Poezia ,,Stupul lor, de Tudor Arghezi [308207]
ANEXE
ANEXA 1
Nume și prenume elev:
Clasa: a III-a
Chestionar inițial
1.Recunoașteți autorul versurilor ?
„A-[anonimizat], acum a stat,
Norii s-[anonimizat].”
„- [anonimizat],
[anonimizat],
Cu crengile la pamânt?"
– "De ce nu m-[anonimizat]!”
. „O [anonimizat], [anonimizat], [anonimizat] s-a [anonimizat], pentru caci
Mi le-a luat drept niste craci.”
Tudor Arghezi Mihai Eminescu George Coșbuc
2. Care dintre personajele din imagine este Tudor Arghezi?
…………………….. ………………………. ………………………..
3. Cum se numește poezia ?
“Într-o zi, [anonimizat] a-ndrăznit
Să se creadă în putere
A pradă stupul de miere.”
„Stupul lor de pe vâlcea
Stă păzit într-o [anonimizat],
Pe o blană de zăpadă.”
„L-[anonimizat]?
E [anonimizat] e frumos.
Parcă-i [anonimizat]-l tot împiedice,”
1-
2-
3-
4. Ce poeziile sunt ilustrate prin imaginile următoare:
…………………………….
………………………………
…………………………………
5. Ce temă se adordează în poezia pentru copii a lui Tudor Arghezi?
a) folclorul copiilor
b) lumea măruntă a necuvântătoareler
c) patria
ANEXA 2
PROIECT DIDACTIC
Unitatea de învățământ: Școala Primară nr.5 Dijir
Prof. ptr.înv.primar: Nuțaș Bianca Ioana
Clasa a III-a
Aria curriculară:Limbă și comunicare
Disciplina: Opțional-Literatură pentru copii
Unitate de învățare: Lumea necuvântătoarelor
Subiectul: „Zdreanță”
Tipul lectiei: însușire de noi cunoștințe
Obiectiv fundamental:
Îmbogățirea cunoștințelor referitoare la lumea necuvântătoarelor. [anonimizat], fluentă și expresivă a unui text literar. Dezvoltarea imaginației și a gândirii creatoare.
Competențe generale:
1. Receptarea de mesaje orale în diverse contexte de comunicare
2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situații de comunicare
3. Receptarea de mesaje scrise în diverse contexte de comunicare
Competențe specifice:
1.1. [anonimizat]
2.2. Povestirea unei întâmplări cunoscute pe baza unui suport adecvat din partea profesorului
3.1. Extragerea unor informații de detaliu din texte informative sau literare
3.3. Formularea unei păreri despre o povestire/personajele acesteia
Obiective operaționale:
O1-[anonimizat], [anonimizat];
O2-să identifice expresii literare folosite în text;
O3-să formuleze răspunsuri corecte referitoare la conținutul textului;
O4-să precizeze caracteristici ale lui Zdreanță;
O5-să argumenteze o părere personală.
Strategii didactice
Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul, observația, [anonimizat]. cvintet
Mijloace didactice: [anonimizat], [anonimizat];
Forma de organizare: frontal, individual, pe perechi
Evaluare: formativ-continuă
Resurse
Umane: 6 elevi
Temporale: 45 [anonimizat]-clasa a-III-a,
[anonimizat], 2006.
[anonimizat], clasa a III-a;
SCENARIUL DIDACIC
ANEXE LECȚIE
Zdreanță
de Tudor Arghezi
„L-[anonimizat]?
E un câine zdrenturos
De flocos, dar e frumos.
Parcă-i strâns din petice,
Ca să-l tot impiedice,
Ferfenitele-i atarnă
Si pe ochi, pe nara cârnă,
Si se-ncurcă si descurcă,
Parcă-i scos din câlti pe furcă.
Are insă o ureche
De pungas fără pereche.
Dă târcoale la cotet,
Ciufulit si-asa lăiet,
Asteptând un ceas si două
O gaină să se ouă,
Care cantă cotcodace,
Proaspăt oul când si-l face.
De când e-n gospodărie
Multe a-nvătat si stie,
Si, pe branci, târâs, grăbis,
Se strecoară pe furis.
Pune laba, ia cu botul
Si-nghite oul cu totul.
– "Unde-i oul? a-ntrebat
Gospodina. – "L-a mâncat!"
"Stai nitel, că te dezvăt
Fără mătură si băt.
Te invată mama minte."
Si i-a dat un ou fierbinte.
Dar decum l-a imbucat,
Zdreantă l-a si lepădat
Si-a-njurat cu un lătrat.
Când se uită la gaină,
Cu culcusul lui, vecină,
Zice Zdreantă-n gândul lui
"S-a făcut a dracului!"”
Zdreanță
de Tudor Arghezi
ANEXA 3
PROIECT DIDACTIC
Clasa: a III-a
Disciplina: Comunicare în limba română
Unitatea de învățare: Iarna
Tema: Poezia ,,Stupul lor’’, de Tudor Arghezi
Tipul lecției: consolidarea și sistematizarea cunoștințelor
Obiectiv fundamental: Consolidarea deprinderii de înțelegere a unui text literar și de reproducere a mesajului artistic;
Competențe generale
1. Receptarea de mesaje orale în diverse contexte de comunicare
2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situații de comunicare
3. Receptarea de mesaje scrise în diverse contexte de comunicare
Competențe specifice
1.1. Extragerea unor informații de detaliu dintr-un text informativ sau literar accesibil
2.2. Povestirea unei întâmplări cunoscute pe baza unui suport adecvat din partea profesorului
3.1. Extragerea unor informații de detaliu din texte informative sau literare
3.3. Formularea unei păreri despre o povestire/personajele acesteia
Obiective operaționale:
O1: să descrie imaginea sugestivă poeziei;
O2: să identifice titlul poeziei, autorul, numărul strofe și versuri din textul poeziei;
O3: să stabilească sensul cuvintelor necunoscute din poezie;
O4: să alcătuiască enunțuri cu noile cuvinte;
O5: să identifice mesajul poeziei;
O6: să precizeze însușirile/ forma corectă a adjectivelor corespunzătoare substantivelor propuse.
Strategii didactice:
Metode și procedee: conversația euristică, explicația, observația, descrierea, lectura, problematizarea;
Mijloace de învățământ:fișă cu poezial, imagine, fișe de lucru;
Forme de organizare: frontal, individual.
Durata: 45 minute.
Bibliografie
Carmen Iordăchescu, Să dezlegăm taina textelor literare-clasa a-III-a,
Editura Carminis,Pitesti, 2006.
Valentina Cimpoeș, Teste și fișe pentru activitate independentă, clasa a III-a;
SCENARIUL DIDACTIC
Fișă de lucru
Stupul lor
de ……………………………………….
1.Colorează cu aceeași culoare cuvintele cu înțeles semănător :
2. Scrie explicațiile potrivite pentru expresiile selectate din text:
,,plopi de nea”…………………………………………………………………………………………..
,,blană de zăpadă”………………………………………………………………………………………
,, grea ca un plocat”……………………………………………………………………………………..
,,chenar de peruzele”……………………………………………………………………………………
,,făcând un singur trup”…………………………………………………………………………………
( zăpada s-a așezat ca o pătură grea; stratul gros de nea ține cald stupului; încărcați cu zăpadă; unindu-și forțele;
3. Adaugă câte 3 -4 cuvinte care exprimă însușiri potrivite pe lângă substantivele:
iarna……………………………………………………………………………………………………
zăpada…………………………………………………………………………………………………
plopii………………………………………………………………………………………………………
albine……………………………………………………………………………………………………
miere……………………………………………………………………………………………………….
ANEXA 4
PROIECT DIDACTIC
Prof.înv.primar:Nuțaș Bianca Ioana
Unitatea de învățământ: Școala Primară nr. 5 Dijir
Clasa: a III- a
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Unitatea de învățare:Lumea necuvântătoarelor
Disciplina: Comunicare îm limba română
Subiectul lecției: “O furnică’’de Tudor Arghezi
Tipul lecției: fixarea și consolidarea cunoștințelor
Obiectiv fundamental: Recapitularea și consolidarea cunoștințelor referitoare la lumea necuvântătoarelor, precum și dezvoltarea achizițiilor lingvistice, a competențelor de folosire a limbii române.
Competențe generale
1. Receptarea de mesaje orale în diverse contexte de comunicare
2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situații de comunicare
3. Receptarea de mesaje scrise în diverse contexte de comunicare
Competențe specifice:
1.1. Extragerea unor informații de detaliu dintr-un text informativ sau literar accesibil
2.1. Descrierea unui obiect/ unei ființe din universul apropiat pe baza unui plan simplu
2.2. Povestirea unei întâmplări cunoscute pe baza unui suport adecvat din partea profesorului
3.1. Extragerea unor informații de detaliu din texte informative sau literare
3.3. Formularea unei păreri despre o povestire/personajele acesteia
Obiective operaționale:
Pe parcursul lecției elevii vor fi capabili:
O1 – să citească corect,cursiv si expresiv si pe roluri poezia și dialogurile, respectând intonația impusă de semnele de punctuație;
O2-să expună informatii despre autorul poeziei , curiozități despre viața furnicilor;
O3-să construiască enunturi si texte , folosind cuvinte/ expresii cu același înteles/ sensuri diferite din textul liric studiat;
O4 – să formuleze întrebări/ răspunsuri legate de conținutul poeziei
O5 – să indice sensurile verbelor ,,a fi, a lua’’
O6-să rezolve exercitiile în cadrul grupei , conform cerintelor
Strategii didactice:
Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul, citirea în lanț, exercițiu de icebreaking,ciorchine
Mijloace didactice: flipchart, tablă,fise de lucru, dictionar, volum de poezii, creion, videoproiector, manual, ciorchine, planse, material power-point, mascota lectiei- Furnica, Harta poeziei, fisa de scriitor
Forme de organizare: frontală, individuală,pe grupe
Resurse : – umane: 4 elevi
-temporale: 45 minute
Evaluarea: observare sistematică, probă scrisă, probă orală, autoevaluare, evaluare de către colegi.
Bibliografie:
Mitu, Florica: Metodica predării- învățării integrate a limbii și literaturii române în învățământul primar, Editura Humanitas Educațional, București, 2006
Carmen Iordăchescu-Să dezlegăm taina textelor literare-clasa a-IV-a,-Editura Carminis,Pitesti, 2006
SCENARIUL DIDACTIC
ANEXE LECȚIE
FISA DE SCRIITOR
TUDOR ARGHEZI
(1880 – 1967 )
Tudor Arghezi (1880-1967) este unul dintre cei mai mari poeți din secolul nostru. A scris, de asemenea, proză și literatură pntru copii. Printre volumele sale se numără: Cuvinte potrivite, Flori de mucigai, Cartea cu jucării, Cărticica de seară, Povestirile boabei și ale fărâmei.
S-a născut la București, la 23 mai 1880, numele său adevărat fiind Ion N. Theodorescu. Pseudonimul Arghezi provine, după cum mărturisește însuși poetul, de la numele vechi al Argeșului , Argesis.
La vârsta de 16 ani publică în revista lui Al. Macedonski, Liga ortodoxă, poezia Tatălui meu sub pseudonimul Ion Theo.
Primul său volum de poezii apare foarte târziu, în 1927, la vârsta de 47 de ani, având un titlu sugestiv – Cuvinte potrivite, după care publică și alte volume de versuri, romane și numeroase articole. Se stinge din viață la 14 iulie 1967 și este înmormântat în grădina casei sale de la Mărțișor.
În operele sale, scriitorul imaginează un univers, recreează o lume. De aceea, literatura nu se confundă niciodată cu realitatea, fiind un produs al fanteziei creatoare a scriitorului.
Poezia O furnică face parte din volumul Versuri de seară.
Recomandări de lectură:
Din volumul Prisaca: Fetica, Tâlharul pedepsit;
Din volumul Cartea cu jucării: Cheile, Furnicile, Jucăriile;
Alte volume de poezii: Cuvinte potrivite, Frunze, Cadențe.
ADAUGĂ ÎN PORTOFOLIU:Scurte fragmente din scrierile sale, pe care le-ai citit;
Fotografii ale autorului sau ilustrații; Citește toată poezia ,,O furnică’’, imaginează-ți un alt final al acestei poeziei, pe care să-l redai printr-un desen.
CIORCHINE
Completați casetele cu informații despre viața furnicilor în mușuroi .
Dialog între greiere și furnică
Povestitorul:Pe prispa bunicilor cântă toată vara ,zi de vară până-n seară, un greiere lăutar. O furnică muncitoare trece pe acolo, căutând firimituri.
Greierele: -Hai ,soro, să dansăm! Uite ce zi frumoasă!
Furnicuta: – O zi bună să ai greiere! Eu nu am timp de cântece si dansuri. Trebuie să adun mâncare pentru fratii mei.
Greierele -Hai ,soro ,vrednicută! Vino aici, la umbră! Mai e destul până diseară!
Furnicuta: –Greiere, greiere…! Păcat de muzica ta, că la iarnă…O să vezi tu…
Greierele – ,, Of , of , of , dar-ar să dea
În cine ți-o mai cânta ,
Că eu unu-s lecuit
După câte mi-ai plătit .
Pentr-un bob de grâu stricat
M-ai făcut de râs în sat .
Lasă , lasă că la nuntă
Am să văd eu cine-ți cântă ! “
Furnicuta: –Astăzi,mai ales , am de lucrat cu copiii acestia, care m-au ales să-i însotesc la orele acestea ale lor cu oaspeti deosebiti, asa că ori m-ajuti,ori….vezi tu…
-Măi copii,ia…la treabă…Hai să ne jucăm cu folos pe această Hartă a poeziei ! Asa că ia luati voi aici acest creion vorbitor care vă va spune locul, timpul si personajele din această poezie! (dă un ,,creion vorbitor’’ copiilor care răspund la intrebări)
HARTA POEZIEI
„O FURNICĂ"
FIȘĂ DE LUCRU
1. Uniți cuvintele care au același înțeles :
înfiptă a înțelege
cracă iute
făptură întristat
degrabă creangă
mâhnit ființă
a se lămuri mâncare
merinde îndrăzneală
2.Citiți proverbele următoare și bifați-le pe cele care i se potrivesc furnicii:
„Leneșul mai mult aleargă
Scumpul mai mult păgubește.”
„Cine lucră are
Cine șade,rabdă.”
„Gândește de azi ce vei mânca mâine.”
„Cine nu vrea să lucreze vara,n-are ce mânca iarna.”
3.Alcătuiește enunțuri cu următoarele expresii și cuvinte:
„mâhnit” –
,,mica-mica”-
„făptură mărunțică”-
4.Ce îi spune poetul furnicii?
5. Scrie cel puțin trei adjective pe care le poți asocia cu „FURNICA”
ANEXA 5
ȘCOALA PRIMARĂ NR. 5 DIJIR
Proiect educativ
Prof. înv.primar:
NUȚAȘ BIANCA IOANA
Tipul de educație : Educație pentru dezvoltare personală
Domeniul: cultural-artistic și comunicare
Tipul de proiect : local
Coordonate de contact : Școala Gimnazială Nr.1 Abram
Structura : Școala Primara nr.5 Dijir
Nr. telefon/ fax : 0259326023
e-mail:scoalaabram@yahoo.com
Coordonatori proiect: Prof. inv.primar:Nutas Bianca Ioana
Context :
Cea mai înaltă menire a cărții este de a instrui și educa. Lumea minunată a cunoștințelor o descoperim mai mult ca și oriunde în paginile cărților. Evoluția lumii contemporane a pus amprenta pe preocupările și modul de viață al familiei de azi. Unii părinți și copii s-au îndepărtat de lumea cărților, calculatorul, internetul, televizorul au devenit pentru ei cele mai importante surse de informare. Școala este instituția care trebuie să trezească interesul și dragostea pentru citit copiilor. Odată format, gustul pentru citit se poate transforma într-o adevărată pasiune, contribuind pozitiv la dezvoltarea personalității.
Scop:
Dezvoltarea interesului și motivației pentru lectură.
Dezvoltarea capacității de comunicare orală și scrisă.
Adoptarea unui comportament pozitiv față de folosirea și îngrijirea cărților.
Formarea obișnuinței de a merge la bibliotecă și de a se comporta civilizat.
Dezvoltarea creativității literare și artistice a elevilor.
Educarea copiilor în spiritul respectului față de munca și materia investită în producerea cărților.
Obiective:
-stimularea interesului pentru lectură în rândul elevilor din ciclul primar si prescolar;
-cunoașterea instituțiilor care se ocupă de apariția , distribuirea și păstrarea cărților ;
-utilizarea resurselor de carte ale bibliotecii școlare în activitatea de învățare ;
-formarea atitudinii de grijă față de carte ;
-formarea atitudinii de respect față de munca și resursele folosite la producerea cărților ;
-educarea în spiritul dezvoltării durabile;
Grup țintă :
direct : elevii claselor CP-I-III de la Școala Primară nr.5 Dijir
indirect: părinții , comunitatea locală
Durata : noiembrie 2015 – mai 2016
Calendarul activităților
Evaluare:
-evaluare internă: completarea fișei de evaluare a fiecărei activități , în scopul verificării modului de atingere a scopului și obiectivelor din proiect – coordonatorul de proiect;
-evaluare externă: realizarea activităților conform proiectului: directorul, responsabilii comisiei „Proiecte și programe comunitare”, comisia CEAC (chestionare privind gradul de satisfacție a grupului țintă : elevii și părinții);
Monitorizare:
Se monitorizează:
-prezența elevilor la activitățile din proiect;
-gradul de implicare al elevilor în realizarea produselor activităților;
-spiritul de colaborare și implicare al elevilor în cadrul activităților;
-colaborarea cu părinții și instituțiile ce sprijină realizarea activităților din proiect;
-bunele practici formate;
Rezultate:
-materiale informative despre activitățile din proiect : prezentare Power Point, fotografii;
-inventar de bune practici;
-expoziție cu creațiile artistico-plastice și literare ale copiilor;
-abilități de împrumutare a cărților de la bibliotecă;
Diseminarea proiectului :
-Prezentare Power Point cu activitățile desfășurate în cadrul Comisiei metodice a învățătorilor;
-Prezentare Power Point cu activitățile desfășurate în cadrul ședințelor cu părinții;
Impactul proiectului :
Proiectul “Cartea , univers al cunoasterii„ va avea impact asupra :
-formării personalității copiilor prin dezvoltarea motivației pentru lectură, creativității, atitudinii responsabile față de munca și resursele folosite în producerea cărților;
-îmbunătățirii relației de colaborare cu instituții publice ce promovează interesul pentru carte , prin încheierea de acorduri de parteneriat;
-comunității locale contribuind la educarea în spiritul culturii și protejării mediului prin reciclarea hârtiei;
Sustenabilitatea proiectului:
Proiectul are în vedere stimularea interesului elevilor pentru lectură, formarea atitudinii responsabile față de carte, munca și materia investită în producerea ei. Sustenabilitatea proiectului va fi realizată prin:
-activități de îndrumare a elevilor în vederea parcurgerii bibliografiei lecturii suplimentare specifice fiecărei clase;
-activități de informare a elevilor despre cum trebuie citită o carte;
-activități de informare a părinților cu privire la modul în care familia poate contribui la educarea dragostei pentru carte și lectură a copilului;
-activități de creație literară;
-participarea la concursuri literare;
-activități de colectare a hârtiei reciclabile;
Bugetul proiectului: surse de finanțare : comitetul de părinți
Parteneri : Biblioteca Municipală Ioan Munteanu Marghita– vizită la bibliotecă;
-Acord de parteneriat cu Biblioteca Municipală „Ioan Munteanu”, Marghita;
PROIECT DE ACTIVITATE EXTRACURRICULARĂ
,, Vizită imaginară la Mărțișor”
DATA:20 mai 2016
PROF.ÎNV.PRIMAR : Nuțaș Bianca Ioana
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Primară nr. 5 Dijir
TEMA ACTIVITĂȚII : Vizită imaginară șa Mărțișor
DOMENIUL:cultural-artistic
LOCUL DE DESFĂȘURARE:Sala de clasă
GRUP ȚINTĂ:elevii claselor C.P., I și a III-a de la Școala Primară nr.5 Dijir .
OBIECTIV FUNDAMENTAL
Cultivarea sentimentelor de apreciere a poeziilor lui Tudor Arghezi. Cunoașterea unor evenimente deosebite din viața marelui poet. Motivarea gustului pentru lecturarea textelor lirice.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE
să conștientizeze importanța operei marelui poet;
să cunoască momente deosebite din viața lui Tudor Arghezi;
să participe activ și cu interes la activitățile desfășurate;
să ilustreze prin desene poezii studiate din opera lui Tudor Arhezi;
PARTICIPANȚI:
Învățător: Nuțaș Bianca și elevii claselor a C.P., I și a III-a
METODE ȘI PROCEDEE DIDACTICE: convorbirea, dialogul, observația, lectura explicativă, explozia stelară, turul galeriei.
MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT : culegeri de poezii; imagini de la Mărțișor; portretul poetului.
MODALITĂȚI DE EVALUARE: recitări, vizionare de imagini însoțite de expunerea propriilor păreri, desen după poezii .
ACTIVITĂȚI PROPUSE
Prezentare unor volume de poezii și proză a poetului Tudor Arghezi
Vizită imaginară la Mărțișor
Realizarea de desene după poeziile lui Tudor Arghezi
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
Desfășurarea acestei activități extracurriculare presupune un cadru corespunzător, festiv,expresiv, care accentuează emoția estetică, interesul pentru cunoaștere și comunicare. Copiilor le face o deosebită plăcere să constate și chiar să participe la amenajarea sălii de clasă.
Pentru a spori valoarea educativă a ambianței, vom amenaja o expoziție de carte ce poate cuprinde opera lui Tudor Arhezi în ediții diferite , o expoziție cu lucrările plastice realizate de elevii noștri inspirate din poeziile poetului.
Începerea și desfășurarea activității se vor realiza în următoarea succesiune de momente:
– se anunță subiectul (tema), scopul și importanța activității ,,spargerea gheții,, :reprezentanți ai echipelor vor extrage dintru-un săculeț bilețele cu versuri din Tudor Arghezi și vor trebui să recunoască poezia din care fac parte ( se recită unele poezii dacă sunt cunoscute, se discută anumite aspecte: rima, motiv, sentimente etc.)
– se captează atenția elevilor printr-o motivație adecvată intereselor și curiozității lor :
*prezentare ppt privind viața și opera lui Tudor Arghezi, se realizează o vizită “imaginara” la Mărțișor, casa poetului.
* elevii fiind grupați pe echipe își vor reactualiza reciproc cunoștințele despre Tudor Arghezi folosind “ Explozia stelara”.
*fiecare grupă va primi sarcinile de lucru conform anexelor;
*sarcinile de lucru rezolvate vor fi prezentate pe un poster în fața clase și vor fi verificate prin “Turul galeriei”;
– elevii vor participa efectiv, conform rolului pe care l-a avut de îndeplinit fiecare, prezentând materialul cultural propriu-zis.
-încheierea se va face prin aprecieri generale asupra activității;
-se oferă câte o recompensă fiecărui elev –un semn de carte și un ecuson-.
ACTIVITĂȚI DESFĂȘURATE ÎN CADRUL PROIECTULUI DE ACTIVITATE EXTRACURRICULARĂ: ,, Vizită imaginară la Mărțișor”
1.VOLUME DE POEZII ȘI PROZĂ A POETULUI TUDOR ARGHEZI
– se face o prezentare a unor volume de poezii și proză
2.VIZITĂ IMAGINARĂ LA MĂRȚIȘOR
– pe baza prezentării ppt cu imaginilor de la Muzeul Memorial Tudr Arghezi, se realizează o excursie imaginară la Mărțișor
3.DESENE DUPĂ POEZIILE LUI TUDOR ARGHEZI
– copiii realizează desene pe baza poeziilor studiate și se realizeaza o expoziție
ANEXA 6
Nume și prenume elev:
Clasa:
CHESTIONAR FINAL
1.Recunoașteți autorul versurilor ?
„Patria ne e pământul
Celor ce suntem în viață,
Cei ce ne iubim frățește,
Ne dăm mâna românește;
Numai noi cu-același nume,
Numai noi români în lume,
Toți cu-aceiași soartă dată,
Suspinând cu toți odată
Și-având toți o bucurie;
Asta-i patria română
Și ea sfântă să ne fie.”
“La cotețul lui Dulău,
Pasnic bun și câine, rău
Vrăbiile se adună
Să prânzească împreună.
Zgribulite-n pod și-n pom,
Au văzut ducând, pe om,
Troacă mare cu păsat
Și Dulău a și lătrat.”
„Trăsărind scânteie lacul
Și se leagănă sub soare;
Eu, privindu-l din pădure,
Las aleanul să mă fure
Și ascult de la răcoare
Pitpalacul.”
Tudor Arghezi George Coșbuc Mihai Eminescu
2. Cine este personajul din imagine ?
…………………….. ………………………. ………………………..
3. Cum se numește poezia ?
“Într-o zi, prin asfințit,
Șoaricele a-ndrăznit
Să se creadă în putere
A pradă stupul de miere.”
„Stupul lor de pe vâlcea
Stă păzit într-o broboadă
De trei plopi înnalți, de nea,
Pe o blană de zăpadă.”
„L-ați văzut cumva pe Zdreanță,
Cel cu ochii de faianță?
E un câine zdrențuros
De flocos, dar e frumos.
Parcă-i strâns din petice,
Ca să-l tot împiedice,”
„Rândunicile, păreche
Și-au prins cuib de casă veche
Cât privește fulgii, lâna,
Are grija lor bătrâna. ”
„O furnica mica, mica
Dar infipta, va sa zica,
Ieri, la pranz, mi s-a urcat
De pe visinul uscat,
Pe picioare, pentru caci
Mi le-a luat drept niste craci.”
1-
2-
3-
4-
5-
4. Ce poezii sunt ilustrate prin imaginile următoare:
…………………………….
………………………………
…………………………………
5. Cui îi dedică Tudor Arghezi volumul Cartea cu jucării?
a) copiilor săi Baruțu și Mițura
b) viețuitoarelor mici
c) animalelor
Copyright Notice
© Licențiada.org respectă drepturile de proprietate intelectuală și așteaptă ca toți utilizatorii să facă același lucru. Dacă consideri că un conținut de pe site încalcă drepturile tale de autor, te rugăm să trimiți o notificare DMCA.
Acest articol: Poezia ,,Stupul lor, de Tudor Arghezi [308207] (ID: 308207)
Dacă considerați că acest conținut vă încalcă drepturile de autor, vă rugăm să depuneți o cerere pe pagina noastră Copyright Takedown.
