Școala cu clasele I-VIII Miron Costin Suceava [611126]
Școala cu clasele I-VIII „Miron Costin” Suceava
Consiliere și orientare școlară
Profesor Violeta Elena Strugaru
PROIECT DE ACTIVITATE
Data :
Propunător : profesor Violeta Elena Strugaru
Locul desf ășurării: Școala cu clasele I – VIII „Miron Costin”, Suceava
TEMA:AGRESIVITATE ȘI VIOLEN ȚĂ
Participan ți : părinți care au problem e de rela ționare cu copiii lor.
Durata : o ședință de 120 de m inute sau dou ă de 60 de m inute fiecare.
Tipul activit ății : dezbatere
Scopul activit ății : realizarea unei m ai strânse colabor ări între f amilie și
școală cu scopul de a lim ita și com bate agresivitatea și violența în rândul tinerilor.
Obiective urm ărite :
La f inalul activit ății participan ții să fie capabili s ă :
¾ înțeleagă și să explice no țiunile de agresivitate și violență.
¾ să identifice form e ale agresivit ății și violenței
¾ să descopere și să analizeze cauze ale agresivit ății și violenței
¾ să interpreteze roluri identificând situa țiile conf lictuale și modalități
non-agresive de rezolvare a acestora.
¾ să participe activ și conștient la exerci țiile propuse
¾ să realizeze c ă pentru a schim ba în bine rela ția cu copilul lor este
necesară o schim bare a atitudinii lor în raport cu acesta pe toate planurile.
Strategii didactice :
¾ explicația,
¾ exerciții de com unicare,
¾ conversa ția euristic ă, ¾ dezbaterea,
¾ jocul de rol,
¾ problem atizarea.
Mijloace de prezentare:
¾ folii la retroproiector,
¾ flip-chart, ¾ teste,
¾ chestionare.
1
Școala cu clasele I-VIII „Miron Costin” Suceava
Consiliere și orientare școlară
Profesor Violeta Elena Strugaru Metode de evaluare
¾ fișe de evaluare a activit ății,
¾ discuții finale.
Desfășurarea activit ății
¾ Exercițiu de autocunoa ștere
Se cere p ărinților să-și identifice cea m ai im portantă calitate a lor (5’)
¾ Se anun ță , în ce const ă activitatea propus ă, care este scopul acesteia
care sunt principalele obiective urm ărite și care va fi form a de desf ășurare. (7-8’)
¾ Se aplic ă participan ților un test despre Nervozitate prin interpretarea
căruia părinții vor reu și să se autocunoasc ă și să reflecteze asupra propriei
persoane (15’)
¾ Profesorul prezint ă câteva situa ții conflictuale din via ța școlară(3-4-5 în
funcție de num ărul de participan ți)
Exem plu de situa ție:
„Elevul X a îm brâncit pe sc ări un alt coleg. Tat ăl acestuia a venit la școală și
l-a am enințat pe elevul X cu b ătaia.”
¾ Se cere p ărinților să noteze pe hârtie ce reac ții ar avea dac ă ar fi elevul
X, elevul agresat sau p ărinte în am bele situa ții. Cum ar rezolva situa ția
conf lictuală apărută.(20-25’)
¾ Se noteaz ă pe flip-chart toate reac țiile făcându-se o ierarhizare. Prin
dezbatere se vor identifica form e ale agresivit ății și violenței
¾ Prin conversa ție cu părinții se descoper ă și analizeaz ă cauzele (sursele)
com portam entului agresiv. (10’)
¾ Pe un fond m uzical adecvat se vor înv ăța câteva exerci ții de relaxare
(hipoventila ție, relaxarea m âinilor a f eței etc) care vor trebui exersate acas ă de
către participan ți. (10’)
¾ Se identif ică prin dezbatere m odalități de com batere și prevenire a
com portam entelor agresive și violente și apoi se prezint ă la retroproiector. (10’)
2
Școala cu clasele I-VIII „Miron Costin” Suceava
Consiliere și orientare școlară
Profesor Violeta Elena Strugaru Joc de rol
În echipe p ărinții vor juca rolurile im puse de situa țiile prezentate la începutul
activității căutând solu ții non-agresive de rezolvare a situa țiilor conf lictuale
prezentate ini țial.
¾ Se va face analiza com parativă a solu ției de rezolvare a situa ției
conflictuale de la începutul ședinței și cea propus ă la f inalul activit ății. (25-30’)
¾ Se vor trage concluzii cu privire la necesitatea abord ării dif erențiate a
situațiilor conf lictuale pentru a preveni și com bate violen ța și agresivitatea. (5’)
¾ În încheierea activit ății prin discu ții și/sau com pletarea unui chestionar
se va face o evaluare a eficien ței activit ății și se vor nota eventualele sugestii
venite din partea p ărinților. (5’)
3
Școala cu clasele I-VIII „Miron Costin” Suceava
Consiliere și orientare școlară
Profesor Violeta Elena Strugaru AGRESIVITATE ȘI VIOLEN ȚĂ
MOTTO:
„Brutalitatea se na ște din fric ă”
(N. Iorga)
Premise teoretice de desf ășurare a activit ății
Agresivitatea este o f ormă de conduit ă orientat ă cu inten ție către obiecte,
persoane sau spre sine cu scopul de a produce prejudicii, r ăniri, distrugeri și
daune.
Violența este o form ă de m anifestare a agresivit ății ce presupune utilizarea
forței pentru a m anifesta superioritatea. Este o conduit ă agresiv ă acută cu
finalitate distructiv ă, punitiv ă sau transform ativă.
Forme ale agresivit ății
Forme ale agresivit ății fiz ice:
¾ Privire dur ă, fixă, am enințătoare;
¾ Amenințare indirect ă sau direct ă;
¾ Lovitul cu piciorul;
¾ Aruncarea cu obiecte;
¾ Împingerea cu um ărul pentru
dezechilibrare;
¾ Ciupit, zgâriat, tras de p ăr;
¾ Bătaie Forme ale agresivit ății verbale
¾ Batjocur ă ;
¾ Jignirea;
¾ Cuvinte grosolane;
¾ Ironia;
¾ Bârfa, intriga, calom nia;
¾ Ponegrirea;
¾ Întinderea de curse;
¾ Maim uțăreala;
¾ Refuzul contactului social, al
ajutorului, al discu țiilor;
Teorii ale agresivit ății
Agresivitatea se învață, provoac ă violență și e distrug ătoare.
este un r ăspuns la frustrare
este înn ăscută
4
Școala cu clasele I-VIII „Miron Costin” Suceava
Consiliere și orientare școlară
5 Forme ale violen ței
. fizică
Profesor Violeta Elena Strugaru
Surse ale agresivit ății
Surse care țin
de individDurerea fizic ă și
morală Alcoolul , dro gurile
Aglom erația,
căldura, stresul
Materiale porno graficeFrustrarea Atacul
Surse care țin
de familieModele
com portam entale Bătaia, incestul
Problem e maritale,
divorț, separare
Problem e socio-econom ice
Surse care țin
de mass-mediaProgram e TV Publicații, presa Violența
instrum entalăpsihică agresivă
instituțională
Școala cu clasele I-VIII „Miron Costin” Suceava
Consiliere și orientare școlară
Profesor Violeta Elena Strugaru Prevenirea și combaterea agresivit ății și violenței
A ști să-ți stăpânești agresivitatea este una din cele m ai dif icile lecții din
procesul de m aturizare, pe care m ulți adulți nu o înva ță niciodat ă.
Scara mâniei
1. com portam ent plăcut,
2. caută o soluție;
3. îndreapt ă mânia asupra sursei;
4. m enține plângerea ini țială;
5. gândire logică constructiv ă;
6. com portam ent neplăcut, zgom otos,
7. injurii;
8. deplasare plângerii spre alte surse; 9. exprim area unei plângeri f ără
legătură cu cauza m âniei;
10.arunc ă obiecte,
11.distruge obiecte;
12.violen ță verbală;
13.com portam ent em oțional distructiv;
14.violen ță fizică,
15.com portam entul pasiv-agresiv.
Adolescentul trebuie l ăsat să-și manifeste verbal m ânia, im punând lim ite
pentru a nu se com porta nepotrivit.
Pentru a putea preveni și com bate agresivitatea este necesar ă:
¾ păstrarea calm ului și autocontrolului;
¾ gândirea pozitiv ă;
¾ menținerea deschis ă a căilor de com unicare;
¾ foarte m ultă flexibilitate și perseveren ță;
¾ evitarea jignirilor, um ilirilor, durit ății excesive și nem otivate
¾ oferirea dragostei necondi ționate;
¾ împlinirea nevoilor afective ale adolescen ților;
¾ acordarea aten ției depline pentru ca adolescentul s ă se sim tă iubit,
respectat, valoros.
¾ canalizarea resurselor adolescentului spre activit ăți sportive, de relaxare,
activități plăcute, discu ții cu o persoan ă mai matură.
¾ învățarea unor tehnici de respira ție, de calm are și control
¾ rezolvarea problem elor f amiliale;
¾ controlul m ai strict al lecturilor, program elor TV urm ărite, etc.
6
Școala cu clasele I-VIII „Miron Costin” Suceava
Consiliere și orientare școlară
Profesor Violeta Elena Strugaru Să nu uităm că „Blânde țea este leacul cruzimii” ( Cicero)
Chestionar
Vă domină nervoz itatea?
Sunteți nervoși? Vă este greu s ă vă stăpâniți em oțiile ori dim potrivă? Pentru a
afla acest lucru r ăspundeți prin Da sau Nu la următoarele întreb ări.
1. La cea m ai mică neînțelegere, v ă “am balați” pentru “cauze m ărunte”?
Da/Nu
2. Vă păstrați în orice îm prejurare calm ul și stăpânirea de sine? Da / Nu
3. Când sunteți nervoși spuneți lucruri pe care apoi le regreta ți? Da/Nu
4. În caz de panic ă general ă vă păstrați întotdeauna calm ul? Da/Nu
5. Când trebuie s ă așteptați la coad ă pentru plata facturilor ave ți
întotdeauna r ăbdare indiferent de situa ție? Da/Nu
6. Gesticula ți mult, sunte ți precipitat în m ișcări? Da/Nu
7. Ați avut vreodat ă impulsul de a arunca obiecte sau de a lovi pe cineva?
Da/Nu
8. Vi s-a întâm plat să ratați un exam en, o com petiție sportiv ă, o afacere din
cauza nervozit ății? Da/Nu
9. Răzbunarea este un „fel de m âncare” care se consum ă rece? Da/Nu
10. Aveți uneori ticuri nervoase? Da/Nu
Interpretarea rezultatelor
Acordați un punct dac ă ați răspuns cu Da la întreb ările:1, 3, 6, 7, 8, 10 și tot
un punct dac ă ați răspuns cu Nu la întreb ările: 2, 4, 5, 9. Face ți totalul punctelor
obținute.
¾ 10 puncte – sunte ți întotdeauna victim a nervilor dvs. care v ă controleaz ă
perm anent com portam entul.
¾ 6-9 puncte – nervii v ă joacă fest e, vă este foarte greu s ă vă stăpâniți
emoțiile.
¾ 3-5 puncte – reu șiți uneori s ă vă stăpâniți, depinde num ai de situa ție.
¾ Sub 3 puncte v ă stăpâniți în totalitate, este f oarte greu s ă vă enerveze
cineva.
7
Școala cu clasele I-VIII „Miron Costin” Suceava
Consiliere și orientare școlară
Profesor Violeta Elena Strugaru
Bibliografie
1. Bunescu Ghe., Alecu G., Badea D.- „Educa ția părinților” – Editura
Didactic ă și Pedagogic ă, Bucure ști – 1997.
2. Tomșa Gheorghe – „Consiliere și orientare în școală” – Editura Via ța
Rom ânească, Bucure ști – 1999.
3. Zlate Mielu (coord) – „Psihologia vie ții cotidiene” – Editura Polirom , Iași
– 1997.
4. Zig Ziglar – „Putem crește copii buni într-o lum e negativ ă ?” – Editura
Cartea Veche, Bucure ști – 2000.
5. Bâclea Doina – „Consiliere școlară” – Editura Logos, Cluj – 2001.
6. Kari Killen – „Copilul m altratat” – Editura Eurobit Tim ișoara – 1999.
7. Chungi Charly – „Cum putem scăpa de stres” – Editura Polirom Iași –
2000.
8. Ross Cam pbell – „Adolescentul – cop ilul m eu” – Editura Logos, Cluj –
1994.
9. Ibiș Adrian – „Influen ța agenților de socializare (f amilia, școala, grupul de
referință) asupra com portam entelor predelincvente ale elevilor”- Editura
Panasofia, Bucure ști – 2001.
10.Chelcea Adina (coord.), – „Psihoteste – 1– Cunoa ște-te pe tine însu ți”, –
Editura Știință și tehnică, Bucure ști – 1994,
11.Chelcea Adina (coord.), – „Psihoteste – 2– Cunoa șterea de sine și a
celorlalți”, – Editura Știință și tehnică, Bucure ști – 1997.
12.Ignătescu V., Boghian S., Pintilie R. – „Copilul între educa ție și violență –
ghid pentru profesori”, – CCD – Suceava – 2001,
13.Hancea M., Ignat A., Musc ă A., Oprea D. – „Consilierea o șansă pentru
prevenirea violen ței în școală – ghid pentru cadrele didactice” – CJAPP –
Suceava 2001.
14.Năstăsescu S., Tom a S., „Pedagogie – Ora de dirigen ție”, Editura
Proarcadia, Bucure ști – 1993.
15.*** – Suport de curs – „Educa ție pentru s ănătate” – organizat de Funda ția
SOROS Suceava – 1993.
8
Școala cu clasele I-VIII „Miron Costin” Suceava
Consiliere și orientare școlară
Profesor Violeta Elena Strugaru 16. *** – Suport de curs – „Abuzul as upra copiilor” – organizat de Funda ția
„Salvați copiii” – Suceava – 2002
17.*** – Em isiunea TV – „De trei ori fem eie”, cu tem a „Stresul în via ța
cotidian ă”, din 02 04 2002.
18.*** – Em isiunea TV – „De trei ori femeie”, cu tem a „Conflictul între
generații”, din perioada 17 – 24 01 2002
19.*** – Em isiunea TV – „De trei ori fem eie”, cu tem a „Relații între p ărinți și
copii”, din perioada 25 02 – 1 03 2002.
9
Copyright Notice
© Licențiada.org respectă drepturile de proprietate intelectuală și așteaptă ca toți utilizatorii să facă același lucru. Dacă consideri că un conținut de pe site încalcă drepturile tale de autor, te rugăm să trimiți o notificare DMCA.
Acest articol: Școala cu clasele I-VIII Miron Costin Suceava [611126] (ID: 611126)
Dacă considerați că acest conținut vă încalcă drepturile de autor, vă rugăm să depuneți o cerere pe pagina noastră Copyright Takedown.
