PROPUNĂTOR : Paliu -Murgan Daria Georgiana OBIECTUL: limba engleza SUBIECTUL : pollution TIPUL LECȚIEI : predare – învățare POZIȚIA LECȚIEI ÎN… [622770]

PROIECT DIDACTIC
CLASA : a X a
PROPUNĂTOR : Paliu -Murgan Daria Georgiana
OBIECTUL: limba engleza
SUBIECTUL : pollution
TIPUL LECȚIEI : predare – învățare
POZIȚIA LECȚIEI ÎN UNITATE : Unit 7: Part 1 – High Tech Pollution
a) Competente specifice (din programa):

1.1. anticiparea elementelor de continut ale unui text pe baza titlului/unui stimul visual

1.2. identificarea sensului global al unui mesaj
1.3. selectarea de informatii din mai multe texte in scopul indeplinirii unei sarcini structurale
de lucru
2.3. redactarea de paragrafe/texte pe o tema de interes
2.6. relatarea sub forma de raport a desfasurarii unei activitati de grup/proiect
individual/activitati cotidiene
3.2. adap tarea formei mesajului la situatia de comunicare in functie de stilul formal/informal
folosit de interlocutor
4.1. utilizarea dictionarului bilingv pentru traducerea unor texte functionale scurte din limba
franceza in limba romana
4.2. sintetizarea sub fo rma de schema/notite a continutului unui text scris/mesaj oral.
b) Obiective operationale :
O.1 – să definească noțiunile de poluare, deșeuri, reciclare , mediu inconjurator
O.2 – sa-si formeze și sa -si dezvolte capacități și abilități de experimentare și explorare /
investigare a realității;
O.3– sa dezvolte interesul și a responsabilitatea pentru menținerea unui mediu natural
echilibrat, propice vieții.
O.4 – sa dezvolte capacitatea de a justifica/ de a nuanta un punct de vedere
O.5 – sa incurajez e sociabilitatea si spiritul de colaborare interpersonala
O.6 – sa dezvolte capacitatea de intelegere scrisa si de exprimare orala/scrisa
O.7 – sa cultive interesul pentru discutii libere
O.8 – sa stie sa formuleze intrebari

FORME DE ORGANIZARE
a) a conținuturilor: modulară, integratoare, interdisciplinară
b) a activității: frontală, individuală, pe grupuri mici
TIPURI DE INTERACȚIUNI : profesor -elev, elev – profesor ; elev -elev;
TIPURI, FORME, STRATEGII ȘI INSTRUMENTE DE EVALUARE: orală și scrisă ,
autoevaluarea, observarea sistematică
STRATEGIA DIDACTICA : – activ – participativă
RESURSE:
a) pedagogice (metode și procedee) : conversația, explicația, observarea, exercițiul,
brainstormingul, explozia stelară, metoda ciorchinelui
b) materiale:
– documente autentice ( articole de ziar ) ,dictionarul, o stea mare, 5 stelute colorate,
fișe de lucru, coli de scris, .
-materiale bibliografice :
– specifice disciplinei : -manual cls.a Xa , Mission 2, Express Publishing, autori –
Virginia Evans,Jenny Dooley
– metodice: Managementul activității didactice. Eficiență și calitate, autor Mariana
Dragomir;
c) temporale: 50 minute – 100 minute

DESFĂȘURAREA LECȚIEI

ETAPELE
LECȚIEI

RESURSE PROCEDURALE EVALUARE
(metode,
instrumente,
indicatori) de conținut

de
timp forme de
organizare metode și
procedee mijloac
e
didactic
e
1.Moment
organizatoric Notez absentii 5 min

2.Captarea
atenției

-Solicit
,,lingvistului’’clasei
să caute în
Longman English
Dictionary
definițiile poluării,
deseurilor,
reciclarii si
mediului
inconjurator pe
care elevii le vor
scrie in caiete 10
min activitate
frontala conversația dictionar chestionarea orală
3.Reactuali –
zarea
cunostintelor

Elevii isi
reamintesc structura
frazei interogative
in limba engleza,
pronumele,
adjectivele si
adverbele
interogative 10
min
Activitate
frontala brainstorming Chestionare orala
4.Dirijarea
invatarii
a.prezentarea
continuturilor
ce urmeaza
predate,
invatate,
sistematizate
si evaluate Anunt obiectivele
lectiei si notez titlul
lectiei pe tabla 5 min
b. prelegerea
interactiva

– Impart elevilor
fise de lucru cu
articole din ziare
englezesti pe tema
poluarii. Elevii vor
trebui dupa lectura
atenta a textului sa
stabileasca campul
lexical al poluarii. 15
min

activitate
individuala

activitate
frontala
studiu pe text

metoda
ciorchinelui

observarea
sistematică

c.organizarea
pentru
activitati de
grup Organizez clasa in
vederea aplicarii
metodei didactice
explozia solara .
1.Elevii așezați in
semicerc propun
problema de
rezolvat. Pe steaua
mare se scrie ideea
centrala.
2. Pe cele 5 stelute
se scrie cate o
intrebare de tipul:
CE? CINE?
UNDE? DE CE?
CAND? iar cinci
elevi din
grupa extrag cate o
intrebare. Fiecare
elev din cei cinci isi
alege cate patru –
cinci colegi
organizandu -se
astfel in cinci
grupuri.
3. Grupurile
coopereaza in
elaborarea
intrebarilor.
4. La expirarea
timpului, elevii
revin in semicerc in
jurul stelutei mari si
comunica
intrebarile
elaborate, fie
un reprezentant al
grupului, fie
individual. Elevii
celorlalte
grupuri formuleaza
intrebari la intrebari
celorlalte grupuri.
25
min
Activitate de
grup Metoda
explozia
solara O stea
mare
5 stelute
markere Observare
sistematica
5.Asigurarea
retenției
și transferul
de cunoștințe Solicit elevilor să
formuleze
răspunsuri la
întrebările
din « Explozia 20
min Activitate
frontala conversatie Evaluare formativa
Evaluare orala

stelară »
pentru
sistematizarea
cunoștințelor
6. Incheierea
lectiei Apreci ez intrebarile
elevilor ,efortul
acestora de a
elabora intrebari
corecte precum si
modul de
cooperare si
interactiune
Notez elevii care
au fost activi si
propun tema pentru
data viitoare
5 min Activitate
independenta explicatia Evaluare sumativa

Similar Posts