Proiect de Lectie

PROIECT DE LECȚIE

Aria curriculară: Matematică și științe

Obiectul: Matematica

Unitatea : Fracții

Subiectul: Exerciții și probleme cu fracții

Tipul lecției: De recapitulare și sistematizare a cunoștințelor

OBIECTIVE DE REFERINȚĂ:

– 1.3 Să utilizeze numere fracționare pentru a exprima subdiviziuni ale întregului

– 1.4 Să efectueze operații de adunare și scădere cu numere fracționare

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1: Să definească: întregul (unitatea), fracția, numărătorul, numitorul,;

O2: Să ordoneze crescător/descrescător fracțiile cu același numitor/

numărător;

O3: Să compare numerele fracționare care au același numitor/numărător;

O4: Să efectueze operații de adunare și scădere cu numere fracționare;

O5: Să rezolve probleme cu operațiile fracțiilor învățate(adunare/ scădere,

aflarea unei fracții dintr-un întreg);

RESURSE:

● metodologice: exercițiul, conversația, explicația, problematizarea, metoda R.A.I, jocul didactic, metoda cadranelor, aprecierea verbală;

● materiale: minge, planșe, fișe de evaluare și de lucru, set de exerciții

● bibliografice:

– programa școlară a clasei a IV-a

– „Matematică – clasa a IV-a” (manual) Aurel Maior, Elena Maior,

Angelica Călugărița, Ed.Aramis, 2006

– „Metodica predării matematicii la clasele I-IV” I. Neacșu și colaboratorii E.D.P.

– Culegerea exerciții și probleme de matematică pentru clasele I-IV, autor Angelica Călugărița

► www.didactic.ro

► www.edu.ro

forme de activitate: frontală, individuală, în perechi, pe grupe

resurse umane: 20 de elevi

Resurse temporale: 50 minute;

FORME ȘI STRATEGII DE EVALUARE:

evaluare formativă (aprecieri verbale, scrise, autoevaluare)

evaluare de proces (fișe de muncă independentă)

evaluare de produs ( aprecieri verbale și autoevaluare)

(Anexa 1.)

Un întreg de îl împarți

Părți egale tu să faci,

Una sau mai multe iei

Spune-mi matematic, ce-i?

( Fracția)

(Anexa 2.)

-Ce este o fracție?

Ce reprezintă numitorul? Dar numărătorul?

Ce operație reprezintă linia de fracție?

De câte feluri sunt fracțiile?

Cum se adună și se scad fracțiile? Exemplificați cu fracții

Care sunt cele două reguli de comaprare a fracțiilor?

Cum aflăm o fracție dintr-un întreg?

(Anexa 3.)

Pe tablă

1. Comparați fracțiile:

5 4 . 2 2

7 7 , 6 3

2. – Aflați suma fracțiilor 4 și 6 ;

8 8

4 – Aflați suma fracțiilor 4 și 6 ;

8 8

– Cu cât este mai mare fracția decât

7 3

9 9

5. Calculează:

a) 3 din 630; b) 2 din 420

9 4

(Anexa 4.)

În perechi

3. Scrieți în ordine crescătoare fracțiile

a) 7 . 1 . 9 . 3

18 , 18 , 18 , 18

b) 2 . 2 . 2 . 2

4 , 10 , 7 , 3

În perechi

3. Scrieți în ordine crescătoare fracțiile

a) 7 . 1 . 9 . 3

18 , 18 , 18 , 18

b) 2 . 2 . 2 . 2

4 , 10 , 7 , 3

În perechi

3. Scrieți în ordine crescătoare fracțiile

a) 7 . 1 . 9 . 3

18 , 18 , 18 , 18

b) 2 . 2 . 2 . 2

4 , 10 , 7 , 3

În perechi

3. Scrieți în ordine crescătoare fracțiile

a) 7 . 1 . 9 . 3

18 , 18 , 18 , 18

b) 2 . 2 . 2 . 2

4 , 10 , 7 , 3

În perechi

3. Scrieți în ordine crescătoare fracțiile

a) 7 . 1 . 9 . 3

18 , 18 , 18 , 18

b) 2 . 2 . 2 . 2

4 , 10 , 7 , 3

Numele: Data:

FIȘĂ DE EVALUARE

1. Colorează cât reprezintă fiecare fracție:

2

6

5

8

9

12

2. Efectuează :

a) 3 + 2 + 4 =

5 5 5

b) 10 – 3 – 1 =

10 10 10

c)Cu cât este mai mare fracția 7 decât 3

9 9

3. Problemă:

În grădinița de flori a Adinei au înflorit 91 de ghiocei. Fetița a cules 3 din ei.

Câți ghiocei a cules Adina? 7

Câți ghiocei au rămas în grădină?

Rezolvare:

OBIECTIVE OPERAȚIONALE

O1: Să definească: întregul (unitatea), fracția, numărătorul, numitorul,;

O2: Să efectueze operații de adunare și scădere cu numere fracționare;

O3: Să rezolve probleme cu operațiile fracțiilor învățate(adunare/ scădere,

aflarea unei fracții dintr-un întreg;

DESCRIPTORI DE PERFORMANȚĂ

F.B

– să coloreze corect cât reprezintă o fracție (a, b, c);

– să efectueze corect adunări și scăderi cu fracții (a, b, c);

– să rezolve corect problema, folosind 3 operații.

B.

– să coloreze corect cât reprezintă o fracție (a, b);

– să efectueze corect adunări și scăderi cu fracții (a, b);

– să rezolve corect problema, folosind 2 operații.

S.

– să coloreze corect cât reprezintă o fracție (a);

– să efectueze corect adunări și scăderi cu fracții (a);

– să rezolve corect problema, folosind o operație.

DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Similar Posts