Sarbatorile de iarna la rom âni [619622]
PROIECT DE ACTIVITATE
Numarul si cifra 7
Data : 06.12.2018
Unitatea de invatamant : Gradinita “Martisor”
Grupa : Mare
Student: [anonimizat] : Cum este, a fost si va fi aici, pe Pamant?
Tema : Sarbatorile de iarna la rom âni
Tema saptamanii : Il astept pe Mos Nicolae
Categoria de activitate : Domeniul stiinta-Activitate matematica
Subiectul : Numarul si cifra 7
Tipul activitatii : Dobandire de noi cunostinte
Mijloc de realizare : exercitiu cu material individual
SCOPUL : Familiarizarea copiilor cu numarul si cifra 7
OBIECTIVE OPERATIONALE : pe parcursul si la sfarsitul activitatii copiii vor fi capabili
O1 – sa numere corect si constient in ordine crescatoare in concentrul 1 – 7 (obiectivul se considera atins daca toti copiii
reusesc sa numere corect si constient );
O2 – sa aseze fiecare numar corect in sirul numerelor naturale(obiectivul se considera atins daca toti copiii reusesc sa aseze
corect numerele);
O3 – sa raporteze corect cantitatea la numar si numarul la cantitate, asociind corect cifra corespunzatoare(obiectivul se
considera atins daca toti copiii reusesc sa raporteze corect cantitatea la numar si numarul la cantitate);
O4 – sa foloseasca un limbaj matematic adecvat (obiectivul se considera atins daca toti copiii folosesc un limbaj matematic
adecvat).
STRATEGII DIDACTICE
METODE SI PROCEDEE : conversatia,explicatia,demonstratia, exercitiul, observatia, jocul
MIJLOACE DE INVATAMANT : cosulete,jetoane cu pitici si felinare, jetoane cu cifre,tabla magnetica, cochilii, creioane
grafice, creioane colorate
FORME DE ORGANIZARE : frontal, individual
DURATA ACTIVITATII : 30”
Resurse umane : 26 de copii
BIBLIOGRAFIE
“ Activitati matematice in gradinita”,Mihaela Neagu, Georgeta Beraru, Editura AS’S, 1995;
DESFASURAREA ACTIVITATII
NR.
CRTETAPELE
ACTIVITATII
CONTINUT STIINTIFIC
METODE SI PROCEDEESTRATEGII DIDACTICE EVALUARE
Mijloace
invatamantForme de
organizare
1Moment
organizatoricSe asigura un climat propice desfasurarii activitatii
2Captarea atentiei Le-o arat copiilor pe Alba ca Zapada si le spun ca
astazi a venit sa asiste la activitatea noastra . Le spun
ca ea ne-a adus jetoanele cu pitici, felinare si cifre.
Intuirea de catre copii a materialului didactic
demonstrativ si distributiv .
Copiilor li se distribuie materialul didactic si li se
spune cum vor lucra.
Conversatia, observatia, explicatiaJeton cu Alba
ca Zapada
Cosulete cu
jetoane cu
pitici, felinare
si cifreFrontal
3Anuntarea scopului si
obiectivelorLe spun copiilor ca astazi vom invata numarul si cifra 7
si enunt obiectivele pe intelesul lor.
Conversatia
4Reactualizarea
cunostintelorCopiii sunt intrebati care a fost ultimul numar
invatat(6) si li se solicita catorva sa numere pana la 6,
apoi sa aseze pe tabla magnetica cifrele
corespunzatoare de la 1 la 6 in ordine crescatoare.
Acelasi lucru li se cere sa faca si copiilor la masute.
Conversatia, exercitiulTabla
magnetica
Jetoane cu
pitici si cifreFrontal
IndividualObservarea
sistematica
5Dirijarea invatarii Alcatuiesc la tabla magnetica o grupa cu 5 elemente,
apoi una cu 6 elemente. Li se cere copiilor sa
gaseasca grupa cu 5 elemente si sa aseze cifra
corespunzatoare; copiii numara prin incercuire.
Li se cere apoi sa gaseasca grupa care are cu unTabla
magnetica
Jetoane cu
piticiIndividual
Pe grupe
FrontalObservarea
sistematica
Se acorda
atentie
verbalizarii
element mai mult decat grupa cu 5 elemente, sa
numere prin incercuire si sa aseze cifra
corespunzatoare numarului de elemente(6).
Le cer copiilor sa alcatuiasca o grupa cu tot atatea
elemente cat a avut ultima grupa formata, adica 6.
Pun in pereche cu grupa formata anterior o alta
grupa care sa aiba cu un element mai mult.
Comparam cele doua grupe si constatam ca grupa nou
formata are cu un element mai mult decat prima .
Demonstrez aceasta prin numarare si denumesc noul
numar – 7.
Le prezint copiilor cifra care simbolizeaza noul numar
si fac referiri la forma ei.
Numar impreuna cu copiii pana la 7, apoi solicit
catorva sa o faca.
Asez cifra 7 in scara numerica.
Explicatia, observatia, exercitiul, demonstratiaJetoane cu
felinare
Jetoane cu
cifreactiunilor si
folosirii unui
limbaj
matematic
adecvat
6Obtinerea
performanteiLe cer copiilor sa formeze o grupa cu tot atatea
cochilii cat arata cifra 7.
Le cer unora dintre ei, pe rand,sa construiasca o
grupa formata din 4-7 obiecte.
Amestec cifrele din scara numerica si le cer copiilor sa
refaca scara.
Le dau copiilor fisa de lucru si le dau indicatii despre
modul de rezolvare a sarcinilor.
Exercitiul, conversatia, explicatiaCochilii de
melci, scoici
Jetoane cu
cifre
Fisa de lucru
CreioaneIndividualObservarea
sistematica
7Incheierea activitatii
si evaluarea
performanteiAlba ca Zapada ii intreaba pe copii cati pitici are si ii
roaga sa ii aseze intr-o grupa.
Apoi copiii sunt indemnati sa traga concluzii asupraEvaluarea
conduitei de
activitatii lor.
Alba ca Zapada face aprecieri asupra activitatii
copiilor si le ofera o recompensa : un tablou cu ea si
cu cei sapte pitici.
Exercitiul, conversatiagrup si
individuale
Aprecieri
verbale
FIȘĂ DE LUCRU
1. Încercuiește mulțimile care au șapte elemente
֎֎֎ ᴑᴑᴑ ⃝⃝⃝⃝
֎ ֎֎֎ ᴑ ⃝⃝⃝
2.Încercuiește cifra 7
1 6 7 2 4 5 1 7 3 2 1 4 7
3.Colorează cu roșu cerculețul în care se află cifra 7, cu verde cel în care se află cifra 6 și cu
galben cel în care se află cifra 4
⑥ ⑦ ④
4 .Completează șirurile până ai tot atâtea elemente câte îți arată cifra
5 ⃝
6 ⃝⃝⃝
7 ⃝⃝
5. Trasează și apoi colorează cifra 7
MATERIALE DIDACTICE FOLOSITE
Copyright Notice
© Licențiada.org respectă drepturile de proprietate intelectuală și așteaptă ca toți utilizatorii să facă același lucru. Dacă consideri că un conținut de pe site încalcă drepturile tale de autor, te rugăm să trimiți o notificare DMCA.
Acest articol: Sarbatorile de iarna la rom âni [619622] (ID: 619622)
Dacă considerați că acest conținut vă încalcă drepturile de autor, vă rugăm să depuneți o cerere pe pagina noastră Copyright Takedown.
