Proiect de lecție [630388]
Proiect de lecție
Data: 19.03.2018
Clasa: a X-a
Obiectul: Psihologie
Subiectul: Temperamentul
Scopul / obiectivul fundamental: însușirea unui set de cunoștințe despre diferitele tipologii ale
temperamentului, ca parte a personalității
Tipul de lecție: predare -învățare (transmitere și însușire de cunoștințe)
Competențe specifice: 1.3, 2.3, 3.2, 4.2, 5.1
Obiective operaționale:
a) cognitive: La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili
OC1: să definească temperamentul după tipologia lui Jung și Eysenck, în urma unui
proces inductiv (discuție pe baza trăsăturilor personale ale elevilor ); obiectivul va fi atins
dacă elevii diferențiază corect între cele două dimensiuni ale tipologiei (stabilitate
emoțională și direcția orientării psihice).
OC2: să compare tabloul temperamental al extravertitului cu cel al introvertitului pe baza
unor descrieri ale unor personaje; obiectivul va fi atins dacă elevii vor prezenta distincția
dintre cele două tipuri de temperament numind cel puțin 5 trăsături pentru fiec are tip .
OC3: să explice impactul unei trăsături temperamentale cardinale pornind de la tipologia
școlii franco -olandeze; obiectivul va fi atins dacă elevii argumentează implicațiile
favorabile acestei trăsăturii într -un anumit domeniu.
OC4: să aplice cunoștințele despre tipurile temperamentului în cazul conflictelor , pe baza
informațiilor acumulate în decursul lecției ; obiectivul va fi atins atunci când elevii vor
evidenția cel puțin 2 implicații ale temperamentului în apariția conflictului.
OC5: să explice importanța cunoașterii temperamentului în alegerea profesiei în urma
unei scurte dezbateri; obiectivul va fi atins dacă elevii vor surprinde cel puțin 3 beneficii
ale valorificării trăsăturilor temperamentale în alegerea profesiei.
OC6: să aplice informațiile acumulate despre temperament în contextul relațiilor
interpersonale; obiectivul va fi atins atunci când elevii vor prezenta oral la începutul
lecției următoare 2 tipuri tempe ramentale întâlnite .
b) afective: La sfârșitul lecției, ele vii vor fi capabili
OA1: să aprecieze temperamentul ca fiind un element important al integrității psihice , în
urma discuției despre locul acest uia în structura personalității; obiectivul va fi atins dacă
elevii afirmă minim un avantaj al temperamentului în formarea unor aptitudini și trăsături
de caracter .
OA2: să aprecieze rolul temperamentului în dinamica personalității, pe baza discuției
despre locul acestuia în structura personalității; obiectivul va fi atins dacă elevii vor
specifica cel puțin un aspect mai puțin benefic al temperamentului în optima dezvoltare a
aptitudinilor și trăsăturilor de caracter.
Strategia didactică:
Metode și procedee didactice : conversația euristică, explicația, expunerea,
problematizarea, studiul de caz, învățarea prin descoperire, învățarea prin cooperare,
dialogul didactic argumentativ , exercițiu
Mijloace de învățământ : manualul, fișe de lucru;
Forma de organizare : activitate frontală, activitate de grup, activitate indiv iduală.
Secvențele lecției Ob.
op. Conținutul instructiv -educativ al lecției Strategia didactică Evaluare
1. Captarea atenției (5 ’) OC1. Vom solicita elevilor să spună ce știu despre temperament conform
lecției anterioare. După ce vor spune ce își amintesc, vom desena pe tablă
două axe denumite (Figura nr.1., pag. 94) ce vor constitui un sprijin
ilustrativ. Îi vom ruga să enumere câteva din tre trăsăturile lor pe care le
vom aranja pe axe în funcție de clasificarea temperamentelor după tipologia
lui Jung și Eysneck . Conversația
euristică
Activitate
frontală
Învățarea prin
cooperare
2. Comunicarea
obiectivelor (1’) Anunțăm elevii că în lecția de astăzi vom aborda temperamentul din
alte perspective, urmând ca ei să își îmbogățească cunoștințele legate de
tipurile de temperament și implicațiile acestora. Toate acestea urmăresc
dezvoltarea unui simț analitic asupra propriei persoane și asupra celo rlalți ,
vizând trăsăturile temperamentale. Expunerea
Activitate
frontală
3. Prezentarea materialului –
stimul și dirijarea
învățării (30’) OC2.
1. Tipologia lui Jung și Eyseneck
După ce elevii vor contribui la completarea figurii nr. 1, vom
continua cu prezentarea dimensiunilor temperamentale în accepțiunea lui
Jung și Eysenck. Carl Jung afirma că unii sunt orientați mai degrabă spre
lumea externă ( aceștia sunt extravertiți) iar alții sunt orientați predominant
spre universul interior (aceștia sunt introvertiți). Hans Eysenck amplifică
distincția între tipurile temperamentale amintite de Jung printr -o nouă
dimensiune, numită grad de nevrozism. Aceast a se referă la stabilitatea
emoțională a persoanei. El a combinat cele două dimensiuni, pe cea a
introversiunii/extraversiunii cu cea a stabilității/instabilității emoționale,
obținând 4 tipuri temperamentale: extravertit stabil, extravertit instabil,
introvertit stabil și introvertit instabil. Elevii vor identifica trăsăturile
specifice introvertitului comparabile cu cele ale extravertitului, în urma
citirii unor descrieri ale unor personaje, construite de noi și împărțite printre
elevi. Elevii vor primi o fișă de lucru pe care o completăm împreună în
urma discuției.
Expunerea
Exercițiul
Învățarea prin
cooperare
Studiu de caz
Fișă cu descrieri
Fișă de lucru
OC3.
OC4.
OA1.
2. Tipologia școlii franco -olandeze
Psihologii G.Heymans și E. D. Wiersma propun o clasificare mai
nuanțată a temperamentului, pe care o reiau francezii Rene Le Senne și
Gaston Berger. Ei numesc trei factori fundamentali: emotivitatea, activitatea
și răsunetul. Emotivitatea se referă la reacțiile afective ale persoanelor în
fața diferitelor contexte, activitatea se referă la dispoziția spre acțiunea a
unei persoane iar răsunetul se referă la amprenta pe care o lasă un anumit
eveniment asupra persoanei. Vom scrie pe tablă conceptele și dimensiunile
acestora, adică vom explica ce presupune emotivitatea/non -emotivitatea,
activitatea/non -activitatea și persoană primară/secu ndară. Vom pune un elev
să citească din manual combinațiile rezultate, după care îi vom supune unei
problematici: în ce domenii profesionale sunt avantajoase aceste tipuri și în
ce domenii nu sunt ?
3. Activitate
În cele ce urmează, propunem elevilor o altă activitate care
presupune să identifice implicațiile tipurilor temperamentale în formarea
conflictelor .
4. Locul temperamentului în structura personalității
Vom aminti elevilor caracterul înnăscut și constant al
temperamentului. Așadar, nu susținem faptul că temperamentul poate fi
modificat radical în decursul vieții, însă poate evolua odată cu vârsta, în
urma interacțiunii individul ui cu diferite contexte fizice și socio -culturale.
Vom relua ideea conform căreia niciunul dintre tipurile de temperament nu
este perfect optim sau complet disfuncțional, ci chiar vom insista pe a
spune că există avantaje și dezavantaje ale acestora în funcție de contextul
în care se află persoana. Cum a mintesc și autorii, se regăsesc “debili mintali
și inteligențe de vârf, persoane care se abat de la normele morale și oameni
de o mare forță psihică ” indiferent de temperamentul pe care îl au. El nu
decide aptitudinile sau caracterul unei persoane . Cu toa te că temperamentul
nu determină formarea aptitudinilor sau a trăsăturilor de caracter, el poate
avantaja sau provoca dificultăți în dezvoltarea acestora.
Elevilor le vom solicita, apoi, să identifice măcar un avantaj al Expunerea
Problematizarea
Dialogul didactic
argumentativ
Manual
Activitate
frontală
Activitate
individuală
Exercițiul
Învățarea prin
cooperare
Activitate
individuală
Expunerea
Explicația
Învățarea prin
cooperare
Dialogul didactic
argumentativ
Activitate
frontală
Activitate
individuală
OA2.
OC5.
temperamentului în dezvoltarea de aptitudini sau trăsături de caracter.
În contrast, ei vor explica și dezavantajele pe care le induce tipul
temperamental în dezvoltarea aptitudinilor sau a caracterului.
Luând în considerare contextul profesional, p utem afirma că
temperamentul influențează stilul de muncă, dar nu și nivelul
performanțelor obținute. Tocmai pentru asta este important să ne cunoaștem
temperamentul atunci când ne dorim să dezvoltăm o carieră. Astfel, ne
rezumăm la un caz concret, și anum e meseria de cadru didactic, pentru care
elevii vor exprima oral cel puțin 3 trăsături temperamentale ce merită
valorificate în contextul acestei a.
Activitate
individuală
Conversație
euristică
Învățarea prin
descoperire
Învățarea prin
cooperare
Activitate
individuală
5. Obținerea performanței
și asigurarea feedback –
ului (7’) Vom încheia ora cu o scurtă recapitulare a ceea ce am prezentat în
decursul orei. Conversația
Activitate
frontală Feedback
6. Evaluarea performanței
(1’) Se vor face aprecieri referitoare la implicarea elevilor la oră. Aprecieri
verbale
7. Asigurarea retenției și a
transferului (1’) OC6. În final, le propunem elevilor să exerseze cunoștințele noi
acumulate în viața lor de zi cu zi, prin a analiza trăsăturile temperamentale
ale persoanelor cu care interacționează și a le încadra într-una dintre
tipologiile menționate. Ei vor prezenta succint la începutul orei viitoare
tipurile de temperament pe care le -au întâlnit în decursul zilelor anterioare. Expunerea
Activitatea
frontală
Copyright Notice
© Licențiada.org respectă drepturile de proprietate intelectuală și așteaptă ca toți utilizatorii să facă același lucru. Dacă consideri că un conținut de pe site încalcă drepturile tale de autor, te rugăm să trimiți o notificare DMCA.
Acest articol: Proiect de lecție [630388] (ID: 630388)
Dacă considerați că acest conținut vă încalcă drepturile de autor, vă rugăm să depuneți o cerere pe pagina noastră Copyright Takedown.
