea din care face pa rte;
 să denumească personajele pe baza unor ghicitori sau replici folosite;
 să redea dialogul dintre personaje folosind cuvinte și expresii din text ;
 să se exprime corect, coerent și logic în expunerile făcute;
 să exprime propriile opinii, sentimente și atitudini

SARCINA DIDACTICĂ:
Identificarea personajelor și a poveștilor pe baza imginilor – siluete ;
Descoperirea răspunsului la ghicitori;
Interpretarea unor roluri, folosind expresii și gesturi corespunzătoare;
Gruparea personajelor î n cadrul poveștilor corespunzătoare

REGULILE JOCULUI:
Copilul desemnat cu ajutorul baghetei fermecate și a unei numărători de personajul Ana Maria – mica școlăriță, va alege din
cutia cu surprize silueta unui erou din povești și o va de numi.Va găsi răspunsul unor ghicitori și va interpreta personaje
preferate.
Răspunsurile corecte vor fi recompensate cu aplauze iar cele greșite vor primi pedepse hazlii.

ELEMENTE DE JOC :
– surpriza;
– mânuirea materialelor ;
– ghicirea;
– mișcarea ;
– aplauzele

STRATEGII DIDACTICE:
a) METODE ȘI PROCEDEE DIDACTICE:
conversația, observația, explicația, demonstrația, exercițiul, problematizarea, expunerea .
b) MATERIAL DIDACTIC:
laptop, cd, cutie surpriză cu siluete ale unor personaje întâlnite în povești cunoscute (capra, iedul mare, iedul mijlociu, iedul
mic, lupul, ursul , purcelușii Naf -Naf, Nif -Nif și Nuf -Nuf, iepurașii Puf Alb și Puf Gri, mama iepuroaică, bunicuța, Scufița
Roșie, mama, vînăto rul), ecusoane reprezentând animale din povești(iepura ș,ursuleț, iezișor, purceluș, peștișor), ghicitori,
baghetă magică, obiecte aparținătoare personajelor, două căsuțe, microfon – jucărie.
c) FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual
DURATA: 15 minut e
LOCUL DE DESFĂȘURARE: sala de grupă.
RESURSE BIBLIOGRAFICE :
,,Curriculum pentru învățământul preșcolar (3 -6/7 ani), 2008;
,,Activitatea integrată din grădiniță ”(Ghid pentru cadrele didactice din învățământul preșcolar), Editura
Didactica Publishing House, 2008;
,,Ghid pentru proiecte tematice”, Editura Didactica Publishing House, 2008 .

SCENARIUL ACTIVITĂȚII

Secvențe
didactice
Conținut Strategii didactice
Evaluare Metode și
procedee Mijloace
didactice Forme de
organizar e
I. Momentul
organizatoric Asigurarea condițiilor necesare bunei desfășurări a activității :
– aerisirea sălii de grupă;
– aranjarea mobilierului;
– pregătirea materialelor;
– introducerea copiilor în sala de grupă pe fond muzical:
,, Noi suntem p iticii”

laptop
cd

frontală

II. Captarea
atenției
Se realizează prin prezentarea personajului Ana Maria, mica
școlăriță, care scoate din cufărul fermecat , cu ajutorul baghetei
magice , o ,,cutie cu surprize”. Alături se află o scrisoare prin
care copiii sunt anunțați că vor putea continua călătoria
misterioasă doar dacă vor rezolva anumite sarcini și vor trece
cu bine prin diferite încercări, la fel ca personajele din poveștile
cunoscute (Li se reamintește scenariul zilei, propus iniția l).

expunerea
conversația
explicația
observația cufăr;
baghetă
magică;
cutie
surpriză
cu siluete ale
personajelor
din povești;
scrisoare din
partea Zânei
Poveștilor
frontală
orală

III. Anunțarea
temei
Copiii sunt anunțați că vor juca jocul ,,În lumea poveștilor”. Se
precizează faptul că prietenii Anei, personaje din povești, sunt
triști pentru că s -au rătăcit iar ei trebuie sa -i ajute să -și
găsească locul în povestea corespunzătoare.

conversația
frontală

IV. Prezen tarea
noului conținut
Propunătoarea citește scrisoarea în care sunt enumerate
sarcinile care trebuie îndeplinite de copii. Precizarea faptului că
vor avea de rezolvat tot atâtea sarcini/ încercări, câți iezișori
sunt într -o poveste cunoscută și că, la sfârșitul călătoriei vor
avea o mare surpriză.
Explicarea regulilor de joc și precizarea sarcinilor ce trebuie
îndeplinit:
1. Recunoașterea personajelor din poveștile cunoscute,
reprezentate prin siluete;
2. Dezlegarea unor ghicitori despre povești și person aje;
3. Interpretarea unor personaje, prin folosirea replicilor
adecvate.
Pe tot parcursul jocului Ana Maria va folosi o baghetă
magică și o numărătoare : ,,1,2,3/ Răspunde dacă vrei!”
Răspunsurile corecte vor fi recompensate cu aplauze iar
cele greșite vor primi pedepse hazlii.
Propunătoarea explică și demonstrează, pe înțelesul copiilor,
modul de desfășurare a jocului.

explicația
demonstrația
scrisoare ;
cufăr;
bagheta
magică ;
cutia cu
surprize

frontală

individuală
globală
orală
V. Dirijarea
învățării
și
VI. Obținerea
performanțelor Se realizează jocul de probă cu 1-2 copii pentru a verifica
dacă a fost înțeleasă regula de joc și apoi se trece la executarea
jocului propriu -zis:
1. ,, Recunoaște per sonajul!”
Fiecare copil, desemnat de Ana Maria cu ajutorul
baghetei magice și a numărătorii alege din cutia cu surprize
silueta unui personaj și îl denumește.
Propunătoarea urmărește și corectează, atunci când este cazul,
modul de exprimare.
2. ,, Ate nt dacă vei fi / Personajul și povestea vei ghici! ”- observația,
conversația,
exercițiul,

explicația

scrisoare ;
cufăr;
bagheta
magică ;
cutia cu
surprize

frontală
individuală

individuală
orală

prezentarea unor ghicitori despre personaje cunoscute:
,, Zglobie și drăgălașă
La bunicuța a plecat,
Dar când a ajuns în pădure,
De sfatul mamei a uitat”
(Scufița Roșie – povestea Scufița Roșie)

,, – Pe mama capră o ascult
Ușa eu nu o deschid:
Ghiciți, oare cine sunt?”
(Iedul cel mic – povestea Capra cu trei iezi)

,, Spune, care urecheat
Borcanul cu dulceață -a spart
Pe botic s -a mâzgălit
Și pe ilic s -a murdărit?
( Puf Gri – povestea Puf Alb și Puf Gri)

,,Rozalii și rotofei
Au codițe sau cârcei?
Căsuțe și -au construit
Și pe lup l -au păcălit.
(Cei t rei purceluși – povestea Cei trei purceluși)

Se apreciază răspunsurile corecte la ghicitori.

2. ,, Suntem actori…”
Propunătoarea împreună cu Ana interpretează o scenă din
povestea ,,Scufița Roșie”. Se solicită copiilor să recunoască
personajele și povestea. Sunt invitați să redea și ei o altă scenă
expunerea
exercițiul

explicația
demonstrația

ghicitori

individuală

grupală

orală

orală

din altă poveste, utilizînd replicile/ dialogul personajelor.
Ceilalți colegi trebuie să recunoască
personajele interpretate de copiii actori.
Se va avea în vedere exprimarea copiilor, folosirea
cuvintelor și expresiilor din textele poveștilor, a gesticii și
mimicii.
jocul

VII. Asigurarea
feed-back -ului Joc- exercițiu: ,, Unde pot locui ?”
Se solicită copiilor – personaje să se grupeze în anumite
locuri din clasă pe baza unor elemente reprezentative celor
patru povești.
Ex. : ,,Toate personajele din povestea Capra cu trei iezi se
grupea ză la căsuța caprei”;
,, Toate personajele din povestea Scufița Roșie se
grupează lângă coșulețul cu bunătăți”;
,, Toate personajele din povestea Celor trei purceluși se
grupează la căsuța acestora”;
,, Toate personajele din p ovestea Puf Alb și Puf Gri se
grupează în jurul borcanului cu dulceață”.
În timpul jocului – exercițiu apare și o situație -problemă :
personajul ,,lup” nu -și găsește locul în niciunul dintre locurile
prezentate. Copiii precizează titlurile poveștilor din care face
parte acesta iar Ana Maria intervine și îi promite că la plecarea
din grădiniță îl va lua
cu ea și -l va duce în palatul Zânei Poveștilor.
explicația
exercițiul
problematizarea
siluete ale
personajelor;
două căsuțe
și simboluri
pentrua
acestea;
borcan cu
dulceață;
coșuleț.

frontală
individuală
globală

VIII. Evaluarea
performanțelor

Joc-exercițiu: ,,Reporterul”
Cu ajutorul unui microfon Ana Maria intervievează copiii cu
privire la personajul preferat de către aceștia, solicitând totodată
argumentarea răspunsurilor.

explicația
interviul

microfon –
jucărie

individuală

orală
individuală

IX. Încheierea
activității
Se fac aprecieri asupra modului în care au fost realizate
sarcinile de către c opii.
Ana Maria mulțumește copiilor pentru ajutorul dat și
lansează invitația de a continua călătoria în lumea poveștilor.

conversația

frontală
orală
globală

Similar Posts