Unitatea de învățământ: Liceul Teoretic ,,Ion Creangă” Tulcea Profesor învățământr preprimar: MORARU DANIELA Grupa mare Tema anuală: Cu ce și cum… [618059]
PROIECT DE ACTIVITATE
Unitatea de învățământ: Liceul Teoretic ,,Ion Creangă” Tulcea
Profesor învățământr preprimar: MORARU DANIELA Grupa mare
Tema anuală: Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim ?
Tema săptămânală: ABC –UL PRIETENIEI
Tema activității : ,,REGELE MATEMATICII” Domeniul experiențial ȘTIINȚE
Mijloc de realizare : joc didactic Tipul activității : c onsolidare de pricep eri si deprinderi
Scopul : consolidarea operațiilor intelectuale prematematice
Sarcina didactică: ordonarea grupelor de obiecte, determinarea vecinilor în alcătuirea șirului
numeric, consolidarea numerației în limitele 1-9
Obiective operationale
-să numere corect in limite 1-9 ;
-să precizeze vecinii numerelor ;
-să raporteze cifra la cantita te si cantitatea la număr ;
-să ordoneze crescător si descrescător jetoanele cu cifre în l imitele 1-9;
-să rezolve corect fișa de muncă independentă;
-să utilizeze un limbaj matematic adecvat.
Regulile jocului : Grupa va fi îm părțită în două echipe (echipa semnului plus,,+” si echipa
semnului minus ,,-“). Fiecare echipă va fi solicitată în rezol varea sarcinilor. Un reprezentant al
echipei va fi ales pentru rezolvarea sarcinii de lucru de cătr e Regele Matematicii. Dacă
răspunsul este incomplet , un coechipier il va ajuta. Pentru fi ecare variantă de joc rezolvată
corect va fi descoperită o parte a palatului Regelui Matematici i (machetă), iar echipa va fi
recompensată cu o steluță pe panou pentru fiecare răspuns corec t. Câștigă echipa cu cele mai
multe puncte acumulate. Răspund copiii care vor fi solicitați p rin intermediul baghetei magice de
către RegeleMatematicii.
Elemente de joc : aplauze , mânuirea materialului , întrecere, recompensa
Strategii didactice :
Metode si procedee : conversația, explicația, demonstrația, problematizarea, exerc ițiul
Materiale didactice : invitat surpriză (Regele Matematicii), palatul Regelui Zmeu,
ecusoane , jetoane cu numere de la 1 la 9, jetoane cu elemente , planșă, covor cu cifre,
flipchart, săculeț fermecat cu bilețele, fișe de muncă independ entă, cufăr cu comori,
stimulente . Forme de organizare
: frontal, pe grupuri , individual
Durata: 25-30 min
Bibliografie:
Curriculum pentru educarea timpu rie a copiilor de la 3 la 6/7 ani , Ministerul Educatiei ,
Cercetarii si Tineretului –Unitatea de Management al Proiectelo r pentru Învățământul
Preuniversitar, 2008;
Activități matematice în grădiniță, Mihaela Neagu, Georgeta Be raru, Editura S’S , 2008
Eveniment
didactic Conținut științific Strategii didactice Evaluare
(instrumente
si indicatori) metode
mijloace
Moment
organizatoric Aerisirea sălii de grupă, aranjarea
mobilierului, pregătirea materialului didactic
. capacitatea
de organizare
Captarea
atentiei Se realizează cu ajutorul unei povestiri.
,,-Astăzi, în drum spre grădiniță, m-am
întâlnit cu un bătrânel care era puțin trist.
Acesta mi-a povestit motivul supărării lui. Mi-a spus să închid ochii și, deodată, m-am
trezit în Ținutul Matematicii, unde toată lumea iubește matematica, casele oamenilor
s u n t s u b f o r m ă d e p ă t r a t e , s t r ă z i l e s u n t
dreptunghiulare, pe hainele oamenilor sunt cusute semnele minus și plus, iar toată lumea mănâncă supa numerelor. Într-o zi,
palatul a fost invadat de un zmeu, iar toți
locuitorii ținutului au fost nevoiți să fugă’’. Regele Matematicii m-a rugat să il ajutăm să
își recupereze palatul și ne va răsplăti.
Are loc intrarea Regelui Matematicii. ( un
copil de la o altă grupă, costumat.
conversația
explicația
Regele Matematicii
machetă
observarea corportamen-
tului preșcolarilor
observarea
interesului față de
activitate
Anunțarea
temei și a
obiectivelor ,,La activitatea de astăzi îl vom ajuta pe
Regele Matematicii să își recupereze palatul,
rezolvând mai multe exerciții distractive si
mi-ar plăcea sa fiți atenți și să le rezolva ți
corect ”.
conversația observarea
interesului
față de activitate
Dirijarea
invățării
Va începe desfășurarea jocului: grupa va fi
împărțită în două echipe (echipa semnului
plus,,+” si echipa semnului minus,,-“ . Copiii vor primi câte un ecuson cu semnul
reprezentativ echipei.
Are loc explicarea si demonstrarea jocului. Sunt precizate regulile jocului.
Desfășurarea jocului de probă, apoi a celui
propriu-zis.
Varianta I
Pe panou se află jetoane ce reprezintă cifrele
de la 1 la 9. Un preșcolar din echipa
semnului ,,-“ va trebui să așeze jetoanele in ordine crescătoare, iar un alt copil din
echipa semnului ,,+” le va așeza în ordine
descrescătoare . Copiii vor verbaliza acțiunea întreprinsă.
Ei vor fi solicitați prin intermediul baghetei
magice. Exercițiul se repetă, astfel încât fiecare
echipă ordonează crescător și descrescător
jetoanele cu cifre. Se va descoperi o parte a castelului.
Varianta a II -a
Pe măsuță se află jetoane cu diverse
elemente si cifre.
Copiii vor forma pe flipchart mulțimi de
elemente, în funcție de sarcina precizată.
1. Formează o mulțime de mere care să aibă
tot atâtea elemente câte zile are o săptămână. 2. Așază jetonul cu cifra corespunzătoare.
3. Formează o mulțime de pere care să aibă
cu un element mai mult decât mulțimea merelor.
4. Așază jetonul cu cifra corespunzătoare.
5. Formează o mulțime de prune care să aibă tot atâtea elemente câte pere se află în
mulțimea alăturată.
6. Adaugă un jeton la mulțimea prunelor și alege jetonul cu cifra adecvată.
conversația
explicația
demons-trația exercițiul
conversația
explicația
exercițiul
converația
explicația
exercițiul
problematiza
rea
exercițiul
ecusoane
jetoane cu
numere de la 1 la 9
elemente ale
castelului
jetoane cu
elemente si
jetoane cu cifre
flipchart
instru- mente de
scris
jetoane cu cifre
urmărirea modului de
lucru și a
efectuării corecte a sarcinilor de
lucru
observarea capacității de
exprimare
orală
observarea modului de
lucru în
echipă
observarea
capacității de
exprimare orală
aprecieri verbale
Copiii vor verbaliza fiecare acțiune
întreprinsă.
Se va descoperi o parte a castelului.
Varianta a III-a
Pe tabla magnetică, sunt așezate jetoane cu
cifre, preșcolarii trebuie să găsească vecinii și să așeze jetoanele potrivite.
Copiii vor menționa cifra lipsă, vecinii
acesteia, utilizând formularea ,, vecinii lui 2
sunt 1, în stânga, mai mic cu o unitate și 3, în
dreapta, mai mare cu o unitate, de ex. .
Se va descoperi o parte a castelului.
Varianta a IV-a
Regele Matematicii a adus un săculeț
fermecat și un covor cu cifre. Copiii vor descoperi în interiorul sacului bilete pe care
sunt scrise propoziții. Ei trebuie să răspundă
l a î n t r e b ă r i ș i s ă s e a ș e z e p e c i f r a s c r i s ă p e covor, ce reprezintă răspunsul corect.
1.Câte roți are o mașină?
2.Câte degete avem la o mână? 3.Câți iezi avea capra din poveste ?
4.Câți pitici avea Albă-ca -Zăpada?
5.Câte culori are semaforul ? 6.Câte colțuri are un triunghi?
Se va descoperi o parte a castelului.
explicația
exercițiul
explicația
exercițiul
elemente ale
castelului
flipchart jetoane magnetice cu
cifre
elemente ale castelului
săculeț fermecat cu
bilețele
covor cu cifre
Regele
Matemati-
Cii baghetă
elemente ale
castelului
aplauze
evaluarea modalității de
lucru
observarea capacității de exprimare
orală
aprecieri
verbale
aplauze
urmărirea
modului de
lucru și a efectuării
corecte a
sarcinilor de lucru
Obținerea performanței Se realizează prin intermediul unei fișe de
muncă independentă.
Are loc intuirea si explicarea sarcinilor de lucru.
Copiii rezolvă sarcinile.
conversația
explicația
exercițiul fișe de
muncă
independentă carioci evaluarea
modalității de
lucru
Evaluare După rezolvarea fișelor de muncă
independentă, se vor număra steluțele si va
stabili echipa câștigătoare. Se va descoperi ultima parte a machetei.
Se fac aprecieri generale si individuale
asupra modului de participare, implicare la activitate.
Se fixează tema activității.
Copiii merituoși vor primi stimulente, iar Regele Matematicii va încorona preșcolarii . conversația
explicația steluțe
stimulente
coroane din carton
machetă aprecieri
generale si
individuale aplauze
FIȘĂ DE MUNCĂ INDEPENDENTĂ
1. Scrie vecinii cifrelor
1 _ 3 _ 5
2. Încercuiește vecinii lui 2 și taie vecinii lui 6.
1 2 3 4 5 6 7 8 9
3.Trasează linii de l a multime la cifra corespunzătoare.
0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Copyright Notice
© Licențiada.org respectă drepturile de proprietate intelectuală și așteaptă ca toți utilizatorii să facă același lucru. Dacă consideri că un conținut de pe site încalcă drepturile tale de autor, te rugăm să trimiți o notificare DMCA.
Acest articol: Unitatea de învățământ: Liceul Teoretic ,,Ion Creangă” Tulcea Profesor învățământr preprimar: MORARU DANIELA Grupa mare Tema anuală: Cu ce și cum… [618059] (ID: 618059)
Dacă considerați că acest conținut vă încalcă drepturile de autor, vă rugăm să depuneți o cerere pe pagina noastră Copyright Takedown.
