Proiect de Activitate Integratadocx

=== Proiect de activitate integrata ===

PROIECT DE ACTIVITATE

INTEGRATĂ

NIVELUL I

GRUPA :Mijlocie ,,B,,

EDUCATOARE : BALAN NICOLETA IULIANA

TEMA ANUALA:’’ Cum a fost , este și va fi pe Pământ ? ‘’

TEMA PROIECTULUI :’’ Animale ,pasari,mari si mici ‘’

TEMA ACTIVITATII :’’ În ogradă la bunici “

FORMA DE REALIZARE :Activitate integrată

TIPUL DE ACTIVITATE :Verificare și consolidare de cunoștințe si deprinderi

DURATA : 1 zi

ACTIVITATI DE INVATARE :

ALA I :

CONSTRUCȚII –‘’ Gardul fermei ’’

JOC DE MASĂ –‘’ Puzzle cu animale si pasari de la fermă‘’

NISIP SI APA- „ Ferma”

ADE : DS 1+DOS 2 (Cunoasterea mediului inconjurator+Abilități practice )

BIBLIOTECA- „Punguta cu doi bani‘’ -lectura dupa imagini

ȘTIINȚĂ – ‘’Gândesc și găsesc hrana si foloasele pasarilor si animalelor din curte “-joc exercitiu cu jetoane

ARTA – ‘’Ferma “ –aplicație cu diferite materiale

ALA II :

JOC CU TEXT ȘI CÂNT: ‘’Masa mare”

ADP:

ÎNTALNIREA DE DIMINEAȚĂ- “ Despre prietenie dintre oameni si animale’’

TRANZIȚII –joc miscare cu text și cânt – ‘’ M-a trezit cocosul!‘’

– joc miscare „Rata”

-joc distractiv:’’Glasul animalelor si al pasarilor de la ferma”

RUTINE : -‘’Mă pregătesc pentru activitate’’

-‘’ Singurel imi fac ordine la locul de munca”

SCOPUL ACTIVITĂȚII:

stimularea imaginației creatoare a copiilor în inițierea si desfășurarea jocurilor, a originalității și expresivității în rolurile asumate ;

educarea unei exprimări verbale corecte din punct de vedere gramatical ;

consolidarea priceperii și deprinderii de a utiliza diferite tehnici de lucru însușite anterior , folosind diferite materiale ;

cultivarea spiritului de echipa .

OBIECTIVE OPERAȚIONALE

ALA I

CONSTRUCȚII :’’Gardul fermei ”

*să redea cu ajutorul cuburilor gardul fermei;

*să-și asume responsabilități în cadrul grupului;

*să relaționeze cu partenerii de joc;

*să accepte și să ofere sprijin.

STRATEGII DIDACTICE

METODE ȘI PROCEDEE:explicația, conversația, instructajul verbal, exercițiul.

MATERIALE DIDACTICE: cuburi din lemn, plastic și mulaje cu animale si pasari.

JOC DE MASĂ:”Puzzle cu animale si pasari de la ferma”

*să identifice materialele puse la dispoziție;

*să reconstituie din bucați întregul;

*să manifeste spirit cooperant în activitatea de grup comunicând cu partenerii;

*să prezinte în mod original părerile despre fermă.

STRATEGII DIDACTICE

METODE SI PROCEDEE:conversația, explicația, exercițiul.

MATERIALE DIDACTICE:puzzle din si lemn.

NISIP SI APA –„ FERMA”

* să manifeste spirit cooperant în activitatea de grup comunicând cu partenerii;

* să identifice materialele puse la dispoziție;

*sa aseze materialele puse la dispozie in astfel incat sa obtina ferma;

OBIECTIVE OPERATIONALE ADE:

DOMENIUL STIINTE-CUNOASTEREA MEDIULUI INCONJURATOR

BIBLIOTECA:

“PUNGUTA CU DOI BANI”-lectura dupa imagini

*să citeasca cu atenție conținutul imaginilor din poveste;

*sa denumeasca animalele si pasarile din imaginile citite;

*să răspundă la întrebările adresate rostind clar și corect cuvintele;

*să formuleze propoziții corecte din punct de vedere gramatical;

*să exprime prin cuvinte stările emoționale provocate de întâmplările povestite;

*să numească personajul principal al povestirii evidențiind calitățile sau defectele acestuia.

STRATEGII DIDACTICE

METODE ȘI PROCEDEE: conversația, exercițiul, problematizarea.

MATERIALE DIDACTICE:tabla magnetică, magneți cu personajele din poveste , stele, planșe,fise de lucru cu diverse aspecte din poveste.

ȘTIINȚĂ :

’’ GANDESC SI GASESC HRANA, ADPOSTUL SI FOLOASELE…’’ –joc exercitiu

*să utilizeze un limbaj adecvat activității științifice;

*să clasifice animalele și păsările după mediul lor de viață;

*să recunoască animalele și păsările puse la dispoziție ;

*să specifice cu ce se hrănesc si ce foloase au oamenii de la animalele si păsările de curte.

STRATEGII DIDACTICE

METODE ȘI PROCEDEE:conversația, explicația.

MATERIALE DIDACTICE:siluete din plastic, ferma de animale si păsări, hrană pentru păsări.

DOMENIUL OM ȘI SOCIETATE(ABILITĂȚI PRACTICE)

ARTĂ:

” FERMA ”-aplicatie

*să enumere animalele si păsările de curte ,adapostul si obiectele din mediul inconjurator, recunoscute;

*să utilizeze instrumentele de lucru puse la dispoziție;

*să coloreze fără să depășească conturul;

*sa decupeze imaginile colorate dupa contur;

*să se raporteze la realitate în realizarea lucrărilor. să recunoască materialele puse la dispoziție;

*să respecte etapele de lucru exersând deprinderile tehnice însușite anterior;

*să-și poată autoevalua lucrarea și aprecia corect lucrările celorlalți;

*să-și dezvolte gustul estetic și creativ.

STRATEGII DIDACTICE

METODE ȘI PROCEDEE:conversația, observația , explicația, exercițiul,instructajul.

MATERIALE DIDACTICE:jetoane cu animale si păsări de curte, ferma,copaci,lacul,grajdul,creioane colorate, carioca,foarfeca,aracet,pensula,hartie creponata si glasse.

TRANZITIE: JOC DE MISCARE:”GLASUL ANIMALELOR”

*să aplice regulile impuse de joc;

*să execute mișcările cerute de joc;

*să-și exerseze unele deprinderi psiho-motrice.

STRATEGII DIDACTICE

METODE ȘI PROCEDEE:conversația, explicația, demonstrația, jocul.

MATERIALE DIDACTICE:masti, ecusoane cu animale si pasari,C.D.

BIBLIOGRAFIE:

‘’Curriculum pentru invatamantul prescolar, 3-6/7 ani’’,MECI, 2008.

‘’Metode interactive de grup,ghid metodic’’, Silvia Breban, Georgeta Puiu, Elena Gancea, Elena Fulga, Ed.Arves 2002;

’’ Activitati integrate, intrebari si raspunsuri’’-Ed.Casei Corpului Didactic, Cluj 2009;

’’Programa activitatilor instructive-educative in gradinita de copii’’;

’’Revista invatamantul prescolar’’, nr.1-2 2010.

SCENARIUL ACTIVITĂȚII

Copiii vor intra în clasă cu pernuțele în brațe cântând ‘’Bună dimineața ,dragă grădiniță “.Activitatea începe cu prezentarea si salutarea musafirilor veniți în vizită pentru a observa cum se desfășoară o zi din programul nostru.

Întâlnirea de dimineață

Dimineața a sosit,

Toți copiii au venit,

În cerc să ne adunăm,

Pe covor să ne așezăm,

Cu toții să ne salutăm!

Bună dimineața frumoși și scumpi puișori !

Dimineața mă trezesc

După ce mă pregătesc

Spre grădiniță pornesc,

Și aștept grupa de puișori

Să sosească încetișor,

Unde-s foarte fericiți

Soarele le scaldă fața

Le spun bună dimineața!

Salutăm acum puișorii cu codiță!

Salutăm acum puișorii cu părul tuns.

Prezența:

După ce ne-am adunat

Și frumos ne-am salutat

Colegii ne-am întâlnit

Cine oare n-a venit?

Calendarul naturii

Se va reactualiza ‘’calendarul naturii’’ amintind în ce anotimp suntem,în ce luna, în ce zi și în ce dată, marcând și schimbările meteo, dacă este necesar.

Știrea zilei

*este o zi specială pentru că avem oaspeți;

Activitatea de grup-joc ‘’Deschideți urechea bine’’(cu graiul animalelor)

Tranziție – exerciții de înviorare

Toți copiii se ridica în picioare și rostesc următoarele versuri, executând și mișcările specifice :

Dacă vreau să fiu voinic,

Fac gimnastică de mic:

Merg în pas alergător,

Apoi sar într-un picior.

Mă opresc….respir ușor,

Deschid brațele și zbor…..

Asta-i doar un început…

Ia priviți cât am crescut!

*Se va canta cantecul:”M-a trezit cocosul!”si se vor executa miscarile specifice indicate de versuri;

Educatoarea si copiii merg la centrul tematic ,unde se afla o macheta cu ferma de animale si pasari,o descopera, urmaresc imaginile ce se deruleaza pe ecranul leptopu-lui,si pe baza intrebarilor educatoarei si a raspusurilor date de copii se anunta tema zilei.

După întalnirea de dimineață, educatoarea anunță copiii de găsirea unor jucarii si materiale in fiecare centru de activitate.(captarea atenției).

Se trece impreuna cu toti copiii pe la fiecare centru de activitate,se descopera si identifica toate surprizele ,apoi educatoarea cere copiilor sa spuna ce ar putea sa realizeze cu ele in timpul activitatilor,dupa ce ii asculta sugereaza ceea ce ar putea sa faca,enuntand obiectivele operationale pentru fiecare centru/arie de stimulare .

După ce educatoarea va preciza toate obiectivele si va stabili impreuna cu copiii ce activitate vor desfasura,ii va ruga pe copii sa-si aleaga singuri aria de stimulare in care vor lucra,precizand ca dupa ce vor termina lucrarile in prima arie aleasa,pot sa isi aleaga alta arie in care sa desfasoare activitatea,cu conditia sa se elibereze un scaun.Se face legatura cu regulile ce trebuie sa le respecte copiii in timpul activitatilor cat si in momentele de trazitie si trecere la celelalte arii de stimulare.

Se denumesc materialele descoperite,de la fiecare arie de stimulare, se explica modul de lucru, se executa cateva miscari de incalzire a muschilor fini si se trece la lucru.Educatoarea urmareste fiecare copil in parte, trecand de la o arie la alta,se reiau explicatii daca e nevoie, chiar ii ajuta pe cei care necesita sprijin.Lucrarile se expun in ordinea finalizarii lor pe un flanelograf, in fiecare arie de stimulare.

Se canta „Masa mare „si se iese la baie pentru spalarea mainilor(rutina si tranzitie): Randul iute sa-l formam

Lângă ușă ne așezăm

Și cuminți să așteptăm

Către baie să plecăm.

Se intra în sala pe cantecul “Masa mare”.Sunt anuntati de educatoare ca acum este momentul ca ei sa treaca la o alta arie de stimulare pentru a realiza si alte sarcini.Se prezinta copiilor ariile in care nu au fost si se precizeaza sarcinile de lucru pentru fiecare arie.

Se vor duce la ariile de stimulare in functie de dorinta lor de a lucra si de locurile libere. Se precizeaza ca vor avea posibilitatea ,pe parcursul zilei sa lucreze in toate ariile de stimulare,reamintindu-se regulile de desfasurare a activitatilor.

Dar să începem lucrul

Și să avem mult spor

Azi lucrează in continuare

Cu ce are fiecare in arie .

Educatoarea urmareste modul de lucru la fiecare arie in parte.

Se va finaliza cu o macheta la aria de stimulare ARTA :

Noi cu toții am lucrat

Și lucrul am terminat

Bucuroși ne ridicăm

Și materialele la locul lor le aranjam

Lucrarile le criticăm.

Toti copiii se aduna in jurul educatoarei la centrul tematic si se apreciaza modul de lucru de la fiecare arie de stimulare.

Transferul de cunostinte se realizeaza cand se discuta lucrarile realizate la fiecare arie de stimulare.

In incheierea activitatii se va juca jocul ‘’Glasul animalelor”.Se explica regulile jocului si se executa de cateva ori.Una dintre comenzi va fi sa faca un pas in fata si sa emita onomatopeele corespunzatoare animalului sau pasarii pe care o arata educatoarea,dupa ce si-au pus mastile.

Animalele le-am observat

Si cu ele ne-am jucat,

Și acum să le așezăm

Si cu chipul lor sa ne distram

Fiti atenti,bine sa descoperiti,

Cine este si cum face

Cand il strigi pe nume!

La final se danseaza “Rata” si se impart recompense.

Copiii se pregatesc pentru servirea mesei de pranz.

Înspre baie alergăm

Să ne spălăm

Dăm cu apă și săpun

Fără de teamă

Mai curați suntem acum

De bună seamă.

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Similar Posts