Unitatea ܈colară : ܇coala Gimnazială nr.116 Clasa : pregătitoare Aria curriculară : Limbă ܈i comunicare DISCIPLINA : Comunicare în limba română… [611961]
ANEXA 4
PROIECT DE LEC܉IE
Unitatea ܈colară : ܇coala Gimnazială nr.116
Clasa : pregătitoare
Aria curriculară : Limbă ܈i comunicare
DISCIPLINA : Comunicare în limba română
Unitatea tematică : „Salutare primăvară!”
Subiectul lec܊iei : “ Să-l ajutăm pe Iepurașul Hop -Hop- Hop”
Forma de realizare : lec܊ie integrată
Tipul leĐției : recapitulare și sisteŵatizare a cuŶoștiŶțelor
COMPETEN܉E SPECIFICE:
CLR
I.1.Identificarea semnifica܊iei globale a unui mesaj scurt, pe teme fami liare, rostit clar ܈i rar;
I.2. Identificarea unor informa܊ii variate dintr -un mesaj scurt, rostit clar;
2.1.Pronun܊area clară a sunetelor ܈i a cuvintelor în enun܊uri simple;
2.2.Transmiterea unor informa܊ii referitoare la sine ܈i la universul apropiat, prin m esaje scurt e;
2.3.Participarea la dialoguri scurte, în situații de comunicare uzuală;
2.4. Exprimarea propriilor idei în contexte cunoscute;
4.1. Trasarea elementelor grafice ܈i contururilor literelor, folosind resurse variat e ;
AVAP
2.3. Realizarea de aplicații/compoziții/obiecte/ construcții simple, pe baz a interesului direct
2.6.Participarea la activită܊i integrate adaptate nivelului de vârstă , în care se asociază elemete de exprimare vizuală;
M.M
2.1. Cântarea în colectiv, asociind mi܈carea sugerată de tex t;
3.1.Manifestarea liberă, adecvată, pe muzică, apelând la diverse forme de expri mare;
DP
2.2. Identificarea regulilor de comunicare în activitatea ܈colară;
ϯ.Ϯ.Aplicarea uŶor tehŶici siŵple care sprijiŶă îŶvățarea și succesul șc olar;
OBIECTIVE OPERA܉IONALE:
O.1 – Să exemplifice câte 2 -3 cuvinte dintre cele învă܊ate anterior, ce con܊in sunetele: „p”, „d”, „î”, „ b”, „„ ,”܊g”;
O.2 – Să scrie, pe silabe, 3 cuvinte formate din una, două ܈i trei silabe, ce încep cu una din literele: „P”, „B” sau „G”;
O.3 – Să-܈i exprime păreri personale legate de personajele din pove܈tile studiate, prin răs punsuri la întrebările ;
O.4 – Să ordoneze, oral, cinci cuvinte date într -o propozi܊ie;
STRATEGIA DIDACTICĂ :
Metode ܈i procedee : Conversa܊ia, explica܊ia, exerci܊iul, copacul ideilor, cubul, turul galeriei, înv ă܊area prin cooperare, dramatizarea;
Mijloace didactice: Surpriza Iepura܈ului HOP -HOP: scrisoarea, flori cu litere, frunzuli܊e culorate; ouă cu litere , un copac ma re, confec܊ionat de învă܊ă tor,
un cub cu 6 sarcini de lucru scrise pe 6 ouă din hârtie, gen felicitare, un co ܈cu surprize – puzzle „Găina fermecată”, plic recompense – cos cu ouă -de
colorat, cub desfă܈urat; mă܈ti, 2 pahare, masu܊ă – pentru dramatizare, creioane, ecusoane, lipici, calculator, conexiune internet;
Forme de organizare : frontal, individual, în perechi, pe grupe;
Forme de evaluare : evaluare formativă, evaluarea reciprocă, aprecieri verbale, observa܊ia sis tematică;
Timp: 35 minute+ 15 minute activitate recreativă
BIBLIOGRAFIE:
*Corina Palade, Mirela Brehescu, Doina Răduțac ,(2015)” Comunicare în limba română ”- clasa pregătitoare, semestrul II, Ia܈i, Editura Taida;
*Cristina Chiprian, Livia Ciupercă ,( 2002)” Alternative didactice ” -limba ܈i literatura română, Ia܈i, E ditura Spiru Haret ;
*Manea Alexandra și colab.,( 2013) – Ghid practic pentru clasa pregătitoare ,Pite܈ti, Editura Delta Cart Educa܊ional
Etapele
demersului
didactic Ob.
Op. Activitatea instructiv- educativă Resurse Forma de
organizare Evaluare
(forme/tipuri/
metode de
evaluare
Procedurale/
Metode
didactice Materiale și
mijloace
didactice Temp
orale
1.Moment
organizatoric Asigură condi܊iile pentru buna desfă܈urare a lec܊iei.
Pregăte܈te materialele necesare desfă܈urării lec܊iei.
Conversa܊ia Surpriza
Iepura-
܈ului, Copacul
ideilor ,
(Anexe) 1 min
2.Captarea
atenției Se poartă o discu܊ie despre Iepurașul HOP -HOP –
HOP , din cântecul cu acela܈i titlu.Copiii află că
iepura܈ul le -a adus o surpriză.
Se descopără surpriza, se identifică scrisoarea ܈i
cadourile iepura܈ului.
Se solicită copiilor să cânte cântecul „Iepura܈ul HOP –
HOP -HOP” ܈i să înso܊ească cântecul cu mi܈cările
sugerate de text, drept răsplată pentru iepura܈ . Conversa܊ia
Observa܊ia
Cântarea în
grup -Surpriza
Iepura܈ului
HOP -HOP –
HOP:
-Scrisoarea, –
cubul cu 6
cerin܊e,
-Puzzle,
-cub desfă܈urat
-Calculator
-conxiune
internet 4 min. Frontal Observa܊ia
sistematică
3.Anunțarea
temei și a
obiectivelor Se anun܊a tema lec܊iei:„Să -l ajutăm pe Iepura܈ului
HOP -HOP -HOP”, apoi se prezintă obectivele lec܊iei
pe în܊elesul copiilor, citindu -se textul scrisorii în care
sunt incluse acestea.( Anexa.proiect ) Conversa܊ia
Explica܊ia Scrisoarea
Iepura ܈ului
HOP -HOP –
HOP
(Anexa1); 2 min. frontal
4.Dirijarea
activității OC1
OC2
OC3
OC4
OC5
OA
1 1.Exercițiu joc – Spune cuvinte
Se formează 6 perechi(colegii de bancă). Învă܊ătoarea
anun܊ă că vor juca un joc în care fiecare pereche
trebui să -܈i amintească cuvinte ce con܊in unul din
suntelele: „p”, „d”, „î”, „â”, „b”, „„ ,”܊g”, în func܊ie
de litera ce va fi scrisă pe floarea pe care o va extrage
unul din tre membrii perechii din co܈ule܊ul adus de
Iepura .܈ Conversa܊ia
Explica܊ia
Exerci܊iul
-Flori colorate
pe care sunt
scrise literele:
„p”, „d”, „î”,
„â”, „b”, „ ,”܊
„g”,
(Anexa 2)
7 min.
În perechi
*Aprecieri
verbale
*Răspunsurile
elevilor
*Evaluarea
formativă
*Evaluarea
reciprocă
OM
1
OM
2 Li se explică regulile jocului.
Timp de 2 minute fiecare pereche se va gândi la 2- 3
cuvinte ce con܊in sunetul reprezentat de litera de pe
floare ܈i va identifica pozi܊ia acestuia – început,
mijloc, sfâr ܈it.
În următoarele 5 minute fiecare pereche va prezenta
colegilor cuvintele pe care ܈i le -a amintit, specificând
pozi܊ia sunetului în cuvinte.
Fiecare interven܊ie este aplaudată de restul colegilor,
drept recompensă.
2.Exercițiu – joc- “Copacul ideilor” – activitate pe
echipe
Copiii se împart în 3 grupe a câte 4 elevi.
Se prezintă regulile jocului.
Fiecare grupă va primi câte 12 frunzuli܊e de culori
diferite : verzi, roz, albastre.
Fiecare elev va primi 3 frunzuli܊e. Va scrie pe o
frunzuli܊ă un cuvânt format.
dintr- o silabă, pe altă frunzuli܊ă un cuvânt format din
două silabe, iar pe a treia frunzulită un cuvânt format
din trei silabe. Copiii vor scrie cuvinte ce încep cu
una dintre literele extrase de către liderul echipei:
„P”, „B” sau „G”. Fiecare membru al echipei va scrie
alte cuvinte decât au scris colegii săi de echipă. Li se
comunică ca va trebui să colaboreze între ei pentru ca
membrii unui grup sa nu scrie acelea܈i cuvinte.
Liderii fiecărei echipe extrag din co܈ule ܊câte un ou
pe care este scrisă una din literele: „P”, „B” sau „G”.
Se distribuie frunzuli܊ele celor 3 grupe de elevi.
Se aminte܈te elevilor că vor scrie cu litere mari, asa
sum fac de obicei.
Se comunică timpul de lucru -5 minute.
În timp ce elevii lucrează, învă܊ătoarea observă
activitatea acestora sprijinindu-i pe copiii care
întâmpină dificultă܊i în despăr܊irea cuvintelor în
silabe ܈i scrierea acestora.
Elevii cooperează între ei în timp ce rezolvă sarcina
de lucru.
La expirarea timpului de lucru de 5 minute, elevii vor
aranja frunzuli܊ele în copac, pe grupe, vor citi
Învă܊area prin
cooperare
Conversa܊ia
Explica܊ia
Exerci܊iul
Învă܊area prin
cooperare
Copacul
ideilor
-Frunzuli܊e
colorate: verzi,
roz, albastre;
(Anexa 3)
-Ouă din hârtie
colorată care
au înscrise
literele: „P”,
„B” sau
„G”( Anexa4)
7 min
Pe grupe
Pe grupe
*Observa܊ia
sistematică
*Aprecieri
verbale
*Răspunsurile
elevilor scrise
pe frunzuli܊e
*Evaluarea
formativă
*Evaluarea
recip rocă
cuvintele scrise pe frunzuli܊e. Fiecare grupă va evalua
calitatea lucrărilor celorlalte
To܊i copiii vor fi aprecia܊i ܈i aplauda܊i.
Turul galeriei
-ace cu
gămălie
-“Copacul
ideilor”: un
copac mare
confe܊ionat din
hârtie, a܈ezat
pe o coală de
polistiren;
(Anexa 5)
*Observa܊ia
sistematică
5.Obținerea
performanței
Exercițiu joc – „Lumea poveștilor” – metoda cubului
Copiii sunt anun܊a܊i că vor desfă܈ura un alt joc, în
perechi. Elevii din grupe se grupează în perechi după
preferin܊ă. Li se prezintă cubul cu sarcinile de lucru
ata܈ate. Câte un copil din fiecare pereche va ie܈i în
fa܊a clasei ܈i va arunca cubul, spre una dintre perechi.
Cei viza܊i vor desprinde cerin܊a de pe fa܊a cubului
care s- a întors spre ei. Învă܊ătoarea va citi cerin܊ele.
După ce fiecare pereche a aflat cerin܊a, va avea un
timp de gândire de 3 minute, timp în care vor formula
raspunsul la cerin܊ă. Perechea care va avea de
interpretat un moment din povestea „A venit
primăvara!” de Emilia Plugaru, împreună învă܊ătoare
va pregăti materialele necesare(mă܈ti, măsu܊ă,
scaunele, 2 pahare), în acest timp.
Cerin܊e:
1.Descrie : Descrie- o pe Dege܊ica!(povestea
„Dege܊ica”)
2.Analizează : Analizează ce i s -ar fi întâmplat
prin܊esei dacă regele nu ar fi deschis poarta de la
intrarea în ora?܈Poveste܈te!(povestea „Prin܊esa ܈i
bobul de mazăre”)
3.Comp ară: Compară cum se
comportă fiul cel mic cu tatăl său, cu felul în care te
compor܊i tu cu părin܊ii tăi.(povestea „Fructul cel mai
valoros”)
4.Argumentează : Cine este vinovat că pe܈ti܈orul de
aur a luat toate bogă܊iile babei ܈i ale mo܈ului ? Din ce
motiv? (povestea „Pe܈ti܈orul de aur”) Explica܊ia
Conversa܊ia
Exerci܊iul
Cubul
-un cub
-Ouă sub
formă de
felicitare în
interiorul
cărora sunt
notate cele 6
cerin܊ele
(Anexa 6)
-Mă܈ti pentru
veveri܊ă ܈i
ursule܊ul
Mi܈ani
(Anexele 7,8)
10
minut
e
în perechi
în perechi *Răspunsurile
elevilor
*Aprecieri
verbale
*Evaluarea
formativă
*Evaluarea
reciprocă
*Observa܊ia
sistematică
5.Asociază: Găse܈te însu܈iri pentru: prin܊esă, broască,
ghiocel, ursule ,܊mo܈neag.
6.Aplică: Împreună cu colegul/colega, interpretează
scena în care veveri܊a reu܈e܈te să îl trezească pe
ursule܊ul Mi܈ani cu miros de ceai ܈i miere.(povestea
„A venit primăvara!”)
Toate perechile sunt apreciate, aplaudate.
Învă܊area prin
cooperare
-2 pahare
-O măsu܊ă
-2 scăunele pe
post de pat
6.Asigurarea
feed-back-ului
*Exercițiu joc – „Cuvintele s-au încurcat” -în perechi
Ordonarea cuvintelor ܈i alcătuirea unei propozi܊ii
Fiecare pereche prime܈te câte un plic în care sunt câte
5 nori܈ori. Pe fiecare nori܈or este scris câte un cuvânt.
Fiecare pereche de elevi are ca sarcină să ordoneze
cuvintele astfel încât să formeze o propozi܊ie.
Fiecare pereche aranjează nori܈orii pe bancă pntru a
forma propozi܊ia. Sunt încuraja܊i elevii care găsesc 2
sau mai multe variante ale propozi܊iei.
Cuvinte: MI܇ANI, BORCANUL, IA, CU , MIERE.
Se pot ob܊ine variantele :
1)MI܇ANI IA BORCANUL CU MIERE.
2)IA BORCANUL CU MIERE MI܇ANI.
3)IA MI܇ANI BORCANUL CU MIERE.
To܊i elevii sunt aprecia܊i, sunt aplauda܊i de colegi. Conversa܊ia
Explica܊ia
Învă܊area prin
cooperare
Exerci܊iul -Nori܈ori pe
care sunt
scrise
cuvintele:
MI܇ANI,
BORCANUL,
IA, CU ,
MIERE.
(Anexa 9)
-plicuri 4
minut
e În perechi *Aprecieri
verbale
*Răspunsurile
elevilor
*Evaluarea
formativă
Observa܊ia
sistematică
7. Activitate în
completare
Copiii primesc surpriza iepura܈ului: puzzle „Găina
fermecată” . Vor realiza până la sfâr܈itul orei
lucrarea.
Cei care vor termina mai repede, vor colora găina
utilizând culorile după preferin܊ă.
Activitatea se va desfă܈ura pe fondul muzical:
„Primăvara”, de Vivaldi. Conversa܊ia
Exerci܊iul Puzz le
„Găina
fermecată”
(Anexa 10)
Foi A4
Lipici,
creioane
colorate,
carioci 12
minut
e independent *Lucrările
elevilor
*Aprecieri
verbale
*Observa܊ia
sistematică
8.Încheierea
activității
Învă܊ătoarea apreciază activitatea elevilor.
Primesc drept recompensă pentru munca desfă܈urată:
o fi܈ă cu un co ܈cu ouă pe care le vor colora ܈i un cub
desfă܈urat pe fe܊ele căruia vor desena momente dintr –
o poveste pe care o vor crea singuri, lucrări pe care le
vor realiza în cadrul activită܊ilor de completare din
zilele următoare. Co ܈cu ouă – de
colorat
(Anexa 11)
Un cub
desfă܈urat
(Anexa 12) 3
minut
e frontal *Aprecieri
verbale
ANEXE
Anexa 1 – Scrisoarea Iepura܈ului HOP -HOP
Dragi copii din clasa pregătitoare,
Se apropie sărbătoarea Paștelui. Fiecare copil așteaptă cadouri. Zilele trecute am colindat prin pădure și m -am rătăcit. Am ajuns în curtea unui
vânător. L -am rugat pe acesta să mă ajute să mă întorc acasă. El are un băiețel , elev în clasa pregătitoar e ca și voi. Ca să mă reîntorc acasă, trebuie să
ajut băiețelul să rezolve niște fișe. Dar cum eu nu am fost la școală, am nevoie de ajutorul vostru.
Iată ce sarcini va trebui să rezolvați, pentru ca vânătorul să mă conducă acasă:
1. Aminți -vă cuvinte cu ultimele sunete învățate (p,d, î, â, b, ț, g, );
2. Scrieți cuvinte ce încep cu literele : „P”, „B”, „G”, pe silabe, pe frunzuli țe;
3. Povestiți despre personje din povești învățate, cu ajutorul întrebăril or de pe un cub;
4. Ordonați cuvintele de pe norișori pentru obține o propoziție;
5. Realizați un puzzle(Găina fermecată) și colorați -l;
Drept recompensă, veți primi câte o fișă cu un coș cu ouă pe care o veți colora și câte un cub desfășurat pe fețele căruia veți desena o poveste
creată de voi, în zilele următoare.
Numai cu ajutorul vostru eu voi putea ajunge de Paște la voi, cu cadourile pe c are le așteptați foarte mult.
Vă mulțumesc! Vă urez, SUCCES! La revedere!
Iepurașul HOP -HOP-HOP
Anexa 2-Flori cu litere
p d î â
b ܊ g
Anexa 3- Frunzuli܊e
Anexa 4- Ouă cu litere
G P B
Anexa 4-Copacul ideilor
Anexa 6 – Ouă cu cerin܊e
Anexa 7 – Veverița -ŵasĐă
Anexa 8 – Ursulețul – ŵasĐă
Anexa 9- Cuvinte pe nori܈ori
MI܇ANI
BORCANUL CU
IA
Anexa 10- GăiŶa ferŵeĐată – puzzle
Anexa 11- Coș Đu ouă – de colorat
Anexa 12- Cuď desfășurat
Anexa 13- IEPURAȘUL HOP – HOP- HOP
PROIECT DIDACTIC
Numele ܈i prenumele :
Unitatea de învățământ : ܇coala Gimnazială Nr. 116
Clasa : Pregătitoare
Aria curriculară : Limbă și comunicare
Unitatea tematică: În lumea necuvântătoarelor
Disciplina : Comunicare în limba română
Forma de realizare : Activitate integrată
Domenii integrate : CLR, MEM, AVAP, MM
Subiectul lecției : Textul narativ – Pui܈orul ܈i vulpea după Ion Pas
Tipul lecției : Fixare și sistematizare
Motivația activității:
De ce este valoroasă lecția ?
or și deprinderilor de citire și scriere formate și spiritul de investigați e;
Solicită și implică învățarea prin cooperare, cu valorificarea potențialului intelectual și moral, de reflecție și de inițiativă al fiecărui el ev;
nor identificări cu personajele textului prin angajarea unor elemente din expe riența de viață personală sau prin stimularea imaginației, gândirii și
judecății morale;
ărinți, modestia, încrederea în oamenii care au dovedit valori morale.
Cum se dezvoltă gândirea critică?
-o situație problematică.
umente.
espectiv, înțelegerea gen valorizare și înțelegerea
empatică.
Competențe specifice:
O.1.- Exprimarea interesului pentru lectura unor texte simple, susținute de suport imagistic;
O.2.- Exprimarea propriilor idei referitoare la contexte familiare, manifestând int eres și încredere în sine;
O.3.- Identificarea mesajului unui scurt text care prezintă întâmplări, fenomene, evenimente familiare;
O.4.- Identificarea unor consecințe ale unor acțiuni, fenomene, procese simple;
O.5.- Cântarea individuală sau în grup, asociind mișcarea sugerată de text și de ritm;
O.6.- Realizarea de obiecte/construcții/folosind materiale ușor de prelucrat și te hnici accesibile.
Obiectivele operaționale:
O. 1.- să completeze rebusul pe baza recunoa܈terii animalelor din materialul preze ntat;
O. 2.- să descrie personajele principale, din perspectiva reflectării asupra comp ortamentului acestora ;
O. 3.- să asocieze cuvintele cu sens asemănător;
O. 4.- să analizeze cuvintele date ܈i să coloreze caseta cu numărul corect de si labe;
O. 5.- să aplice informa܊iile din text ܈i să ordoneze imaginile potrivit episoadelor ac ܊iunii;
O. 6.- să ordoneze cuvintele în propozi܊ie ܈i să argumenteze în܊elesul acesteia;
O. 7.- să ordoneze crescător numerele scrise pe pui܈orii confec܊iona܊i din carton;
Capacități urmărite:
Capacități de comunicare: să descopere cuvintele noi din lecție, să le definească, să le utilizeze în redarea conținutului textului;
Capacități aptitudinale: să citească corect, în ritm propriu, să înțeleagă semnificația textului, să se exprime corect, să formuleze enunțuri logice, să recunoască personajele
din text, să realizeze portre tul literar al personajelor;
Capacități atitudinale: să-și exprime părerea referitor la purtarea personajelor, să motiveze atitudinea pe c are au adoptat -o, să formuleze învățătura care se desprinde din
text.
Condiții prealabile:
în întregime textul scris de Ion Pas. Ideea care se va desprinde va fi aceea c ă, datorită neascultării sfaturilor părinților, copiii pot deveni victimele propriei
naivități sau victimele oamenilor care intenționează să profite de acest f apt;
să lucreze în colaborare cu colegii și să aibă un minim de experiență din ace st punct de vedere;
Strategia didactică:
Metode și procedee: explicația, conversația euristică, exercițiul, cubul, diamantul, Diagram a Venn, discuția colectivă.
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe.
Evaluare: formativă, observare sistematică.
Resurse umane: 25 de elevi.
Resurse materiale: fișe de lucru, markere, laptop, videoproiector, boxe, carton colorat, creioane, lipici, re compense ab܊ibilduri.
resurse temporale: 45 de minute.
Bibliografie:
uru, S., Instruirea în sprijinul strategiei dezvoltării gândirii critice , Editura Psihomedia, 2003
Teoria și practica învățării prin cooperare, Editura Casa Cărții de Știință, Cluj -Napoca, 2007
Etapele
demersului
didactic Ob.
Op. Activitatea instructiv- educativă Resurse Forma de
organizare Evaluare
(forme/tipuri/
metode de
evaluare
Procedurale/
Metode
didactice Materiale și
mijloace
didactice Temp
orale
1.Evocarea
O.1
a) Spargerea gheții
Se solicită elevilor intonarea cântecului „Pui܈orul
cafeniu”.
b) Anunțarea subiectului și a obiectivelor lecției
Se solicită elevilor completarea rebusului cu
denumirea animalelor. (ANEXA 1)
Se prezintă elevilor un material în Power Point
care conține textul
„ Puișorul și vulpea” după Ion Pas (ANEXA 2)
Se intuiește tema și se anunță obiectivele lecției:
audierea unui text și analizarea comportamentelor
personajelor; identificarea mesajului; raportarea
mesajului textului la experiența personală.
Exerci܊iul
Conversația
euristică
Exercițiul
Material
Power Point
5 min.
10
min. Frontal
Frontal
Individual Evaluare
formativă
Observare
sistematică
2.Realizarea
sensului
O.2
O.3
Dirijarea învă܊ării
cubului.(Anexa 3)
Se împart sarcinile de grup.
Se aleg fe܊ele cubului pentru fiecare grup.
Se distribuie fișele cu sarcini de lucru pentru
fiecare grup.
1. Descrie însu܈irile puiului.
2. Compară însu܈irile personajelor puiul ܈i vulpea.
3. Asociază cuvintele cu sens asemănator (vicleană,
lacomă, calm, ascultător ܈ireată, nesătulă, domol,
cuminte). Cubul
Diamantul
Diagrama
Venn Fișe de lucru,
markere
15
min. Activitate
pe grupuri
Evaluare
formativă
O.4
O.6
O.7 4. Analizează cuvintele ܈i colorează caseta cu
numărul corect de silabe.
5. Aplică informa܊iile din text ܈i lipe܈te imaginile în
ordinea desfă܈urării întâmplării.
6. Argumentează sensul propozi܊iei după ordonarea
cuvintelor ( Este bine să ascultăm de mama ܈i de
tata).
Lipici
Frontal
Individual
Observare
sistematică
2.Realizarea
sensului
d) Fixarea cunoștințelor
Se confec܊ionează câte un pui܈or din carton.
Se ordonează crescător numerele scrise pe fiecare
pui.
Exerci܊ul
Explica܊ia
Conversa܊ia
euristică Carton colorat,
ochi܈ori, lipici 10
min. Individual
Frontal Evaluare
formativă
3. Reflecția O.8 e) Retenția ܈i transferul
În viața reală, cine sunt „puișorii”?
Dar „vulpoii”?
Se fac aprecieri frontale și individuale, se
evaluează activitatea de grup prin acordare de
recompense.
Se fac recomandări pentru îmbunătățirea
activității pentru elevii care nu au avut o participare
activă.
Discuția
colectivă Recompense 5 min. Frontal
Individual Probă orală
ANEXA 1 – REBUS
C A P R I O A R A V U L T U R
U R S L U P
I E P U R E E L A N
S A R P E L E O P A R D
C R O C O D I L V U L P E
R E N P A N T E R A
L E U
C A L
ANEXA 2 – TEXTUL SUPORT
Puișorul și vulpea
după Ion Pas
Era odată un puișor de găină neascultător. El voia să se ducă în pădure, măcar că mama îi spusese că acolo e vulpea nemiloasă.
Puiul nu a ascultat sfaturile mamei și a pornit -o haihui.
– Hei, cine- i vulpea? Să poftească să -mi iasă în cale și îi scot eu ochii cu ciocul!
Dintr- un tufiș a ieșit o lighioană. Era vulpea.
– Te-ai speriat, micuțule? zise ea cu glas domol. Eu nu mănânc pe nimeni. Vulpoiul vă d ușmănește. Chiar la noapte vine să vă mănânce. Spune unde sunt
frățiorii tăi să -i vestesc!
Puișorul naiv nu a stat pe gânduri. A dus -o pe vulpe în bătătură.
Acolo a fost prăpăd și jale!
ANEXA 3 – CUBUL
Puișorul și vulpea după Ion Pas
DESCRIE
COMPARĂ
PUIUL VULPEA ASOCIAZĂ
CUVINTE CU SENS ASEMĂNĂTOR:
VICLEANĂ DOMOL
LACOMĂ ܇IREATĂ
CALM ASCULTĂTOR
CUMINTE NESĂTULĂ
ANALIZEAZĂ
COLOREAZĂ CASETA CU NUMĂRUL CORECT
DE SILABE!
PUI
1 2 3 4
VULPE
1 2 3 4
PĂDURE
1 2 3 4
ASCULTĂTOR
1 2 3 4
APLICĂ
LIPE܇TE IMAGINILE ÎN ORDINEA
DESFĂ܇URĂRII ÎNTÂMPLĂRII!
ARGUMENTEAZĂ
ORDONEAZĂ CUVINTELE PENTRU A OB܉INE
O PROPOZI܉IE!
BINE ESTE ASCULTĂM
SĂ ܇I
MAMA DE TATA DE.
PUIUL
Puisorul cafeniu
A iesit din ou, la soare,
Cel din urma puisor.
Se ridică pe -picioare
Si-o porneste binisor.
Tip, tip, tip, tip
Tipa, tipa, tipa, tip
Tip, tip, tip, tip
Tipa, tipa, tipa, tip
Sta gaina la-ndoiala,
Că din spate puisori,
Sase-s galbeni-galbiori
(Ghemotoace de beteala),
Tip, tip, tip, tip
Tipa, tipa, tipa, tip
Tip, tip, tip, tip
Tipa, tipa, tipa, tip
Numai cel de la sfarsit
A iesit mai ponosit!
Si se-ntreaba speriata:
– Nu cumva-i de ciocolata?…
Tip, tip, tip, tip
Tipa, tipa, tipa, tip
Tip, tip, tip, tip
Tipa, tipa, tipa, tip
PROIECT DE LECȚIE
UNITATEA DE INVATAMANT: Scoala Gimnazială Nicolae Labi܈
DATA: 13.05.2018
CLASA: Pregătitoare A
PROF. ÎNV.PRIMAR:
ARIA CURICULARA: Matematica si Stiinte ale naturii
DISCIPLINA: Matematică si Explorarea Mediului
UNITATEA TEMATICĂ: ,, Vreau să am o meserie”
SUBIECTUL LECTIEI: Figuri geometrice plane:triunghi,pătrat.dreptunghi,cerc
TIPUL LEC IEI: consolidare
FORMA DE REALIZARE: activitate integrata
DISCIPLINE INTEGRATE: Comunicare în limba română
Arte vizuale ܈i abilități practice
COMPETENTE SPECIFICE:
Matematică si explorarea mediului
1.1. Recunoașterea și scrierea nu merelor în concentrul 0-31 ;
1.2. Compararea numerelor în concentrul 0-31:
1.4. Efectuarea de adunări ܈i scăderi în concentrul 0 -31,prin adăugare/extragere a1 -5 elemente dintr- o mulțime data:
2.2. Identificarea unor forme geometrice plane(pătrat,triunghi,dreptunghi,cerc) ܈i a unor corpuri geometrice(cub,cuboid,sferă) în
obiecte manipulate de copii ܈i în mediul înconjurător:
Comunicare în limba română
1.2. Identificarea unor informații variate dintr -un mesaj scurt, ros tit clar și rar
Arte vizuale și abilități practice
2.3. Realizarea de aplicații /compoziții/obiecte/construcții simple,pe baza interesului direct;
OBIECTIVE OPERAȚIONALE
O1 – să numească figurile geometrice plane;
O2 – să recunoască elementele caracteristice ale figurilor geomtrice plane învățate
O3 – să identifice asemănări între figurile geometrice plane ܈i diverse obiecte din mediul înconjurător;
O4—să găsescă numărul de figuri geometrice în desenele date;
O5 – să calculeze corect exercițiile de adunare si scadere cu 1 -5 unități in concentrul 0-10 ;
O6 – să reproducă prin desen mulțimea ( pătrate) cu tot atâtea elemente ca mulțimea dată( cercuri );
O7- să recunoască titlul pove܈tii,personajele din scrisoarea primită;
O8 – să realizeze căsuța din figuri geometrice plane ;
STRATEGIA DIDACTICA:
1.METODE SI PROCEDEE: – jocul didactic, explicația, exercițiul, conversația, problematizarea, munca independentă;
2.MIJLOACE DIDACTICE: fi܈e individuale, fi܈e pe grupe,figure geometrice decupate din polestiren,aracet, foi albe
markere,flichard,săculeț cu figure geometrice,numărători,creioane ,carioci
3.FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe grupe, în echipă individual;
RESURSE TEMPORALE: 45 minute ( 35 minute+10minute activităti recreative),
FORME SI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri verbale, stimulente.
BIBLIOGRAFIE :
„ MECTS – „Programa pentru disciplinele Comunicare în limba romană, Matematică și explorarea mediului, Arte vizuale și
Abilități Practice, aprobată prin ordinul ministrului nr.3656/19.03.2013”, Bucure ști, 2013;
„Ghidul învă țătorului pentru clasa pregătitoare”, Editura Delta 2013;
Curs formare: “Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învățare pentru formarea competen țelor cheie la școlarii din clasele
I-IV” – program de formare continuă de tip “blended learning” pentru cadrele didactice din învă țământul primar.
Auxiliar,, Matematica ܈i explorarea mediului,, ,editura Delta Cart, Pite܈ti,2015
www.didactic.ro .
Etapele lecției
Ob
op. Conținutul instructiv -educativ Strategii didactice
Evaluare Procedurale Materiale Forme de
organizare
1 Moment
organizatoric
1 min Asigurare climatului socio-afectiv favorabil
desfășurări orei
Pregătesc materialele necesare în timpul
desfășurări activității.
Conversatia
Frontal
2. Reactualiarea
cunoștințe lor
anterior dobândite
4 min
O1
O2
Adresez întrebări elevilor pentru a verifica
cuno܈tințele anterioare:
-Ce am învățat noi ora trecută?
-Care sunt figurile geometrice învățate?
În timp ce sunt enumerate figurile geometrice vor
fi recunoscute de elevi prin extragerea lor dintr-
un săculeț ,realizând astfel ciorchinele .
-Care este deosebirea dintre triunghi ܈i pătrat?
-Dar dintre pătrat ܈i dreptunghi?
Conversa tia
Exercițiul
ciorchinele
Săculeț cu
figure
geometri
ce
plan܈ă
suport
Frontal
Individual
Obs.
sist.
Aprec
verbala
Conversația
Figure
geometri
ce
decupate
Fi܈ă de
lucru
Creion
Frontal
Individual
Obs.
sist.
Aprecieri
Verbale
3 Captarea atenției
2 min Anunț sosirea unei scrisori pentru clasa noastră,pe
care o voi citi.
Cine a rămas fără căsuțe?
De ce? scrisoarea
Frontal
4 Anunțarea temei și
a obiective-lor
1min Anunț tiltul și obiectivele lecției în manieră
accesibilă elevilor :
Figuri geometrice plane:triunghi, dreptunghi,
pătrat,cerc
Ca să -i putem ajuta pe ,,purcelu܈i,, să învețe
figurile geometrice astăzi , vom continua să
rezolvăm exerciții diverse,vom recunoa܈te
figurile ,vom găsi asemănări cu obiectele din jurul
nostru,le vom număra,vom desena figuri
geometrice ,vom rezola corect sarcinile de pe
fi܈e.
Expunerea
Frontal
5 Dirijarea invățării
22min
O7
O1
O2
O3
Din ce poveste fac parte purcelușii?
SARCINA 1
Cuno܈ti figurile geometrice?
Ridică pătratul! Ridică cercul! Ridică triunghiul
Ce figură geometrică nu ați ridicat?
SARCINA 2 Conversația
Jocul
didactic
Conversația
Problematiza
rea
Exercițiul
Conversația
explicația
exercițiul
Flipchard
Markere
Fi܈e (A3)
Markere
Baloane
Frontal
Individual
Frontal
Individual
Aprecieri
Verbale
Recompense
aprecieri
verbale
re
6. Obținerea
performanței
O6
O4
O5
Dați exemple de diferite obiecte din mediul
înconjurător care seaman cu :
Cercul
Pătratul
Dreptunghiul
Triunghiul
SARCINA 3
Execițiile propuse se vor rezolva pe fi܈a de lucru
(Anexa 2)
A) Prive܈te cu atenție!
Desenează în a doua mulțime tot atâtea pătrate
câte cercuri ai numărat
B) Casă de vânzare
Numără figurile geometrice ܈i scrie numărul
corespunzător în table
Verific prin întrebări frontal
SARCINA 4- ,,Balonul zburător,,
Gândiți comunicați,lucrați în echipă!
Conversația
Exercițiul
Explicația
Conversația
Explicația
conversația
Foi
Fig.
geometri
ce
decupate
din
polestiren
aracet
pensule
Pe grupe
Diferențiat
frontal
individual com
pense
obs.
Sistemati
că
5min
7.Încheierea
activității
1min.
8 Activitate
recreativă
10 min.
O8 Elevii împărțiți în trei grupe:Triunghiuri
vesele,Pătratele hazlii ,Drepunghiurile voioase
vor rezolva sarcinile diferentiate de pe fise
(anexa3a,3b,3c).fiecare grupă prezintă rezolvarea
sarcinii propuse.
Va căștiga echipa care va rezolva corect
toate exercițiile în timpul stabilit.
Se fac aprecieri asupra activității.Elevii ca re
s-au evidențiat pe parcursul activității vor
primi stimulente.
,, Căsuța pentru purcelu܈i,,
Un pătrat am să lipesc,
Pun deasupra un triunghi
܇i-am făcut o casă.
Dar,vai!
Ce-i lipse܈te acum?
Pun mâna repede pe cele două pătrate mici ce vor
fi ferestre le lipesc pe pătratul mare iar la mijloc
u܈a un dreptunghi
Gata casa!
Anexa 1
Anexa 2
Numele…………………………
FIȘĂ DE LUCRU
A) Desenează în a doua mulțime tot atâtea pătrate câte cercuri ai numărat
B) Numără figurile geometrice și completează tabelul
CASĂ DE VÂNZARE
Anexa 3A
BALOANE ZBURĂTOARE
Calculați
4+3 =
10 – 5 =
2 +2 =
Anexa 3B
BALOANE ZBURĂTOARE
Calculați:
Anexa 3 C
BALOANE ZBURĂTOARE
Calculați:
6 + 2 =
4 +3 =
9 – 4 =
,,Și chiar dacă nu voi fi un far, ci o candelă, ajunge. Și chiar de nu voi fi nici
candelă, tot ajunge, fiindcă m -am străduit să aprind lumina”.
Nicolae Titulescu
Data : 04.03.2018
Unitatea de învățământ : Școala Gimnazială Nicole Labiș
Clasa : Pregătitoare
Prof. înv. primar:
Aria curriculară : Limbă și comunicare
Disciplina : Comunicare în limba română
Unitatea tematică : Salutare primăvară
Subi ectul : Primăvară,bine ai venit!
Forma de realizare : activitate integrată
Tipul lecției : consolidare și sistematizare de cunoștințe
Discipline integrate : Comunicare în limba română
Matematică și explorarea mediului
Dezvoltare personală
Muzică și mișcare
Arte vizuale și abilități practice
Scop: Formarea și dezvoltarea competențelor de comunicare corectă în diferite contexte cu accent pe pronunția sunetului și pe recunoașterea
literei;consolidarea cunoștințelor despre sunete/litere învățate,despre propoziții,cuvinte,silabe. Competențe specifice:
Comunicare în limba română
1.1 Identificarea semnificației unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar și rar;
1.2. Identificarea unor informații variate dintr -un mesa j scurt, rostit clar și rar;
1.3. Identificarea sunetului inițial și/ sau final dintr -un cuvânt,silabă și a cuvintelor din propoziții rostite clar și rar;
2.3. Participarea cu interes la dialoguri scurte, în situații de comunicare uzuală;
2.4. Exprimarea propriilor idei în contexte cunoscute, manifestând interes pentru comunicare;
3.1. Recunoașterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat, scrise cu litere mari și mici de tipar;
3.3. Identificarea semnificației unor simboluri care transmit mesaje de necesitate imediată, din universul familiar;
Matematică și explorarea mediului
1.1 Recunoașterea numerelor în concentrul 0 -10;
3.2. Manifestarea curiozității pentru observarea unor fenomene/procese/structuri repetitive simple din mediul apropiat, în scopul identificării unor
regularități ;
5.1. Sortarea/clasificarea unor obiecte/ materiale etc., pe baza unui criteriu dat;
Dezvoltare personală
2.1. Recunoașterea emoțiilor de bază raportate la experiențele de viață trăite;
2.2. Identificarea regulilor de comunicare în activitatea școlară;
Muzică și mișcare
2.1. Cântarea în colectiv, asociind mișcarea sugerată de text;
Arte vizuale și abilități practice
1.1. Sesizarea semnificației unui mesaj vizual simplu, exprimat prin desen/ pictură/ modelaj/ colaj/ film/ desen animat, care reflectă un context
familiar;
2.2. Exprimarea ideilor și trăirilor personale, în aplicații simple, specifice artelor vizuale;
Obiective operaționale
O1: – să identifice corect elemente de primăvară din ilustrațiile date și din textele studiate anterior;
O2:- să identifice în 8 -10 cuvinte sunetul aflat în poziție inițială și finală;
O3: – să despartă corect 8 -10 cuvinte în silabe,identificând numărul acestora;
O4:- să scrie corect 8 -10 cuvinte pe alfabeta rul magnetic și să alcătuiască propoziții;
O5:- să decoreze rochița Zânei Primăverii cu jetoanele – flori;
O6:- să interpreteze un cântec, în grup, respectând linia melodică și executând mișcări ritmice;
Strategii didactice:
a. Metode și procedee :conversația euristică,explicația,brainstorming,
metoda fonetică,analitico -sintetică,jocul didactic,munca prin cooperare.
b. Forme de organizare: activitate frontală,pe grupe și colectivă.
c. Mijloace didactice : laptop,jetoane – flori, jetoane cu diverse imagini,jetoane – cifre,alfabetar magnetic,Zâna Primăverii (confecționată
din material), bandă dublă adezivă,orgă electrică,tablă flip – chart, fișe de lucru,fețe zâmbitoare – recompensă.
d. Forme și strategii de evaluare:
– Evaluare formativă prin aprecieri verbale;
– Evaluare de proces prin fișe de lucru;
– Evaluare de produs prin aprecieri verbale și autoevaluare.
Resurse temporale: 35 minute activitate + 15 minute activitate recreativă
Resurse umane : 20 elevi,cadru didactic
Resurse spațiale : sala de clasă
Bibliografie:
– Curriculum Național. Programa școlară pentru disciplina Comunicare în limba romană,aprobată prin ordin al ministrului Nr.
3418/19.03.2013;
– Elemente de didactica limbii române: clasele primare,editura Casa Cărții de Științe,Cluj – Napoca(2007),autor: Alina Pamfil;
– Didactica Disciplinelor ,,Comunicare în Limba Română” și ,,Limba și Literatura Română”din învățământul primar,editura
Miniped,București 2015,autor:Vasile Molan;
– Aplicații ale predării integrate la ciclul achizițiilor fundamentale,editura Rovimed Publishers,Bacău 2014,autor:Elvira -Olga Bicajan.
– Copilul Deștept,Învățăm să scriem,Exerciții pentru degețele,editura Litera 2010,autor: Olga Saharova
Etapele lecției OB.
OP.
C.S. CoŶțiŶutul iŶstructiv -educativ Strategii didactice
Evaluare Metode și
procedee Material
didactic Forme de
organizare
1. Moment
organizatoric
8 min. DP
2.2.
MEM
3.2.
CLR
1.2. Asigurarea uŶui aŵďieŶt;ŵaterial și psihiĐͿoptiŵ peŶtru elevi.
Se aŶuŶță ŵoŵeŶtul ÎŶtâlŶirii de diŵiŶeață :
Salutul: „Haideți să Ŷe aduŶăŵ / UŶ seŵiĐerĐ să
forŵăŵ/IŶvitații să -i salutăŵ: BuŶă diŵiŶeața!/ UŶ gâŶd ďuŶ să
le urăŵ: BiŶe ați veŶit! ”
PrezeŶța: „După Đe Ŷe -aŵ aduŶat / Și fruŵos Ŷe -am salutat /
Colegii ne- aŵ îŶtâlŶit. / SpuŶeți ĐiŶe Ŷ -a veŶit?”
UŶ Đopil ŵerge la paŶou și va retrage de aĐolo pozele Đopiilor
Đare Ŷu suŶt prezeŶți. PeŶtru a realiza prezeŶța ŶuŵeriĐă uŶ
ďăiețel va Ŷuŵăra fetele,iar o fetiță va Ŷuŵăra ďăieții. Se va
preĐiza Đâți Đopii suŶt prezeŶți.
Calendarul naturii: va fi Đoŵpletat îŵpreuŶă Đu Đopii ajutați de
urŵătoarele îŶtreďări:,,Ce zi este astăzi?”, „Ce zi a fost ieri?”,
,,Ce zi va fi ŵâiŶe?” , ,, Cuŵ este vreŵea?” , ,, Care este tema
săptăŵâŶii?”, ,, ÎŶ Đe aŶotiŵp Ŷe aflăŵ?”.
CoŶversația
euristiĐă
Calendarul
naturii
Activitate
FroŶtală
Observarea
sisteŵatiĐă
2.Captarea
ateŶției
5min. O1,O6
DP
2.1.,
2.2.
CLR
1.1. Toată săptăŵâŶa Ŷe -am petrecut- o îŶ așteptarea ZâŶei
Priŵăverii. ÎŶ fieĐare zi Ŷe -aŵ propus să o ajutăŵ pe ZâŶa
Priŵăvara să aluŶge IarŶa diŶ țară. PriŶ ĐoŶștiiŶĐiozitatea
Ŷoastră aŵ vrut să o ĐoŶviŶgeŵ pe Priŵăvară să viŶă ŵai
repede pentru a ne bucura de joaca în aer liber, de soarele
străluĐitor. De aĐeea vă propuŶ să iŶterpretăŵ ĐâŶteĐul
,,Priŵăvara”,versurile fiiŶd aĐelea diŶ poezia ,,Priŵăvara”de
Vasile Alecsandri,pe care voi le- ați îŶvățat. ExpliĐația
CoŶversația
euristiĐă
Activitate
FroŶtală
Activitate Aprecieri
verbale
2.4.
MM
2.1. Voi alege teŵa ,,Priŵăvara”și voi aŶuŶța sarĐiŶa de luĐru. Le voi
solicita elevilor, exprimarea într-un mod cât mai rapid,în
eŶuŶțuri sĐurte și ĐoŶĐrete,a tuturor ideilor,Đhiar
ŶeoďișŶuite,trăsŶite,faŶteziste… Fără referiri ĐritiĐe. Brainstorming
Laptop FroŶtală
Observarea
sisteŵatiĐă
3.AŶuŶțarea
suďieĐtului și
a obiectivelor
1min.
CLR
1.1.
1.2. ÎŶvățătoarea le ĐoŵuŶiĐă elevilor Đă joĐul pe Đare îl vor juĐa se
Ŷuŵește „MiĐii deteĐtivi”. Elevii vor realiza ĐorespoŶdeŶța
diŶtre iŵagiŶe și literă,vor desĐoperi
ĐuvâŶtul;suŶet,silaďă…propozițieͿ și vor sĐrie pe alfaďetarul
magnetic cuvântul descoperit. Elevii vor rezolva corect sarcinile
de luĐru,iar la fiŶal vor realiza Piraŵida Priŵăverii și deĐorarea
roĐhiței ZâŶei Priŵăverii. CoŶversația
euristiĐă
Activitate
FroŶtală
Observarea
sisteŵatiĐă
4. Dirijarea
îŶvățării
13 min. O2,
O3,
O4.
CLR
1.2.
1.3.
2.3.
3.1.
AVAP
1.1.
MEM
1.1.
5.1.
DP
2.2. ÎŶvățătoarea îŵparte elevilor jetoaŶele – flori. Pe o parte a
fieĐărui jetoŶ – floare,se află Đâte uŶ suŶet/o literă îŶvățată,iar
pe Đealaltă parte se găsește o iŵagiŶe Đare ĐorespuŶde
suŶetului/literei. Se propuŶe joĐul ,,MiĐii deteĐtivi”;aĐtivitate
ĐoleĐtivăͿpriŶ Đare elevii desĐoperă iŵagiŶile;ĐuviŶteleͿĐare
îŶĐep Đu suŶetele/literele îŶvățate. Vor staďili suŶetul
iŶițial/fiŶal,Ŷuŵărul de silaďe a ĐuviŶtelor.;AŶexa ϭ,ϮͿ
După Đe elevii sĐriu ĐuviŶtele la taďlă se vor alĐătui propoziții Đu
ĐuviŶtele desĐoperite;ŵăr, traĐtor, urs, raĐ, Đasă…Ϳ.
Numărul de silabe se va stabili prin ridicarea
jetonului – cifră corespunzător,la solicitarea
învățătoarei.
În activitatea recreativă se va decora rochița Zânei
Primăverii.
CoŶversația
euristiĐă
ExpliĐația
Metoda
foŶetiĐă,
analitico-
siŶtetiĐă
Jocul didactic Jeton –
floare
Jeton –
Đifră
Alfabetar
magnetic
Activitate
FroŶtală
Activitate
ColeĐtivă
Aprecieri
verbale
Observarea
sisteŵatiĐă
5. OďțiŶerea
perforŵaŶței
8 min.
CLR
2.3.
3.1.
3.3.
MEM
1.1.
AVAP
1.1.
ÎŶvățătoarea va îŵpărți elevii îŶ patru grupe : Grupa
RâŶduŶelelor,Grupa Sturzilor,Grupa Turturelelor și Grupa
CuĐilor. FieĐare grupă va priŵi o fișă de luĐru.
ExpliĐarea joĐului și staďilirea regulilor. După Đe toți Đopii au
îŶțeles regulile joĐului se va faĐe giŵŶastiĐă;exerĐițiiͿ peŶtru
îŶĐălzirea degetelor. ;AŶexa ϯ Ϳ
FieĐare grupă va treďui să rezolve exerĐițiile de pe fișa de luĐru.
(Anexa 4)
CoŶversația
euristiĐă
ExpliĐația
Jocul didactic
Munca prin
cooperare
Fișă de
lucru
Recompen
-se Activitate pe
grupe Observarea
sisteŵatiĐă
Aprecierea
modului de
Đolaďorare și
de rezolvare
a sarcinii de
grup
6. Activitate
recreativă
15 min.
O5
AVAP
2.2.
MM
2.1.
DP
2.2 ÎŶvățătoarea,le va Đere elevilor să deĐoreze Đu jetoaŶele – flori
roĐhița ZâŶei Priŵăverii.
CoŶversația
euristiĐă Jetoane-
flori
BaŶdă
duďlă
adezivă
Activitate
ColeĐtivă
Aprecieri
Verbale
7. Evaluarea
și încheierea
activităților
Se faĐ apreĐieri iŶdividuale și ĐoleĐtive asupra aĐtivității
desfășurate,preĐuŵ și asupra ĐoŵportaŵeŶtului lor pe
parcursul orei.
Orgă
eleĐtriĐă
Activitate
FroŶtală Aprecieri
Verbale
Autoevaluare
Anexa 4
FIȘĂ DE LUCRU
GRUPA RÂNDUNELELOR
ϭ.DeŶuŵește iŵagiŶile . Colorează Ŷuŵai iŵagiŶile speĐifiĐe aŶotiŵpului priŵăv ara.
2.Încercuiește cifra corespunzătoare numărului de silabe din cuvintele:
ghiocel → 2 1 3 6 5 4
rândunică → 1 4 6 3 2
iarŶa → ϭ ϰ ϲ ϯ Ϯ ϱ
poŵ → Ϯ ϭ ϯ ϲ ϱ ϰ
3.Caută și potrivește!
UŶește silaďele peŶtru a forŵa ĐuviŶte. Scrie cuvintele descoperite,în tabel.
PO LEA
LA TOR
TRAC LEN
FIȘĂ DE LUCRU
GRUPA STURZILOR
ϭ.DeŶuŵește iŵagiŶile . Colorează Ŷuŵai iŵagiŶile speĐifiĐe aŶotiŵpului priŵă vara.
2.Încercuiește cifra corespunzătoare numărului de silabe din cuvintele:
ghiocel → 2 1 3 6 5 4
rândunică → 1 4 6 3 2
iarŶa → ϭ ϰ ϲ ϯ Ϯ ϱ
poŵ → Ϯ ϭ 3 6 5 4
3.Caută și potrivește!
UŶește silaďele peŶtru a forŵa ĐuviŶte . Scrie cuvintele descoperite,în tabel.
PO LEA
LA TOR
TRAC LEN
FIȘĂ DE LUCRU
GRUPA TURTURELELOR
ϭ.DeŶuŵește iŵagiŶile . Colorează Ŷuŵai iŵagiŶile speĐifiĐe aŶotiŵpului priŵăv ara.
2.Încercuiește cifra corespunzătoare numărului de silabe din cuvintele:
ghiocel → 2 1 3 6 5 4
rândunică → 1 4 6 3 2
iarŶa → ϭ ϰ ϲ ϯ Ϯ ϱ
poŵ → Ϯ ϭ ϯ ϲ ϱ ϰ
3.Caută și potrivește!
UŶește silaďele peŶtru a forŵa ĐuviŶte . Scrie cuvintele descoperite,în tabel.
PO LEA
LA TOR
TRAC LEN
FIȘĂ DE LUCRU
GRUPA CUCILOR
ϭ.DeŶuŵește iŵagiŶile . Colorează Ŷuŵai iŵagiŶile speĐifiĐe aŶotiŵpului priŵăv ara.
2.Încercuiește cifra corespunzătoare numărului de silabe din cuvintele:
ghiocel → 2 1 3 6 5 4
rândunică → 1 4 6 3 2
iarŶa → ϭ ϰ ϲ ϯ Ϯ ϱ
poŵ → Ϯ ϭ ϯ ϲ ϱ ϰ
3.Caută și potrivește!
UŶește silaďele peŶtru a forŵa ĐuviŶte . Scrie cuvintele descoperite,în tabel.
PO LEA
LA TOR
TRAC LEN
Copyright Notice
© Licențiada.org respectă drepturile de proprietate intelectuală și așteaptă ca toți utilizatorii să facă același lucru. Dacă consideri că un conținut de pe site încalcă drepturile tale de autor, te rugăm să trimiți o notificare DMCA.
Acest articol: Unitatea ܈colară : ܇coala Gimnazială nr.116 Clasa : pregătitoare Aria curriculară : Limbă ܈i comunicare DISCIPLINA : Comunicare în limba română… [611961] (ID: 611961)
Dacă considerați că acest conținut vă încalcă drepturile de autor, vă rugăm să depuneți o cerere pe pagina noastră Copyright Takedown.
