Proiect de Activitate Integrata

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT NUMĂRUL 1

REGHIN

NIVELUL I

Grupa : Mijlocie

PROF.ȊNV .PREȘC.: Portik Laura

REGHIN

14 MARTIE 2014

Tema anuală: Când, cum și de ce se întâmplă?

Subtema/Tema Săptămânii: Jurnal de primăvară

Tema activității: „Primăvara cea verzuie”

Forma de realizare: Activitate integrată ADP+ ALA1+ADE+ALA2

Tipul activității: consolidare și sistematizare

Componența activității:

Activități de dezvoltare personală (Ȋntâlnirea de dimineață)

Activități liber alese

Activități pe domenii experiențiale : Domeniul știință și Domeniul limbă și comunicare)

Inventar de activități:

Etapa I:Activități de dezvoltare personală

Ȋntâlnirea de dimineață: „Scrisoare de le Zâna Primăvara”

Tranziții: Cântece ”Vine, vine primăvara”, „Ȋnfloresc grădinile”

Joc muzical:”In poiana cu vâlcele”

Rutine:” Prietenii mei : apa, peria, săpunul”deprinderea de a se spăla pe mâini de câte ori este nevoie

Etapa II

2.Activități liber alese:

Artă: „Colierul Zânei Primăvara”

Joc de masă: Puzzle „Imagini de primăvară”

Bibliotecă: „ Albumul primăverii”

Etapa III:

1.Activități pe domenii experiențiale (ADE) „Decorăm rochița Zânei Primăvara”

Domeniu științe – Activitate matematică ( Exerciții de identificare a cifrelor și numărare in limitele 1-4)

Domeniul limbă și comunicare (Formulare de propoziții)

Etapa IV:

Activități liber alese (ALA 2)

Joc distractiv: „Găsește-ți perechea”

Joc muzical:”Toate suntem niște flori”

Scopul activității:

Verificarea și consolidarea cunoștințelor copiilor referitoare la caracteristicile anotimpului primăvara; a deprinderilor matematice de utilizare a numerelor în limitele 1-4, exprimate într-un limbaj matematic corespunzător;

Obiective operaționale:

Copiii vor fi capabili:

– să realizeze corect puzzle-urile din piesele date;

să selecteze imagini specifice anotimpului primăvara pentru realizarea unui album;

să formuleze corect propoziții din punct de vedere gramatical având ca suport imagini date;

să raporteze corect cantitatea la numărul în limitele 1-4 ;

STRATEGIA DIDACTICA

1.Tipurile de experiențe de învățare vizate:

– Activă

– Creativă

2.Sistemul metodologic

conversația, explicația, demonstrația, observația, exercițiul, aprecierea verbală ,

Turul galeriei, Răspunde –aruncă – interoghează, Mâna oarbă, Schimbă perechea

jocul didactic

3. Sistemul resurselor curriculare:

– imagini de primăvară, album, puzzle cu imagini de primăvară, mărgele realizate din hârtie colorată, ață, lipici, planșă cu Zâna Primăvara, flori, fluturi,

albine, buburuze realizate din hârtie colorată, jetoane cu cifre, coșulețul Zânei Primăvara, bagheta fermecată.

Resurse :

Umane: preșcolarii din grupa mijlocie, educatoarea

Spațiale: sala de grupă

Bibliografice:

„Curriculum pentru învățământul preșcolar” 2008

„Draga mea, educatoare” Revistă de informații științifice pentru cadrele didactice din grădiniță, Nr.1/2013

S. Berben și colaboratori „Metode interactive de grup, ghid metodic” –editura Arves Craiova-2007

Scenariul zilei

Activitatea începe cu Ȋntâlnirea de dimineață. Salutul se va realiza prin intermediul unui joc „Schimbă perechea”. După ce toți copiii se salută le adresa și eu un salut sub formă de poezie „ Bună dimineața, în zi de primăvară

Mă bucur că ați venit cu toți iară

Ȋncepe acum o nouă zi

Bună dimineața, copii!

Vom stabili cine lipsește și vom purta o scurtă discuție despre starea vremii, voi împărți copiilor ecusoane cu ghiocei și toporași astăzi și ei fiind niște vestitori ai primăverii.

Noutatea zilei: Coșulețul cu surprize al Zânei Primăvara în care se află o scrisoare și multe alte surprize. Voi citi scrisoare trimisă de Zâna Primăvara în care ea îi roagă pe copii să o ajute deoarece Vântul călător a intrat la ea în palat și multe lucrurile i-a distrus : rochița, pozele, colierele, albumul foto. Ȋmpreună cu copiii vom încerca să o ajutam pe Zâna Primăvara să-și refacă toate lucrurile stricate de Vântul călător pe tot parcursul zilei.

Ȋnviorarea o vom realiza interpretând cântecul :”In poiana cu vâlcele”

Ne vom îndrepta spre centre cu tranziția :

„ Ghiocei și toporași,

Acum voi vă îndreptați

Fiecare spre un sector

Primăverii să-i venim în ajutor”.

Astfel că noi la sectoare vom realiza:

Artă: „Colierul Zânei Primăvara” copiii vor înșira mărgele de hârtie pentru a realiza un colier

Joc de masă: Puzzle „Imagini de primăvară” copiii trebuie să-și aleagă jetoanele care au aceeași culoare cu planșa lor de pe masă și trebuie să reconstituie imaginea

Bibliotecă: „ Albumul primăverii” preșcolarii trebuie să sorteze imaginile de primăvară care se află pe măsuțe și să le lipească pe o filă a albumului , iar în final cu ajutorul educatoarei vom lega toate foile pentru finalizarea lui.

Prin intermediul cântecului: „Vine, vine primăvara” vom realiza tranziția spre activitatea„Decorăm rochița Zânei Primăvara”

Sarcina didactică:

– identificarea cifrelor in limitele 1-4;

-formarea de mulțimi de elemente de același fel;

– formularea de propoziții având un suport dat.

Elemente de joc: surpriza, aplauze, mânuirea materialului, închiderea și deschiderea ochilor, mișcarea

Regulile jocului:

– pe fiecare ghiocel este scrisă o sarcină

– copiii atinși de bagheta fermecată a Zânei Primăvara trebuie să treacă o probă pentru a putea decora rochița cu diferite jetoane ( flori, fluturi, buburuze, albine)

– după ce ei reușesc să rezolve sarcina, bagheta fermecată va arăta un număr, copiii trebuind să așeze pe rochiță atâtea jetoane cât indică numărul.

La finalul zilei prin intermediul Turului galeriei se va realiza evaluarea activității iar copiii vor fi răsplătiți pentru ajutorul dat Zânei Primăvara cu stimulente.

Ultima parte a activității (ALA 2) ne vom juca jocul distractiv: „Găsește-ți perechea „ precum și jocul muzical” Toate suntem niște flori”.

Similar Posts