Proiect de lec ție [616145]

Proiect de lec ție
Data: 13. 05.2016
Clasa: a VI -a
Profesor: Găvenea Alina – Dorina
Unitatea de învățământ : Școala Gimnazială Moieciu de Jos
Disciplina: Religie
Aria curriculară: Om – Societate
Unitatea de învățare: Biserica în primele veacuri creștine
Conținutul învățării: Sfinții Împărați Constantin și mama sa Elena,
Tipul lecției: dobândire de cunoștințe
Scopul lecției: înțelegerea urmărilor Edictului de la Milan (313) în viața creștinilor; for marea
unei atitudini pozitive despre Sfinții Împărați Constantin și Elena, pentru a le urma exemplul
Competență generală
– manifestarea valorilor și cunoștințelor religioase în propriile atitudini și comportamente
Competenț e specifice
– explicarea contribuției sfinților martiri și a Sfinților Împărați Constantin ș i Elena la
dezvoltarea B isericii creștine ;
– explicarea importanței modelelor spirituale din Istoria Bisericii în formarea caracterului
moral – religios.
Obiective operaționale
a) cognitiv -formative:
O1. să descrie convertirea Împăratului Constantin, pe baza informațiilor primite;
O2. să precizeze modalitățile prin care Împăratul Constantin a sprijinit și ocrotit pe creștini;
O3. să înțeleagă implicațiil e Edictului de la Milan în dezvoltarea ulterioară a Bisericii;

O4. să descrie contribuția Împărătesei Elena în viața Bisericii creștine din primele veacuri;
O5. să explice sintagmele "cei întocmai cu Apostolii" și "Părinții creștinătății", atribuite
Sfinților Împărați Constantin și Elena;
O6. să prezinte modalitățile prin care Biserica Ortodoxă îi cinstește pe Sfinții Împărați
Constantin și Elena.
b) afectiv -atitudinale:
– să manifeste interes pentru lecție;
– să participe activ la ora de religie.
c) psiho -motorii:
– să păstreze o poziție corectă în timpul orei;
– să execute corect semnul Sfintei C ruci.
Curriculum
– nucleu: Sfinții Împărați Constantin și mama sa Elena ;
– extins: Viața creștinilor în primele trei secole creștine .
Strategia didacti că
1. Metode de învățământ: inductivă, genetică.
2. Resurse procedurale: povestirea, descrierea, explicația, conversația euristică, exemplul,
exercițiul, meditația religioasă, problematizarea, organizatorul grafic cronologic,
organizatorul grafic al cara cteristicilor, cadranele.
3. Resurse materiale: icoana Sfinții Împărați Constantin și Elena; harta Imperiul Roman în
sec.IV; fișe de lucru.
4. Resurse temporale: 50 minute.

5. Forme de organizarea a activității: frontală, individuală, pe grupe.
6. Evaluare: continuă.
7. Principii didactice: – specifice: eclesiologic;
– intuiției, sistematizării și continuității.
Bibliografie
1. Curriculum Na țional
2. Opriș, Dorin, Metode active de predare -învățare , Editura Sfâ ntul Mina, lași, 2006.
3. Manual de religie , cls. a VI -a, Editura Sfântul Mina, lași, 2006.
4. Ghid de proiectare didactică , cls.V -VIII, Editura Sfântul Mina, lași, 2002.
5. Pr. Prof. Univ. Dr. Șebu, Sebastian, Metodica predării religiei , Editura Reîntr egirea, Alba
Iulia, 2000.

Desfășurarea lecției

Nr.
crt. Etapele lec ției Activitatea profesorului Activitatea elevului Obs.
1 2 3 4
1. Momentul
organizatoric – Salutul
– Rugăciunea
– Notarea absen țelor
– Pregătirea pentru începerea orei – Salutul
– Rugăciunea

– Pregătirea pentru
începerea orei
2. Reactualizarea
cuno ștințelor

Profesorul adresează elevilor
întrebările :
– Ce condi ții de via ță aveau cre știnii în
primele secole?
– Cum îi nume ște Biserica pe cei ce au
murit pentru Hristos?
– Vă aminti ți câtava nume de împăra ți
romani persecutori? – Elevii răspund :
-… foarte grele: erau
prigoni ți, închi și, supu și
la chinuri groaznice
pentru a renun ța la
credin ța cre ștină.
– martiri sau mucenici.
– Nero, Diocle țian.
3. Captarea
atenției ,, După trei secole de suferin ță, pentru
creștini au venit și timpuri de lini ștece
au adus pacea mult a șteptată de
creștinii din imperiul roman. ” – Elevii ascultă cu aten ție.
4. Anun țarea
titlului lec ției – Se anun ță și se scrie pa tablă data și
titlul lec ției:
Sfinții împăra ți Constantin și mama sa
Elena – Elevii notează data și
titlul lec ției pe caiete.
5. Dirijarea
învățării – Se cere elevilor să citească lec ția pe
fragmente , se explică cuvintele noi :
sinod, edict, etc.
– Elevii împăr țiți în patru grupe
citesc lec ția și vor completa
organizatorul grafic al
caracteristicilor.
– Se prezintă elevilor icoana
Sfinților Împăra ți Constantin și
Elena și se explică ilustrarea
acesteia. -Elevii împăr țiți în patru
grupe urmăresc cu aten ție
explica țiile profesorului,
citesc lec ția pe fragmente,
enumeră faptele
importante și completează
organizatorul grafic.
După rezolvarea
cerin țelor, liderii vor
prezenta răspunsurile
grupelor.
6. Generalizarea ,, Împă ratul Constantin afost primul
împărat cre știn care a primit numele cel
Mare , pentru faptele mărețe
săvârșite. A rămas un model pentru
mulți domnitori creștini ce au
devenit apărători de țară, păzitori ai
dreptei credințe și ctitori de biserici
și mănăstiri.
– profesorul va enumera și numele
domnițelor române care au
contribuit alături de domni la
ctitorirea bisericilor și făceau
donații, de exemplu : Teofana –
mama lui Mihai Viteazul, Elena lui
Matei Basarab, Ana lui Alexandru – Ștefan cel Mare,
Constantin Brâncoveanu,
etc.

cel Bun.
– Cum îi cinstește Biseri ca pe Sfinții
Împărați Constantin și Elena?

– purtând numele lor,
zidind biserici în numele
lor, adresându -le
rugăciuni, picțîndu -le
chipul în icoane,
închinâ ndu-le zi de
sărbătoare, slujbe
religioase, urmându -le
exemplu.
7. Dirijarea
învățării
pentru
obținerea
performanțelor Se adresează elevilor următoarele
întrebări :
– Care a perioada de domnie a
împăratului Constantin?
– Ce eveniment major l -a determinat
pe împărat să schimbe soarta
creștinilor?
– Prin ce act au primit creștinii
libertate?
– Ce fapte deosebite a făcut
împăratul Constantin? Dar mama
sa?

– 306- 337.

– revelația divină avută
dinaintea luptei cu
Maxențiu.

– Edictul de la Milan
(313).
– i-a sprijinit și ocrotit pe
creștini, a înlăturat
dispozițiile și pedepsele
contrarespiritului creștin .
Mama sa i -a dato educație
aleasă, a făcut acte
caritadile, a cont ribuit la
îmbogățirea cultului
Sfintei Cruci.
8. Asigurarea
feed- back –
ului și
evaluarea
perform anțelor – Elevii sunt împărțiți în 4 grupe
reprezentate de câte un lider. Se
distribuie fiecărei echipe sarcina de
lucru ( fiecare echipă va avea de
rezolvat sarcina de lucru prevăzută în
cadranul respectiv). – Elevii rezolvă sarcina de
lucru, după care fi ecare
lider va prezenta
rezolvarea și va afișa
soluția în cadranul
corespunzător, la tablă.
– Se discută
corectitudinea rezolvării
exercițiilor.

9. Aplicarea Ținând cont de faptul că trăim într -o
perioadă istorică de libertate religioasă,
noi cum putem urma exemplul acestor
sfinți? – Să păstrăm și să
transmitem dreapta
credință!
– Să ajutăm la ctitorirea
bisericilor!
– Să ne străduim să ducem
o viață plăcută lui
Dumnezeu!
– Să facem fapte de
milostenie asemeni
sfinților.
10. Asigurarea
transferului – Se fac apreci eri generale și
individuale privind pregătirea elevilor
pentru lecție și implicarea lor în
predarea noilor cunoștințe.
– Rugăciunea.
– Salutul. – Elevii ascultă cu atenție.

– Rugăciunea.
– Salutul.

CADRANELE

I

Influența mediului familial asupra vieții
religioase a Sfântului împărat Constantin cel
Mare.

II

Constantin cel Mare – ocrotitor al creștinilor

III

Fapte deosebite ale Sfintei Împărătese Elena.

IV

,, Sfinții Împărați Constantin și Elena ”- cei
întocmai cu Apostolii

ORG ANIZATORUL GRAFIC AL FAPTELOR

Creștinismul –
religie permis ă Sinodul I – convocare și
participare
Sfântul Constantin
cel Mare

fapte Constantinopol –
noua capitală Biserici cre știne –
construire
Duminica –
zi de sărbătoare Func ții înalte –
creștini
Lemnul Sfintei Cruci –
ajutor mamei sale
pentru găsirea lui
la Ierusalim

Similar Posts