Școala Gimnazială „Ștefan Ciobotărașu” Lipovăț Propunător: BORȘ ADI LUMINIȚA Aria curriculară: Matematică și științe Obiectul: Matematică… [603361]
PROIECT DIDACTIC
Data: 28 mai 2015
Clasa: a IV -a
Școala Gimnazială „Ștefan Ciobotărașu” Lipovăț
Propunător: BORȘ ADI LUMINIȚA
Aria curriculară: Matematică și științe
Obiectul: Matematică (distractivă)
Subiectul: Pătratul TANGRAM
Tipul lecției: Mixtă
Scopul lecției: Dezvoltarea spiritului de obserație, a memoriei, a agerimii minții
Obiective operaționale:
Cognitive:
1. Să recunoască figurile geometrice ale pătratul ui Tangram
2. Să definească figurile geometrice
3. Să decupeze corect figurile geometrice ce compun pătratul Tangram
4. Să aranjeze figurile obținute după modelul dat
5. Să calculeze măsurile unghiurilor
6. Să calculeze perimetrul tanurilor
7. Să asambleze corect și să lipească părțile componente ale figurilor
Afective
8. Să manifeste inițiat ivă , plăcere și o atitudine degajată în comunicarea orală ; curajul
de a solicita intervenirea în actul comunicării
9. Să manifeste atenție și toleranță față de partenerul de dialog , curiozitate pentru
mesajul ascultat
10. Să manifeste independență în situațiile de lucru
11. Să-și respecte colegii și munca acestora
12. Să participe cu interes și plăcere la lecție
13. Să manifeste interes și plăcere pentru realizarea corectă și îngr ijită a lucrărilor
personale
Psihomotori i
14. Să adopte o poziție corectă și comodă pentru lucru
Strategia didactică:
Metode și procedee didactice
M1 conversația
M2 explicația
M3 observația
M4 demonstrația
M5 exercițiul
M6 munca independentă
M7 problematizarea
Mijloace didac tice
o m1 flipchart
o m2 fișă cu imagini Tangram
o m3 planșe cu alte figuri realizate prin aceeași tehnică
o m4 pătrate împărțite în cele șapte figuri
o m5 foarfece , lipici , hârtie cartonată
o m6 retroproiector
o m7 laptop
o m8 fișe de lucru
Forme de or ganizare
Af – activitate frontală
Ai – activitate individuală
Ag – activitate pe grupe
Resurse umane: 22 elevi
Resurse temporale: 45 minute
Resurse spațiale: sala de clasă
Bibliografie:
M. Peneș și A. Maior – Puncte de sprijin în organizarea predării în vățării la clasele I –
IV, Editura Aramis , București , 2002
G. Bratu , – „Aplicații ale metodelor de gândire critică la învățământul primar ” , Editura
Humanitas Educațional , 2004
MEN – Curriculum national.programe ș colare pentru învățământul primar, Bucureș ti 2003
„Ghid metodologic pentru aplicarea programelor de m atematică – primar și gimnaziu ”,
Bucureș ti 2001
Descriptori de performanță pentru învățământul primar , Editura Prognosis, 2001
C. Ștefănescu – Ghid pentru practică pedagogică, Editura Terr a , Focșani, 2004
www. didactic. ro
Desfășurarea lecției
Nr.
Crt. Ob.
Op. Secvențele
lecției Conținut instructiv – educativ Strategie didactitică
Evaluare Metode și
procedee
didactice Mijloace
didactice Forme de
organizare
1. Moment
organizatoric Voi asigura condițiile necesare unei bune desfășurări
a lecției:
pregătirea materialului didactic necesar;
stabilirea ordinii și liniștii în clasă.
M1
Af
2.
O1
O8
O12 Verificarea
temei și a
cunoștințelor
dobândite
anterior Să ne amintim ce capitol am încheiat la matematica?
(Elemente intuitive de geometrie)
Verificarea noț iunilor despre figurile geometrice se
face prin fin alizarea unui ciorchine la flipchart .
(Anexa 1)
M1
m1
m8
Af
Evaluare
frontală
3. O2
O9
O11 Captarea
atenției Prezint elevilor o fi șă cu un rebus pe verticala că ruia
elevii vor descoperi titlul lectiei noastre de azi.
(Anexa 2) M1
M7
m8
m6 Af
Ai Observația
sistematică
4.
Anunțarea
temei și a Vă propun așadar o lecție deosebită în care vom
continua să lucră m cu figuri le geometrice pentru a le M1 Af
O12 obiectivelor
operaționale cunoaș te mai bine.
Vom face exercitii, vom luc ra pe grupe, ne vom juca
utilizâ nd figurile geometrice din pătratul TANGRAM
5.
O2
O3
O4
O10
O14
O5
O6
O8 Dirijarea
învățării Pătratul TANGRA M este împărțit în șapte figuri( tanuri ),
ca în prezentrea ppt.
Câte triunghiuri sunt?
Ce alte figuri geometrice mai sunt în TANGRAM?
Elevilor li se arată cele șapte tanuri, separat.
După ce le vom confecționa, vom realiza o imagine.
Se prezintă câteva imagini din ppt. (diapozitiv 4)
Calculați măsurile unghiurilor pieselor de Tangram
(tanuri).
Calculați perimetrele tanurilor M2
M3
M4
M5
m4
m5
m6
m7
Af
Ai Probă
practică
Evaluare
frontală
6. Fixarea
cuno ștințelor Ce am realizat astăzi? (tanurile )
Ce tehnică am folosit? (tehnica TANGRAM )
Ce imagini am putut să realizăm din aceste tanuri?
(animale, litere, oameni, lucruri )
M1
m3
Af
Evaluare
frontală
7.
Obținerea
performanței Închip uiți-vă că vreți să aflați toate poligoanele care se
pot obține cu cele șapte tanuri. Le veți găs i prin prelungite
probe , dar cum puteți demonstra că le -ați găsit pe toate ?
Doi matematicieni chinezi – Fu Traing Wang și
Chuan -Chih Hsiung – au demonstrat în 1942, că sunt
M4
M7
Af
Probă
practică
O7
O13
O14
exact 13 astfel de poligoane (un triunghi, șase patrulatere,
două pentagoane și patru hexagoane). Este o problemă
captivantă, dar nicidecum ușoară, de a le descoperi pe
toate.
Hexagonul tangram, de obicei cel mai greu d e
găsit dintre cele 13 tangrame posibile:
M6
m2
m5
m6
m7
Ai
Evaluare
frontală
8.
O7
O11
Încheierea
lecției Voi desemna doi elevi care vor alege câteva
lucrări ce consideră ei a fi cele mai corect realizate.
Criteriile de analiză după care vor fi discutate sunt:
au lucrat îngrijit și corect;
au respectat regulile de realizare ale acestei lucrări;
au folosit ceva original
Voi face aprecieri cu privire la modul de lucru al elevilo r.
M1
Ag
Evaluare
frontală
Anexa 1
Elemente intuitive de
geometrie
Pătratul Triunghiul
Dreptunghiul Forme spațiale Forme plane
Rombul Patrulatere
Paralelogramul Trapezul Cuboidul Piramida
Cubul
Anexa 2
Pe verticală de la A la B vei descoperi numele pătratului cu care ne jucăm astăzi.
A
T R I U N G H I
T R A P E Z
D R E P T U N G H I
G E O M E T R I E
R O M B
S P A T I A L E
M A G I C
B
1. Figura geometrică cu trei laturi.
2. Patrulat er cu două laturi paralele și două laturi neparalele.
3. Patrulater cu laturile opuse paralele și toate unghiurile drepte.
4. Ramură a matematicii care studiază formele și proprietățile corpurilor.
5. Patrulater cu toate laturile egale care nu are unghiuri drepte.
6. Altfel de forme geometrice.
7. Fermecător, încântător, miraculos, …
Copyright Notice
© Licențiada.org respectă drepturile de proprietate intelectuală și așteaptă ca toți utilizatorii să facă același lucru. Dacă consideri că un conținut de pe site încalcă drepturile tale de autor, te rugăm să trimiți o notificare DMCA.
Acest articol: Școala Gimnazială „Ștefan Ciobotărașu” Lipovăț Propunător: BORȘ ADI LUMINIȚA Aria curriculară: Matematică și științe Obiectul: Matematică… [603361] (ID: 603361)
Dacă considerați că acest conținut vă încalcă drepturile de autor, vă rugăm să depuneți o cerere pe pagina noastră Copyright Takedown.
