Profesor învățămât primar Gîrbea Tatiana [616827]

1
Profesor învățămât primar Gîrbea Tatiana
Școala Gimnazială ”Carmen Sylva” comuna Horia
Proiect de lecție
Învățământ primar / Clasa: a II-a

Activitate integrată / Discipline implicate :
 Comunicare în limba română
 Matematică și explorarea mediului
 Muzică și mișcare
 Arte vizuale și abilități practice
Unitatea tematică : Frunze ruginii … cad pe cărări
Subiectul : Obiecte decorative cu materiale din natură
Scopul lecției:
– Realizarea de creații estetice folosind materiale și tehnici de lucru elementare
– Dezvoltarea spiritului estetic și practic
Competențe specifice:
Arte vizuale și abilități practice – AVAP
2.1. Explorarea unor caracteristici/ proprietăți ale materialelor în diverse contexte
2.3. Realizarea de produse utile și/sau estetice combinând materiale ușor de prelucrat și
tehnici accesibile
2.5. Explorarea de utilizări în contexte utile și sau estetice a obiectelor/ lucrărilor realizate
prin efort propriu
Activități integrate
CLR
1.2. Identificarea unor informații variate dintr-un text audiat;
1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare cunoscute;
MEM
1.4. Efectuarea de adunări și scăderi, mental și în scris, în concentrul 0-1000, recurgând la numărare
și/sau grupare ori de câte ori este necesar;
3.1. Rezolvarea de probleme în cadrul unor investigații, prin observarea și generalizarea unor modele
sau regularități din mediul apropiat;

2
MM
2.2. Cântarea în colectiv, asociind acompaniamentul sugerat de ritm și de măsură;
3.1. Manifestarea adecvată pe muzică, sugerată de anumite elemente de limbaj muzical;
Obiective operaționale:
O.1. Prezentarea unor jocuri de rol/dramatizări cu personaje reale;
O.2. Dezlegarea unor ghicitori;
O.3. Efectuarea de adunări/scăderi cu numere mai mici decât 1000, fără și cu trecere peste ordin ;
O.4. Utilizarea unor colecții de plante din diferite medii de viață, pentru realizarea de lucrări la
nivelul clasei;
O.5 Realizarea de obiecte de design pentru sala de clasă/școală;
O.6. Dispunerea echilibrată a elementelor din colaj;
O.7. Participarea la conversații despre posibile utilizări produselor realizate individual sau în grup;
O.8. Interpretarea în grup a cântecelor acompaniate de percuția corporală diversă;
Strategii didactice:
Procedurale:
a) de comunicare orală:
 expozitive: observația, explicația
 conversative: conversația,
b) de acțiune reală:
 demonstrația
 exercițiul
 brainstorming
c) de acțiune simulativă:
 jocul didactic, concursul;
 munca independentă;
 munca în echipă; „Mai multe capete la un loc”, „Lucrați/Gândiți/Comunicați”
Materiale :
 informativ demonstrative: imagini, planșe, PC, ppt
 de exersare și informare: fișe cu sarcini de lucru, ecusoane, plicuri, creioane, foarfece, lipici,
frunze uscate/presate, semințe diverse, hârtie xerox

3
Temporale: 45 minute
Umane: 29 elevi
Spațiale: sala de clasă
Forme de organizare:
 individuală
 frontală
 pe grupe
Forme de evaluare: activ – participativă, continuă, autoevaluarea.
Bibliografie :
 Ministerul Educației, Cercetării, Tineretului și Sportului, Curriculum pentru clasa a II-a,
București, 2013;
 Programa pentru disciplinele Comunicare în limba romană, Matematică și explorarea
mediului, Arte vizuale și lucru manual, aprobată prin ordinul ministrului Nr.
3418/19.03.2013;
 Suport de curs – Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învățare pentru formarea
competențelor cheie la școlarii mici. Program de formare de tip „blended learning” pentru
cadrele didactice din învățământul primar, 2012.
 www.didactic.ro

4
SCENARIUL DIDACTIC
Secvențele
lecției Ob.
op. Conținut instructiv-educativ Strategia didactică
Evaluare Metode și
procedee Mijloace
didactice Forme de
organizare
EVOCAREA 5 min.
Moment
organizatoric
1 min.

 organizez și conduc intrarea elevilor în clasă;
 cer elevilor să se așeze la mese în formula dinainte
cunoscută, pe grupe de câte patru-cinci elevi .
 Toți elevii poartă ecusoane, specifice fiecărei grupe: Flori,
Fructe, Legume, Frunze, Zâna Toamna (Anexa 1).
 creez fondul aperceptiv și cadrul de lucru în clasă;
 îndrum acomodarea elevilor cu ambientul;
 solicit elevilor să fie atenți la ceea ce urmează să lucrăm;
conversația

Ecusoane

activitate
frontală

Observarea
sistematică a
comportamen-
tului

Captarea
atenției
2 min.
 fac prezența și întreb elevii de ce sunt locuri libere în bancă;
 elevii vor găsi diferite răspunsuri-motivând;
 numesc un elev care va recita o ghicitoare;
 elevii vor da răspunsul corect: TOAMNA;
 în clasă își face apariția Zâna Toamnă însoțită de cele trei
fiice ale sale: Septembrie, Octombrie și Noiembrie care se
vor prezenta (Anexa 2). Conversația

Joc de rol
Elementul
surpriză activitate
frontală

5
Anunțarea
temei și
enunțarea
obiectivelor
2 min.
 anunț tema lecției ce urmează a fi parcursă: "Obiecte
decorative" și scriu titlul pe tablă;
 anunț elevii că lecția se va desfășura sub forma unui
concurs între grupe, pentru a mulțumi Zânei Toamna pentru
bogățiile date; concursul va fi câștigat de echipa care va
rezolva sarcinile de lucru și la sfârșitul orei va strânge cele
mai multe frunze. Frunzele vor fi lipite în copacul
realizărilor al fiecărei echipe (Anexa 3).
 expun obiectivele de urmărit specifice elevilor; le voi spune
ca până la finalul concursului ei trebuie să demonstreze atât
mie cât și personajului-musafir Zâna Toamna că știu
răspunsul corect la ghicitori, știu să socotească corect,
cunosc detalii despre alcătuirea/dezvoltarea/nevoile
plantelor, știu să intoneze cântece despre toamnă, știu să
lucreze individual și în echipă pentru realizarea unor obiecte
decorative pentru clasă /școală. conversația

explicația
activitate
frontală

REALIZAREA SENSULUI 35 min

6
Prezentarea
situațiilor de
învățare
2 min

 solicit elevii să cânte un cântecel care să descrie bogățiile
toamnei;
 elevii intonează cântecul ”Toamna, Zâna din povești”
 pun întrebări elevilor, referitoare la conținutul versurilor, în
vederea pregătirii teoretice privind rezolvarea corectă a
sarcinilor ce urmează în lecție :
Veți avea mai multe sarcini de lucru. Vă amintesc că:
 toți elevii participă la rezolvarea sarcinilor, colaborând în
cadrul grupelor;
 fiecare echipă își alege un ”caligraf”, care va scrie cu
carioca/pixul , pe fișă rezolvarea sarcinii;
 fiecare echipă își alege un ”lector” care prezintă fișa;
 Se trage la sorți ordinea în care echipele răspund la
sarcinile orale;
 Răspunsurile orale se dau numai după consultarea
colegilor de echipă;
 echipa care a rezolvat corect sarcina primește o frunză ; explicația

Exercițiul
Conversația
explicația PC
Cd cu
cântece

activitate
frontală
observare
sistematică

evaluare
reciprocă

Dirijarea
învățării și
obținerea
performanței  se trage la sorți ordinea de a răspunde a grupelor;
 urmăresc și coordonez activitatea elevilor și dau explicații
suplimentare atunci când este necesar;
 I. Prima cerință: elevii completează la tablă și pe fișe
(Anexa 4) ”ciorchinele” cu elementele specifice toamnei Explicația

Fișe de
lucru
Ghicitori
Frontal

Individua
l Reciprocă

7

35 min

identificate în versurile cântecului intonat.
 Cerința a II-a: Citesc câteva ghicitori; (Anexa 5).
 ascult răspunsurile date de câte un elev din fiecare grupă și
le cer să completeze, corecteze sau să exemplifice;
 pentru fiecare răspuns corect, fiecare grupă primește câte o
frunză;
 Cerința a III-a: Fiecare echipă are pe fișe de lucru și
exerciții-frunze cu sarcini de aceeași dificultate, diferite de
la o grupă la alta – adunări și scăderi; copiii efectuează
calculele și deslușesc ”codul”: fiecărui rezultat găsit îi
corespunde o parte din alcătuirea unei plante: (Anexa 6)
– Rădăcină=261
– Tulpină=312
– Frunze=390
– Flori= 465
– Fructe=734
– Semințe=950
 Cerința IV: Echipele desemnează câte un coleg care
identifică în desenul de pe tablă fiecare parte din alcătuirea
plantei și completează denumirea corespunzător;
 Pentru fiecare răspuns corect primesc recompensa – o
frunză; Concursul
Exercițiul

Problemati-
zarea
Munca în
echipă:
”Mai multe
capete la un
loc!”

Pps
Brainstorming-
ul
Copacul
realizărilor
frunze-
stimulente

Pe grupe

Frontal

Reciprocă

Prin stimulente

8

 Cerința V: Se prezintă pps (Anexa 7) și se citesc informații
despre fiecare parte a plantei;
 Se identifică rolul florilor, fructelor și semințelor și se
concluzionează importanța acestora;
 Fiecare răspuns corect va fi recompensat cu o altă frunză;
 De aici se descoperă materialele de lucru pentru realizarea
obiectelor decorative cu ”materiale din natură” – frunze,
semințe, petale de flori;
 Se explică modul de utilizare, se identifică/denumesc și
apoi sunt selectate materialele necesare pentru desenat,
asamblat, decupat, lipit, suporturile folosite, elemente de
design, etc pe care elevii le vor utiliza în realizarea
lucrărilor practice.
 Cerința VI: Confecționarea obiectelor decorative (Anexa
8)
 Elevii pot alege din teme precum ”Mandala” (modele
repetitive), ”Rama pentru tablou”, ”Zâna Toamna”
 Fiecare își stabilește modelul după propria imaginație,
creionează conturul, decupează formele exterioare, aplică
lipici și apoi umple fiecare formă obținută cu semințe de
diferite culori, forme, texturi dând aspectul dorit lucrării
finale;
Conversația

Exercițiul

Turul galeriei Lucrări
model
Planșe
Frunze
presate,
Semințe,
lipici,
carton,
Acuarele
Hârtie
creponată

Activi-
tate
practică
Colaj

Autoevaluare

Reciprocă

Evaluarea grupei

9
 Pot fi utilizate pentru finisaj fire, panglici ornamentale;
 Lucrările realizate se vor afișa pe un suport în clasă;
 Cerința VII: ”Turul galeriei” îi va solicita pe elevi să facă
aprecieri sintetice asupra fiecărei lucrări, să argumenteze
de ce îi place/sau nu, ce e bine, ce ar fi schimbat sau
adăugat.
 Se acordă frunze pentru munca depusă, se însumează
pentru fiecare echipă numărul de frunze obținut;
 Se solicită elevilor intonarea unui alt cântec despre
anotimpul de toamnă: ”Rândunică frumușică, rândunea!”
Asigurarea
feed-back-
ului
3 min.
O4
O5  după rezolvarea fiecărei fișe cer prezentarea modului de
rezolvare a exercițiilor cuprinse în fișele fiecărei grupe;
elevii numiți/delegați de echipă prezintă modul de rezolvare
a exercițiilor;
 ceilalți elevi își însușesc modul de rezolvare și, la cererea
învățătorului, completează, corectează ori dau alte exemple;
 discut cu elevii despre dificultățile întâlnite în exerciții și le
cer alte variante de rezolvare;
 în cazul în care apar nelămuriri, cer intervenția colegilor de
echipă sau a unor elevi din altă echipă, caz în care punctul
echipei va reveni celor care au răspuns corect și complet;
Explicația
Exercițiul
Fișe activitate
pe echipe observarea
sistematică

autoevaluare

10
Aprecierea
performanței
2 min. O4
O5  Echipele își notează punctajul obținut.
 Ce credeți copii, Zâna Toamnă și musafirii au rămas cu o
impresie bună despre voi?
 Oare au fost mulțumiți de felul cum ați activat la lecția de
astăzi?
 Fiecare echipă primește o diplomă prin care i se recunoaște
locul obținut în concurs. Conversația

explicația
Panouri cu
lucrările
realizate activitate
frontală
observarea
sistematică
evaluarea
reciprocă
autoevaluare
REFLECTIA 5 min.
Retenția și
transferul
2 min
Tema pentru
acasă  chestionez elevii asupra principalelor probleme atinse în
lecție;
 expun foarte pe scurt problematica abordată;
 indic tema pentru acasă – selectarea mai multor materiale
din natură și colectarea acestora pentru realizarea altor
lucrări de acest fel ce pot fi oferite cu diferite ocazii: zile de
naștere, sărbători religioase ale numelui sau pe anotimpuri. Conversația
explicația
activitate
frontală
observarea
sistematică
autoevaluare
Aprecieri
finale
3 min.
 fac aprecieri asupra activității pe grupe și individuale cu
exemplificări pozitive;
 activitatea se încheie cu cântecul " Mândră-i toamna și
bogată!". Conversația
explicația
PC activitate
frontală

Reciprocă

11

ANEXA 1

ANEXA 2
Prezentator
Au plecat spre țări cu soare
Păsările călătoare
Căci la noi e frig și plouă,
Vântul bate cu putere
Frunzele-au căzut și ele
În cămară adunate
Stau la sfat fructele coapte.
Nu este greu de ghicit
Ce anotimp a sosit? (Toamna)
Își fac apariția în sala de clasă Toamna și copii săi
Zâna Toamnă:
Eu sunt Toamna!
Eu împodobesc câmpiile și dealurile cu cele din urmă flori,iar pădurile înainte de a le
scutura frunza,le îmbrac în aramă.Mai presar argintul viu al brumelor,ca să aduc aminte oamenilor
despre omăturile care vor veni.Copiilor le dăruiesc nuci,mere,pere,prune struguri și le deschid
porțile școlilor.
Aceștia sunt copii mei: Septembrie, Octombrie și Noiembrie

12
(un copil) Septembrie:
Eu sunt Septembrie!
Eu sunt luna cea de toamnă,
Frunze cad din pom șirag,
Către școală se îndreaptă
Pașii voștri cu mult drag.

(un copil) Octombrie:
Eu sunt Octombrie!
Brumărel mi-a zis o lume.
Vin cu fructe și legume,
Vin cu bruma pe ogoare,
Dar … cu aur în hambare!

(un copil) Noiembrie:
Eu sunt Noiembrie!
Dau rugina florilor,
Verde grâu ogoarelor,
Vin cu note, teme noi,
Iar în geamuri bat cu ploi.

ANEXA 3

13
ANEXA 4
FIȘĂ DE LUCRU INDIVIDUAL
1. Completează ”ciorchinele” cu toate cuvintele care denumesc elemente ale toamnei,
identificate în textul cântecului

2. Scrie răspunsul corespunzător fiecărei ghicitori pe spațiul de mai jos:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
3. Calculează exercițiile și descoperă ”CODUL” de pe jetoane, apoi completează cuvintele
corespunzătoare:
216 + 518 = 982 – 517 =
150 + 111 = 438 – 126 =
637 + 313 = 245 + 145 =

ANEXA 5
GHICITORI
1) FRUCTE:
Boabele îi sunt mărgele, În bărcuțe stau culcați
Însă în ciorchini stau ele Laolaltă patru frați,
Must și vin din ele fac, Mie, cel mai mult îmi place
Cui îi dai zău că îi plac. (Strugurele) Când și simt în cozonace. (Nuca)

Elemente specifice
toamnei

14
Un rotund puțin turtit
Acrișoare sunt și bune
În livadă găzduit Brumării li se mai spune
Are frunză și codiță Și la fiert dacă se pun
Mustăți dar nu-i pisicuță Faci cel mai gustos magiun.
Pe-o jumătate-i înfocat (Prunele)
Pe cealaltă-i luminat. (Mărul)
Balon dezumflat,
Galben colorat
Are mustăcioară
Și se cheamă … ( Pară)
2. LEGUME: Roșu, lung și mustăcios
Mai subțire ori mai gros,
Dulce, vitaminizat
Rege-i peste zarzavat. (morcov)
Iepurașul a venit,
Lângă frunze stă lipit.
O tot roade, vrând să vază,
Cum se învelește-o… (varza)
Buni sunt copți, fierți și prăjiți
Din mâncare nelipsiți
Îi dorim ca garnitură
Lângă oricare friptură. (cartoful)

15

Rotunjoară și-nfoiată,
E-o legumă cam ciudată,
Căci, în timp ce e tăiată,
Te apucă plânsu-ndată. (ceapa)
Țăruș galben ascuțit
În pământ șade înfipt.
Trebuia s-ajungă-n ciorbă,
Însă fără nici o vorbă,
Toamna în coș l-a așezat,
Și de treabă ea ne-a dat! (morcovul)

16

Similar Posts