PROIECT EDUCA ȚIONAL JUDE ȚEAN ProDIDACT PROIECTARE DIDACTICĂ -EXEMPLE DE BUNE PRACTICI Edi ția I, 2016 -2017 [611761]

PROIECT EDUCA ȚIONAL JUDE ȚEAN ”ProDIDACT – PROIECTARE DIDACTICĂ -EXEMPLE DE BUNE PRACTICI” Edi ția I, 2016 -2017

Proiect de activitate didactică

Numele și prenumele : Raluca Voina
Funcția didactică: profesor pentru învățământ primar
Unitatea de învățămân t: Școala Gimnazială nr.6 “Iacob Mureșianu” Brașov
Clasa : a II-a
Unitatea tematică : O lume minunată
Disciplina: Comunicare în limba română
Forma de realizare : activitate integrată
Domenii integrate: muzică și mișcare, matematică și explorarea mediului, ar te vizuale și abilități practice
Subiect ul lecției : Lectură – Cartea cu Apolodor de Gellu Naum
Tipul activității : transmitere și consolidare de cunoștințe
Competențe specifice :
1.1. Identificarea semnificației unui mesaj oral din texte accesibile variate
1.2 Identificarea unor informații variate dintr -un text audiat
2.3. Participarea cu interes la dialoguri, în diferite contexte de comunicare
Obiective operaționale:
O1 – să identifice o secvență din filmul de desene animate Happy Feet și pe personajul principal, Mumble
O2 – să audieze pasaje din text puse pe melodie și să identifice locurile în care ajunge Apolodor
O3 – să citească corect, cursiv și expresiv pasaje din textul Cartea cu Apolodor de Gellu Naum
O4 – să traseze pe planiglob traseul parc urs de Apolodor
O5 – să confecționeze cărticica Itsy -Bitsy
O6 – să citească și să traducă textul din cărticica Itsy -Bitsy
O7 – să completeze corect și în timpul dat fișa de lectură
O8 – să manifeste interes și inițiativă în activitatea în perechi
Strategi a didactică :
Metode și procedee : exercițiul, conversația euristică, explicația, demonstrația
Mijloace de învățământ : videoproiector, computer, secvență din filmul de desene animate Happy Feet , Cd Ada Milea – Apolodor ,
Cartea cu Apolodor de Gellu Naum, pla niglob (Anexa1), șablon cărticica Itsy -Bitsy(Anexa2), foarfecă, creioane colorate, lipici, fișa
de lectură(Anexa3)

Forme de organizare : frontal, individual, în perechi
Forme de evaluare : observarea sistematică, probă practică, probă scrisă
Timp: 2 ore

*Elemente componente ale activității integrate:
DP: întâlnirea de dimineață
MM: audierea fragmentelor muzicale Apolodor în interpretarea Adei Milea
MEM : urmărirea pe planiglob a traseului parcurs de Apolodor prin lume
AVAP : confecționarea cărticelei Itsy -Bitsy

Bibliografie :
– Șerdean, I.(1993) – Metodica predării limbii române la clasele I -IV – manual pentru școlile normale , București: EDP
– Norel, M.(2010) – Didactica limbii și literaturii române pentru învățământul primar , București; ART
– Egan, K. (2007) – Predarea ca o poveste , București: Didactica Press
– Naum, G. (2013) – Cartea cu Apolodor , București: Humanitas
– www.kidzone.ws
– www.util21.ro

Etapele
lecției Ob.
op. Activitatea didactică profesor/elev Resurse Forma de
organizare Evaluare
(forme/
tipuri/
metode
evaluare) cadrului didactic elevilor Procedurale/
Metode
didactice Materiale și
mijloace
didactice Temporale
Întâlnirea de
dimineață Elevii prezintă
în fața clasei
noutăți și
lucruri
deosebite
petrecute în
ziua anterioară. 3’ – frontal
Captarea și
orientarea
atenției O1 Învățătoarea
proiectează o
secvență din filmul
de desene animate
Happy Feet
Din ce film este
secvența?
Cine este personajul
principal al
secvenței?
Ce problemă avea
micul pinguin?
Elevii
vizionează
secvența

Elevii răspund:
Happy Feet /
Mumble
Nu putea să
cânte. – exercițiul,
conversația
videoproiector,
computer,
secvență din
filmul de
desene
animate Happy
Feet 5’ – frontal –
observ area
sistematică
Precizarea
obiectivului
principal al
lecției Astăzi vom face
cunoștință cu un alt
pinguin care are o
altă problemă: el este
artist la circul din
București, dar într -o
zi i se face dor de
familia lui. De aceea
el pleacă într -o
călătorie î n care – explicația volumul
Cartea cu
Apolodor de
Gellu Naum
3’ – frontal

trece prin tot felul de
aventuri, în jurul
lumii, până ajunge la
familia lui din
Antarctica.
Cartea se numește
Cartea cu Apolodor
și este scrisă de
Gellu Naum sub
formă de poezie – se
arată volumul.
Transmierea
cunoștințelor
noi

O2

O3

Învățătoarea citește
alte secvențe mai
dificile ca pronunție,
precum:
– aventurile din Asia
– aventurile din
Texas Copiii audiază
secvențe din
text în
interpretarea pe
muzică a Adei
Milea, având
sarcina de a
reține locul în
care ajunge
Apolodor.
După fiecare
secvență copiii
citesc strofele
audiate:
-plecarea din
București
– aventurile din
Africa
– exercițiul,
conversa ția
euristică

– Cd – Ada
Milea –
Apolodor
– Cartea cu
Apolodor de
Gellu Naum

44’

– individual

observarea
sistematică

O4

– întâlnirea c u
familia în Antarctica
Se afișează
planiglobul, apoi se
fixează pe el un fir
roșu în principalele
locuri în care ajunge
Apolodor.
Simultan copiii
desenează pe
planiglobul lor
traseul.

– exercițiul,
explicația,
demonstrația

– planiglob –
Anexa 1

15’

– probă
practică

Dirijarea
învățării O5

O6

Se prezintă elevilor
cărticica Itsy -Bitsy și
modul de realizare a
ei:
– colorare
– decupare
– asamblare

Înainte de a
începe
confecționarea
cărticelei, elevii
vor citi
propozițiile de
pe fiecare
pagină, în limba
engleză, apoi le
vor traduce și
comenta:
– Hi, I am
a
penguin
! – exercițiul,
explicația,
demonstrația
– șablon –
cărticica Itsy –
Bitsy
(Anexa2),
foarfece, lipici 20’
– individual
– probă
practică

O5 – I love to
dive.
– I love to
fish.
– I love to
slide.
– I love to
play.
– But, I
wish I
could
fly.
Elevii
confecționează
cărticica.

Asigurarea
feed-back –
ului O7,
O8 Învățătoarea cere
elevilor să
completeze în
perechi Fișa de
lectură.

Realizează
sarcina – exercițiul
– Fișa de
lectură
(Anexa3) 10’ – în perechi – proba
scrisă

Anexa1

Anexa2

Anexa3 Data_________

Fișă lucru clasa a II a

Cartea cu Apolodor de Gellu Naum

1. Din ce ora ș pleac ă Apolodor în marea lui c ălătorie?
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
2. Ce făcea pinguinul la circ?
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
3. De ce era trist Apol odor?
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
___________________________________________________

4. Cum se numește dirijorul corului?
________________________________ __________________________________
__________________________________________________________________

5. Care era țara de destinație, acolo unde credea pinguinul că sunt frații lui?
______________________ ______________________________________________
__________________________________________ ______ ____________________

6. Enumeră câteva țări prin care a călătorit personajul principal.
_____________________________ _______________________________________
____________________________________________________________________
_____________________________________________ _______________________

7. Scrie câteva cuvinte care rimează cu (te poți inspir a din carte ).
tenor________________________ ________________________________________
mure________________________ ____________________________ ____________
acrobatic____________________ _________________________________________
pescador ____________________ ____________ _____________________________
citate _______________________ ________________________________________
câmpii ______________________ ________________________________________
rămurică ____________________ _________________________________ _______
Tibet_______________________ _________________________________________
Connecticut_________________ __________________________________________

8. Cum este pinguinul Apolodor? Fă -i o mică descriere.
____________________________________________________________________
______ ______________________________________________________________
_______________________________________________ _____________________
9. Ce ți -a plăcut cel mai mult la acestă povestire?

__________________________________ ________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
_________ _________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________

Similar Posts