Pd Lb Rom Cls A Ix A Mangra Anca [606774]

1

PROIECT DE LECȚIE

Data : 26.05.2020
Propunător : Mangra Anca
Clasa : a IX -a
Obiectul : Limba și literatura română
Titlul lecției : Neologismele
Tipul lecției : dobandire de noi cunoștinț e
Durata: 50 min.

Obiective operaționale :
La sfârșitul lecției, elevi i vor fi capabili :
O1: să definească neologismele ;
O2: să identifice cuvinte neologice dintr -un text dat ;
O3: să încadreze în enunțuri adecvate neologismele date ;
O4: să precizeze sensul unor cuvinte neologice;
O5: să explice rolul neologismelor într-un text dat;
O6: să ortografieze și să pronunțe neologismele conform normelor DOOM2

Resurse materiale : manualul, material bibliografic, fișe , dicționare.
Resurse procedurale :, conversația euristică , analiza lexicală ; explicația; exercițiul; activitatea individuală și cea pe grupe .
Metode de evaluare : valorificarea răspunsurilor elevilor în discuți e, feed -back dat elevilor, nota

2 Bibliografie :

1. Chiriac, Marilena, Probleme de vocabular prin explicații și teste , 2001, București, Ed. Recif;
2. Zam șa, Eleonora, Limba română. Îndrumar lexico – gramatical , 2001, București, Ed. Recif;
3. Derșidan, Ioan, Metodica predării limbii și literaturii române , 2003, Cluj -Napoca, Casa Cărții de Știință;
4. Goia, Vistian, Didactica limbii și literaturii române p entru gimnaziu și liceu , 2002, Cluj -Napoca, Ed.Dacia;
5. Dicționarul Ortografic, Ortoepic și Morfologic al Limbii Române, 2005, București, Ed. Univers Enciclopedic.
6. Limba română , manual pentru clasa a IX-a;
7. Dumitru Irimia, Gramatica limbii romane ,Ed. Polirom, Bucuresti, 2004
8. Dumitru Bejan , Gramatica limbii romane , Ed. Echinix, Cluj -2005.

SCENARIUL DIDACTIC

ETAPELE LECȚIEI/
TIMP OBIECTIVE
OPERAȚIONALE CONȚINUTUL LECȚIEI STRATEGII
DIDACTICE
EVALUA –
RE

I. Moment
organizatoric
1 min.
Salut ul, verificarea prezenței elevilor, scurtă
conversație

II. Verificarea temei
5 min. Se verifica tema pentru acasă: Ex.2\199 Compunere
de maximum o pagin ă, în care să imaginați o lume
fără rău(un paradis).
Evaluare
frontală
III. Actualizarea și
sistematizarea
cunoștințelor
acumulate anterior
12 min.

● Are loc o discuție scurtă despre vocabular,structura
vocabularului, despre categoriile de cuvinte care fac
parte din masa vocabul arului.Profesorul anunta elevii
ca azi vor studia – Neologismele .

Conversația
euristică
expunere Evaluare
frontală

3

IV. Captarea atenției
1min O1: să definească
neologismele ;
●Neologismele sunt cuvinte intrate recent în limbă,
prin procedee interne sau externe. Elementele de
vocabular, care, indiferent de vechim e, se regă sesc în
mai multe limbi de circulație sunt,de asemenea,
neologisme: filosof (rom.); philosoph (fr.);
Poet(rom.); poeta(it.) poète (fr.).
● Procesul de modern izare și de îmbogățire a
vocabularului românesc a început la sfârșitul sec.al
XVIII -lea.At unci au intrat în fondul lexical românesc
elemente latino -romanice care au coexistat cu
sinonimele turcești și grecești, pentru ca mai apoi să
le înlocuiască progresiv: Ex.: ipochimen a fost înlocuit
de persoană , olac cu mesager , diata cu testament
●Elevii vor nota în caiete definiția neologismelor.

expunere

V. Enunțarea temei și a
obiectivelor
1 min. Este anunțată tema lecției și sunt enunțate
obiectivele .
VI. Dirijarea învățării
28 min

O2: să identifice
cuvinte neologice
dintr -un text da t;

Profesorul le cere elevilor sa i dentifice neologismele
din textul următor:
„Abia amurgise când Stroici și Spancioc sosiră[…].
Cetatea era mută și pustie ca un mormânt de urieș.
Nu se auzea decât murmurul valurilor Nistrului, ce
izbea regulat stâncoasele ei coaste, sure și goale și
strigătul monoton al ostașilor de strajă care întru
lumina crepusculului se zăreau răzămați pe lungile
lor lance.[…]în sfârșit o slugă le arătă camera
bolnavului.[…]
Lăpușneanul se trezise din letargia sa.” (Alexandru
Lăpusneanu , de Costache Negruzzi ).

Elevi i vor identifica prin subliniere neologismele,
vor da sinonimele acestora și vor formula enunțuri :
amurgise, murmurul, monoton, crepuscu l, letargie. • conversație
euristică
• explicatia

Activitatea pe
grupe

Texte -suport
• evaluare
frontală
• evaluare
formativă

4

O3: să încadreze în
enunțuri adecvate
neologismele date

O4: să precizeze
sensul unor cuvinte
neologice;

O5: să ortografieze și
să pronunțe
neologismele conform Amurgise= se înserase
Murmurul= freamatul, susurul,
Monoton= încet , banal, placid, plictisitor, uniform
Crepuscul= î nserare, amurg,fig. declin, decădere ,
sfârșit
Letargie= somnolență

Profesorul le cere elevilor sa dea sinonime neologice
pentru următoarele cuvinte: sur, ostaș , de strajă , se
zăreau, răzămați .
Elevii noteaza in caiete cuvintele si dau sinon imele:
Sur= gri
Ostaș=soldat, combatant
De strajă= de veghe
Se zăreau=se observau
Neologismele au pătruns în limba română mai ales în
perioada pașoptistă, în special din franceză.
În această perioadă a avut loc o modernizare a limbii
pe baza unui fond predominant romanic, fiind
înlocuite multe cuvinte de origine turcă sau greacă.

Profesorul ii va intreba pe elevi care limbă
influen țează puternic limba română azi?
Elevii vor raspunde ca cele mai multe neologisme
sunt anglicisme, unele neadaptate fon etic și grafic
limbii române.
Profesorul le va cere sa dea exemple.
Elevi i vor raspunde .
Profesorul împarte fișe de lucru cu diferite tipuri de
exercitii.
Elevii au la dispoziție 20 minute pentru a rezolva
exercițiile.
Se vor folosi dicționarele de ne ologisme.
Profesorul propune următorul exerciț iu:
Marcaț i accentuarea core ctă a cuvintelor: butelie,

Activitatea
individuală

5 normelor DOOM2

sacoș ă,prevederi, caracter, antic, simbol,trafic, deja
fenomen, custodie, avarie.

VII. Asigurarea feed –
back -ului (1’) Are loc pe parcursul lecției, întărirea făcându -se prin
aprecieri verbale și prin efectuarea fulger a câtorva
exerciții de identificare și de motivare.
• conversație;
• activitate
frontală • frontală
calificative
verbale
VIII. Asigurarea
retenției și a
transferului
1 min. Lucru individual – tema pentru acasă:
Redactati o compunere de 30 de randuri, pe o tema
la alegere, folosind cel putin 10 din neologismele
discutate la clasa.
Elevii notează în caiete sarcina de soluționat
pentru viitoarea oră de limba română . • activitate
individuală.

6 FIȘĂ DE LUCRU
I. Identifică neologismul potrivit pentru fiecare din termenii primei coloane:
11. învechit – dezinvolt
12. neplăcere – erudit
13. degajat – desuet
14. învățat – dezagrement
15. prăda – deziderat
16. denunțător – discordant
17. dorință – disensiune
18. neînțelegere – delator
19. nepot rivit – devaliza
20. ceartă – dispută

II. Caută sinonimul potrivit explicației:
1. hotărârea adunării aprobată prin vot – insolvabil
2. a întipări în minte prin repetare – imixtiune
3. amestec nemotivat și nedorit în treburile altora – oniric
4. atingerea adevărului prin discuții – inculca
5. care nu -și poate plăti datoriile – moțiune
6. privitor la vis, care delirează – maieutică

III. Integrați în enunțuri adecvate următoarele n eologisme:
a diviza, seism, calamitate, a sista, voiaj.
IV. Identificati si rescrieti neologismele din textul de mai jos:
,, Nu este cu putinta sa -ti alegi un domeniu oricat de ingust si umbrit din istoria romana fara sa constatati ca
Nicolae Iorga a tr ecut pe acolo si a tratat tema in fundamentul ei.’’
( G. Calinescu )

Similar Posts