Proiect De Lecție (1) [616541]

PROIECT DE LEC ȚIE

A. DATE GENERALE

Disciplina : M1 – Electrotehnică și măsurări electrice
Clasa : a X – a
Unitatea de învă țare: Aparate electrodinamice și ferodinamice
Titlul lec ției: Aparate electrodinamice
Scopul lec ției: însu șirea cuno ștințelor privind aparatele electrodinamice
Tipul lec ției: lecție mixtă
Locul de desfă șurare : laboratorul tehnologic
Durata lec ției: 50 minute

Conținutul activită ții de instruire :
Cod Arii de con ținut Subarii de con ținut
C1 1. Noțiuni de bază 1.1. Descriere. Elementele componente.
C2 2. Caracteristici 2.1. Principiul de func ționare.
2.2. Caracteristici. Utilizări: ampermetre, voltmetre și wattmetre
hidrodinamice

Obiective opera ționale : La finalul lec ției, elevii vor fi capabil i:
O1. Să identifice toate elementele componente ale aparatelor electrodinamice , folosind desenul
din fi șa de lucru .
O2. Să explice corect func ționarea aparatelor electrodinamice , ținînd seama de particularitățile
fiecărui aparat.
Metode și procedee de instruire : expunerea, conversa ția, explica ția, descrierea, demonstra ția
cu ajutorul obiectelor , problematizarea, studiul de caz.

Mijloace de învă țământ:
Cod Denumirea resursei materiale
Fl Fișă de lucru
OT Obiecte tehnice (ampermetru, wattmetru, voltmetru)
T Test de evaluare

Bibliografie :
Mare ș, F., Cosma , D.I. (2010). Electr otehnică și măsurări electrice – clasa a X -a (filiera
tehnologică, profil tehnic) . Bucure ști: Editura CD Press.
Isac, E. (1998). Măsurări electrice și electronice. M anual pentru clasa a X -a, a XI -a și a XII –
a. Bucure ști: Editura Didactică și Pedagogică .

B. DESFĂ ȘURAREA LEC ȚIEI

Etapele lec ției și
evenimentele
instruirii.
Conținut.
Obiective
opera ționale Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategia didactică
Evaluare
Metode de
instruire Mijloace
de
instruire Forme de
organizare a
activită ții
elevilor
1. Organizarea
clasei pentru
lecție
( 2min) Notează absen ții
Pregăte ște computerul și videoproiectorul.
Creează condi ții psihologice necesare începerii lec ției. Comunică profesorului
absen ții.
Preiau sarcinile propuse de
profesor. Conversa ția
– Frontală –
2. Verificarea
cuno ștințelor
anterioare
(10 min) Verifică, prin sondaj, tema pentru acasă. Prezintă tema pentru
acasă Conversa ția – Individuală
Orală
3. Transmiterea
noilor
cuno ștințe
(30 min)

Captarea aten ției Captează aten ția elevilor , adresându -le întrebările:
Ați întâlnit situa ții în care să vi se “ardă” un aparat
(televizor, telefon, fier de călcat, borma șină etc.)?
De ce crede ți că s -a întâmplat acest lucru?
Este important să putem măsura mărimile electrice?
Eviden țiază astfel importan ța aparatelor în
măsurarea mărimilor electrice (tensiunile el ectrice,
intensită țile curen ților electrici, puterile electrice,
factorul de putere, etc.)
Vine cu explica ții suplimentare la răspunsurile elevilor. Ascultă și urmăresc cu
atenție cele spuse de
profesor.

Oferă răspunsuri la
întrebările profesorului.

Conversa ție

Problematizarea

Studiul de caz

Explica ția
Expunerea – Frontală –
Comunicarea titlului
lecției și a
obiectivelor
opera ționale Enun ță și scrie pe tablă titlul lec ției: Aparate
electrodinamice și comunică elevilor obiectivele
opera ționale.
Le prezintă elevilor structura lec ției. Elevii î și notează titlul lec ției
și
rețin obiectivele opera ționale Expunerea
Explica ția – Frontală –
Dirijarea
învățării C1

O1. Să identifice
toate elementele Le prezintă elevilor simbolul aparatelor
electrodinamice:

Elevii sunt aten ți și
desenează simbolul
aparatelor electrodinamice.

Urmăresc cu aten ție Expunerea

FL
Frontală

componente ale
aparatelor
electrodinamice
folosind desenul din
fișa de lucru.

Pe baza desenului din fi șa de lucru , descrie
elementele componente.

Explică corela țiile dintre componentele implicate in
funcționarea aparatului.
descrierea prezentată de
profesor.

Sunt aten ți la explica țiile
profesorului.
Identifică pe fi șa de lucru
elementele componente ale
aparate lor electrodinamice.
Demonstra ția
Expunerea

Descrierea

Explica ția

Dirijarea învă țării
C2

O2. Să explice
corect funcționarea
aparatelor
electrodinamice,
ținînd seama de
particularitățile
fiecărui aparat .
.
Enun ță principiul de func ționare a aparatelor
electrodinamice:
Func ționarea aparatelor electrodinamice se bazează
pe ac țiunea for țelor electrodinamice care se exercită
între bobine fixe și mobile parcurse de curen ți. Din
această interac țiune ia na ștere cuplul activ care tinde
să rotească bobina mobilă
Prezintă elevilor caracteristicile și utilizările
aparatelor electrodinamice.
Utilizăr i:
– ampermetre, voltmetre, wattmetre de curent
continuu și curent alternativ – până la frecven țe de
sute de her ți
Le prezintă elevilor ampermetrul, voltmetrul și
wattmetrul, existente în dotarea laboratorului, reluând ,
pe scurt, modul de func ționare.
Întreabă elevii dacă au mai întâlnit aceste aparate .
Explică func ționarea acestora
Aparatele electrodinamice având două circuite
(bobina fixă și bobina mobilă), pot fi parcurse de doi
curen ți – I1 și I2. Din interac țiunea câmpurilor
magnetice create de cei doi curen ți apar for țele
electrodinamice care dau na ștere cuplului activ ce
pune bobina mobilă în mi șcare.
Caracteristica de conversie: Ascultă, re țin și își notează
informa țiile prezentate de
profesor.

Ascultă explica ția

Au în fata ampermetrul,
voltmetrul și wattmetrul.
Oferă răspunsuri privind
utilizarea acestora.

Expunerea

Descrierea

Expunerea

Explica ția
Demonstra ția cu
ajutorul
obiectelor
Conversa ția

Expunere

OT Frontală –

α = KI 1I2 – în c.c.;
α = KI 1I2cosφ – în c.a.
I1= intensitatea curentului prin bobina fixă
I2= intensitatea curentului prin bobina mobilă
φ- defazajul dintre curen ții I1 și I2
K- constantă
Prezintă elevilor caracteristicile:
– scară neuniformă ca ampermetre și voltmetre și
scară uniformă ca wattmetre;
– sensibilitate bună (sesizează curen ți de ordinul
ma);
– precizie foarte bună (începând cu clasa de
exactitate 0,1);
– consum propriu de putere mare ( 2-10 w);
– sunt influen țate de câmpurile magnetice
exterioare ( se ecranează);
– indica țiile sunt influen țate de frecven ța curentului
(se utilizează până la frecven țe de 1500 hz);
– sunt sensibile la suprasarcini;
– funcționează î n curent continuu și curent
alternativ; în c.a. măsoară valoarea efectivă
(eficace) a mărimii de măsurat;
– sensul indica ției depinde de modul de conectare a
bobinelor.

Notează rela țiile de calcul .

Rețin caracteristicile
aparatelor .
Obținerea
performan ței Adresează întrebările :
“Cum func ționează aparatele electrodinamice?”
“Care sunt caracteristicile aparatelor
electrodinamice?“
“Care sunt utilizările aparatelor electrodinamice?” Răspund la întrebările
profesorului.
Adresează întrebări
suplimentare. Explica ția
Conversa ția – Frontală –

Asigurarea
conexiunii
inverse Confirmă răspunsurile corecte și intervine, dacă este
cazul, cu explica ții suplimentare. Ascultă și rețin
explica țiile suplimentare Conversa ția
Explica ția
– Frontală –
4. Sistematizarea
și Le împarte elevilor un test pentru verificarea
cunoștințelor constituit din 3 itemi: de completare, Elevii sunt aten ți la
indica țiile Explica ția
T Frontală
Scrisă

consolidarea
cuno ștințelor
(8 min)
Asigurarea
reten ției și
transferului
celor învă țate. cu alegere dual ă, cu alegere multipl ă.
Le explică baremul de notare.
Răspunde la întrebarile adresate de către elevi.
Comunică elevilor tema de casă. profesorului și
adresează întrebări în cazul
în care au nelămuriri.
Rezolvă testul.
Notează tema.
Exerci țiul

Individuală

TEST DE EVALUARE
A. Tipul testului: De progres
B. Conținutul evaluat
Cod Arii de conținut Subarii de conținut
C1 1. Noțiuni de bază 1.1. Descriere. Elementele componente.
C2 2. Caracteristici 2.1. Principiul de funcționare.
2.2. Caracteristici. Utilizări: ampermetre, voltmetre și wattmetre
hidrodinamice

C. Obiective operaționale evaluate
La sfârșitul activității elevii vor fi capabili:
O1. Să identifice toate elementele componente ale aparatelor electrodinamice, folosind desenul
din fișa de lucru .
O2. Să explice corect func ționarea aparatelor electrodinamice , ținînd seama de particularitățile
fiecărui aparat.

D. Testul elevului

I. Completați spațiul liber:

1. Func ționarea aparatelor electrodinamice se bazeaz ă pe ac țiunea … ……care se exercit ă
între ………….fixe și mobile parcurse de curen ți.
2. Simbolul aparatelor electrodinamice este……….

II. Citiți cu atenție următoarele afirmații. Precizați în dreptul fiecărui enunț dacă este
adevărat sau fals.
1. Elementele aparatelor electrodinamice sunt: dispozitivul pentru producerea cuplului activ ,
dispozitivul de citire, corector ul de zero, amortizor ul pneumatic.
2. Dispozitivul pentru producerea cuplului activ con ține doar o parte fix ă.
3. Dispozitivul pentru producerea cuplului rezistent este format din două arcuri spirale care
servesc și la aducerea curentului la bobina mobile.
4. Dispozitivul de citire este format dintr -un ac indicator și o scară gradată.
III. Incercuiți răspunsul corect:
1. Aparatele electrodinamice
a) Au dou ă circuite
b) Pot fi parcurse de un singur curent
c) Au p recizie scazut ă
2. Aparatele electrodinamice
a) Sensibilitate scazut ă
b) Sunt sensibile la suprasarcini

c) Funcționează în curent continuu

E. Diagrama obiective – itemi :

Obiective/
itemi I1 I2 I3
O1 *
O2 * *

F. Baremul de corectere și etalonul de rezolvare

Nr. item Răspunsul corect Barem de corectare
I 1. fortelor electrodinamice, bobine
2. 3 puncte
(2 + 1)
II 1. Adevărat
2. Fals
3. Adevărat
4. Adevărat 4 puncte
(1 + 1 + 1 +1)

III 1-a)
2-b)
2 puncte
(1 + 1)
Din oficiu 1 punct

Fișă de lucru

1. Dispozitivul pentru producerea cuplului activ:
A. parte fixă – 2 bobine fixe legate în serie sau în paralel (1) – printre care trece axul (3) al
echipajului mobil
B. parte mobilă – bobina mobilă (2)
2. Dispozitivul pentru producerea cuplului rezistent: – două arcuri spiral (8) – servesc și la
aducerea curentului la bobina mobilă
3. Dispozitivul de citire: ac indicator(4) și scară gradată
4. Corector de zero: buton crestat (5) care, prin intermediul unei pârghii ce este legată la un capăt
al unui arc spiral, ac ționează asupra axului echipajului mobil
5. Amortizor pneumatic ( 7) – cu piston sau paletă (6)

Similar Posts