Profesor învățămât primar Verde Ana [616823]
1
Profesor învățămât primar Verde Ana
Școala Gimnazială ”Carmen Sylva” comuna Horia
Proiect de lecție
Învățământ primar / Clasa: pregătitoare
ARIA CURRICULARĂ: Matematică și Științe ale naturii
DISCIPLINA: Matematică și explorarea mediului
UNITATEA TEMATICĂ: „Prietenia”
SUBIECTUL LECȚIEI: Numerele 1-4
FORMA DE REALIZARE: lecție integrată: MEM, CLR, MM, AVAP
TIPUL LECȚIEI: consolidare
COMPETENȚE SPECIFICE VIZATE :
MATEMATICĂ ȘI EXPLORAREA MEDIULUI
1.1 Recunoașterea și scrierea numerelor în concentrul 0-31
1.2 Compararea numerelor în concentrul 0-31
1.3 Ordonarea numerelor în concentrul 0-31, folosind poziționarea pe axa numerelor
COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ
1.1 Identificarea semnificației unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar și rar
1.4 Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare
cunoscute
MUZICĂ ȘI MIȘCARE
2.1 Cântarea în colectiv, asociind mișcarea sugerată de text
2
2.2 Cântarea în colectiv, asociind acompaniamentul liber
3.2 Executarea unui dans cu mișcare repetată, pe un cântec simplu, din folclorul copiilor
ARTE VIZUALE ȘI ABILITĂȚI PRACTICE
2.3 Realizarea de aplicații/compoziții/obiecte/ construcții simple, pe baza interesului direct
2.5 Exprimarea utilității obiectelor realizate prin efort propriu
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
a) COGNITIVE
OC1 – să recunoască cifrele de la 1 la 4;
OC2 – să numere crescător și descrescător de la 1 la 4;
OC3 – să asocieze numărul de elemente dintr-o mulțime cu cardinalul acesteia ;
OC4 – să facă diferența dintre număr și cifră;
OC5 – să opereze cu termeni de limbaj matematic: „mai mult”, „mai puțin”, „mai mare”,
„mai mic”, „număr par”, „număr impar”;
OC6 – să descompună numărul 4.
b) AFECTIV – ATITUDINALE
OA1 – să manifeste interes pentru înțelegerea și aplicarea cunoștințelor învățate;
c) PSIHO – MOTORII
OM1 – să-și dirijeze efortul oculomotor către centrul de interes sugerat de învățător.
STRATEGII DIDACTICE
a) METODE ȘI PROCEDEE: conversația, explicația, problematizarea, jocul didactic,
„Cubul”, „Turul galeriei”;
b) MIJLOACE DIDACTICE: planșă „Întâlnirea de dimineață”, ecusoane fructe, păpușă,
coșuleț, tablă magnetică, cifre magnetice, magneți – fețe zâmbitoare, jetoane cu numere,
jetoane pentru format mulțimi, fructe, legume, frunze de toamnă decupate, coli de carton,
lipici, polistiren, coșulețe plastic pentru material mărunt;
3
c) FORME DE ORGANIZARE: frontală, individuală, pe grupe.
BIBLIOGRAFIE
Curriculum Național, Programe școlare pentru Clasa pregătitoare, Anexa nr 2 aprobată
prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013, MEN, București, 2013;
Suport de curs „Abilitatea curriculară a cadrelor didactice din învățământul primar pentru
Clasa pregătitoare”, 2014;
Alexandra Manea, Claudia Matache, Liliana Ioan, Clara Ruse, „Ghid practic pentru clasa
pregătitoare”, Editura Delta Cart Educațional, Pitești, 2014;
www.didactic.ro
4
Scenariul didactic
1. Moment organizatoric
Pregătirea materialelor didactice necesare. Asigurarea unui climat educațional favorabil
desfășurării activității în condiții optime.
Întâlnirea de dimineață:
Salutul, prezența, calendarul, tema săptămânii, noutatea zilei (Anexa 1).
Elevii vor răspunde la câteva întrebări:
– În ce anotimp suntem?
– În ce lună ne aflăm?
– Cum este vremea afară?
– În ce zi suntem?
Apoi se vor așeza în bănci pe grupe:
grupa merelor, grupa prunelor, grupa nucilor și grupa perelor.
2. Captarea atenției
O păpușă a venit la florile clasei pregătitoare cu un mesaj de la prietena ei, Zâna Toamna
(Anexa 2). Are într-o mână scrisoarea, iar în cealaltă coșul cu sarcini scrise pe foi, în formă de
fructe.
3. Anunțarea temei și enunțarea obiectivelor pentru elevi
Voi citi mesajul trimis de Zâna Toamna:
Astăzi vom repeta numerele de la 1 la 4, vom număra, vom recita poezii, vom cânta, iar la
sfârșitul orei vom realiza cadouri pentru Zâna Toamna, ca să-i alungăm supărarea.
4. Dirijarea învățării
CLR
Prima sarcină este scrisă pe o foaie în formă de măr:
– Recitați versuri și spuneți ghicitori despre cifre!
5
Câte un copil din fiecare grupă spune o ghicitoare despre cifra unu,doi, trei, patru (Anexa 3).
Apoi, câte un copil din fiecare grupă va repeta câte o strofă din poezia „Chipul cifrelor”, de
Alexandru Sahighian (Anexa 4).
MM, MEM
A doua sarcină este scrisă pe o foaie în formă de pară:
– Numărați cântând!
Se intonează cântecul „Numărătoarea” (Anexa 5)
Elevii așează pe măsuță cifrele 1-4 în ordine crescătoare, apoi descrescătoare.
Câte un elev din fiecare grupă formează la tabla magnetică mulțimi cu un element, două
elemente, trei elemente, patru elemente și așează sub fiecare cardinalul mulțimii.
Apoi sunt invitați în fața clasei patru elevi, câte unul din fiecare grupă, în timp ce toți ceilalți
cântă „un elefant…” (Anexa 6)
MEM
A treia sarcină este scrisă pe o foaie în formă de strugure:
– Învățați matematica prin joc!
Elevii invitați în față primesc cartonașe cu numere, apoi execută comenzile:
– Vecinii numărului 2, mâna sus!
– Numerele pare, un pas în față!
– Numerele impare, săriți ca mingea!
– Numerele mai mici decât 4, vă ghemuiți!
– Numerele mai mari decât 1, bateți din palme!
5. Obținerea performanței
Metoda „Cubul”
Pe patru dintre fețele cubului sunt scrise cerințe:
1) Compară două mulțimi cu un număr diferit de elemente: (Mulțimea cu 2 elemente și
mulțimea cu 3 elemente)
2) Asociază numărul 3 cu titlul poveștilor în care se regăsește acest număr („Capra cu trei
iezi”, „Cei trei purceluși”)
3) Analizează cum poate fi descompus numărul 4;
4) Argumentează de ce numărul 4 este mai mare decât numărul 3
6
6. Realizarea feed-back –ului
Elevii rezolvă cele două sarcini de pe fișa de evaluare (Anexa 7)
La punctul 2 de pe fișă, elevii folosesc materialul concret, jetoane din coșulețe.
Se realizează evaluarea orală, verificarea modului de rezolvare a sarcinilor.
7. Activitate în completare
AVAP, MEM, MM
Voi purta o discuție cu elevii despre tema săptămânii „Prietenia”, despre caracteristicile
toamnei.
Voi împărți materiale pentru fiecare grupă, voi explica pentru ce au primit materialele
respective.
Fiecare grupă va realiza o lucrare colectivă, un tablou pe care i-l vor dărui Zânei Toamna
Grupa nr 1 – „Copac cu frunze”
Grupa nr 2 – „Hora prieteniei” (legume)
Grupa nr 3 – „Hora prieteniei”(frunze)
Grupa nr 4 – „Coș cu fructe”
Pe jumătate de coală de carton copiii vor lipi imaginile decupate
Audiție muzicală: „Cântecul numerelor”
Metoda: „Turul galeriei”
Așezați în șir, împreună cu prietena Zânei Toamna, vor trece pe la fiecare grupă să vadă
produsul final.
8. Aprecieri
Pe parcursul zilei, după rezolvarea fiecărei sarcini, fiecare grupă va primi câte o față
zâmbitoare.
La sfârșitul lecției voi face aprecierile finale și voi împărți recompensele
7
Anexa 1
Haideți să ne adunăm
Invitații să-i salutăm:
– Bună dimineața!
Un gând bun să le urăm:
– Bine ați venit!
Acum veți forma două cercuri mari, un cerc se va mișca spre stânga, celălalt spre dreapta, la
semnalul meu vă opriți și vă salutați în funcție de ecuson: De exemplu: Bună dimineața, mărule!,
Bună dimineața, pară!
Mere, pere, nuci și prune
Foarte dulci și foarte bune
Iute de mână s-au prins
Și o horă au încins
Cântec
A, a, a, acum e toamnă, da!
Iarba-n câmp se vestejește,
Frunza-n codru-ngălbenește.
A, a, a, acum e toamnă, da!
E, e, e, plăcută vreme e!
Mere, ,prune, nuci și pere
Noi avem după plăcere.
E, e, e, plăcută vreme e!
8
Anexa 2
Dragi copii,
Sunt foarte supărată că peste câteva zile voi pleca. Vreau să rămân c-o amintire plăcută
până la anul, când ne vom reîntâlni. Am aflat că azi este o zi importantă pentru voi, că sunteți
frumoși și cuminți, că știți să recitați, să numărați și să cântați. De aceea am trimis-o pe prietena
mea, cu un coș în care se află sarcini-surpriză de rezolvat și recompense, dacă reușiți să le
îndepliniți cu succes. Mă voi bucura dacă prietena mea îmi va spune ca ați răspuns corect și ați
lucrat ordonat, în liniște.
Mult succes!
Zâna Toamna
Anexa 3
Două linii cifra are
Una mică și-alta mare
Care-i cifra asta oare?
(unu)
Este simplu de făcut
După unu e trecut
Seamănă cu un rățoi
Sigur știți, e cifra…
(doi)
E un opt pe jumătate
Cifra iezilor din carte
După doi el se așază
Care-i cifra asta oare?
(trei)
9
Chiar de nu poți sta pe el
Zici că e un scăunel
(patru)
Anexa 4
Chipul cifrelor
de Alexandru Sahighian
Unu parcă e un băț
Șugubăț
Poartă chipul tras
Cu cozorocul pe nas
Doi se-ndoaie ușor
Pe picior
Gâtul, vezi e cam așa
Cum îl are lebăda
Trei a fost un ineluș
Pe deget învârtecuș
Meșterul l-a rupt în două
Să-i dea folosință nouă
Patru scaun ar părea
Cu spătarul în podea
Și picioarele în sus
Cine oare așa l-a pus?
10
Anexa 5
Numărătoare
Hai să zicem una,
Una este luna.
Hai să zicem una,
Să se facă două,
Două mâini copilul are,
Una este luna.
Hai să zicem două,
Să se facă trei,
Trei crai vin din depărtare,
Două mâini copilul are,
Una este luna.
Hai să zicem trei,
Să se facă patru,
Patru boi la plug se mână,
Trei crai vin din depărtare,
Două mâini copilul are,
Una este luna.
Anexa 6
Un elefant se legăna
Pe o pânză de păianjen
Și pentru că nu se rupea
11
A mai chemat un elefant.
Doi elefanți…..
Trei elefanți…..
Patru elefanți…..
Și pentru că pânza s-a rupt,
Toți elefanții au căzut.
Copyright Notice
© Licențiada.org respectă drepturile de proprietate intelectuală și așteaptă ca toți utilizatorii să facă același lucru. Dacă consideri că un conținut de pe site încalcă drepturile tale de autor, te rugăm să trimiți o notificare DMCA.
Acest articol: Profesor învățămât primar Verde Ana [616823] (ID: 616823)
Dacă considerați că acest conținut vă încalcă drepturile de autor, vă rugăm să depuneți o cerere pe pagina noastră Copyright Takedown.
