GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT PRICHINDEL SUCEAVA [302710]
GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT „ PRICHINDEL” SUCEAVA
GRADUL DIDACTIC I
CANDIDAT: [anonimizat]
27 ianuarie 2015
ACTIVITATEA DE DEZVOLTARE PERSONALĂ
ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ
ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAȚĂ
PROIECT DIDACTIC
DATA: 27 .01. 2015
PROPUNĂTOARE: Bordeianu ( Buta) Maria Adina
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: G. P. P. „Prichindel” Suceava
NIVELUL DE VÂRSTĂ/GRUPA: Nivelul II, 5-6 ani, grupa mare
TEMĂ ANUALĂ DE ÎNVĂȚARE: „Când, cum și de ce se întâmplă?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „Iată câte am învățat!”
TEMA ACTIVITĂȚII: „Farmecul anotimpurilor”- exerciții de stimulare a
comunicării
ETAPELE ACTIVITĂȚII:
Salutul: “Bună dimineața spiriduși ai anotimpurilor!”
Prezența: verificarea prezenței copiilor în urma anexării fotografiilor pe “Fagurele cu prezența și copacul emoțiilor ”
Noutati/ evenimente/ stirea zilei: prezentarea sub formă de surpriză a Cărții anotimpurilor a unei scrisori; repartizarea “darurilor” ,precizarea elementelor simbol ale fiecarui anotimp;
Întâlnirea de grup: ”Lanțul prieteniei”- exerciții de stimulare a comunicării
Mesajul zilei: „Înveți, ajutând”
Gimnastica de înviorare
Calendarul naturii: utilizarea si completarea mai multor tipuri de calendare după anumite repere;
[anonimizat],
[anonimizat].
SCOPUL: Participarea și implicarea activă a [anonimizat], împărtășirii cu ceilalți si formarea comportamentului empatic la preșcolari în vederea coeziunii grupului .
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
să utilizeze formule de salut adecvate momentelor zilei sau în diferite împrejurări;
să adopte un comportament adecvat în timpul salutului ( mimica, gesturi, privire);
să sesizeze absența sau prezența unui coleg cunoscundu-i chipul și în același timp numele;
[anonimizat];
[anonimizat], transmițând experiențe și păreri proprii;
[anonimizat], empatie;
[anonimizat]-un ritm corespunzător;
să se grupeze copiii după culoarea scufiilor și simbolul de pe ecuson;
să identifice „copilul zilei” pe baza numărului curent de la catalog-(27);
STRATEGII DIDACTICE:
a)Metode și procedee: conversația, explicația, jocul, problematizarea, observația, [anonimizat] –„[anonimizat]”;
b)Resurse materiale: [anonimizat], [anonimizat], simboluri pentru caracteristici/ [anonimizat], laptop;
c)Elemente de joc: mișcarea, surpriza , [anonimizat]
d) Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe;
DURATĂ:40 minute
BIBLIOGRAFIE:
Bane, Coleen, ,, Ce este întâlnirea de dimineață”-,, Bună dimineața! Mă bucur că ești aici !” , [anonimizat], Iuliana Alecsa, (2009), „Proiectarea pas cu pas”, [anonimizat]. Diamant.
Dumitrana, M., (2001), [anonimizat], Ed. Compania București;
MECI, (2008), [anonimizat];
Oprea, C.L, (2007), Strategii didactice interactive, E.D.P. București;
Silvia Breben și colaboratorii, (2007), Metode interactive de grup, Ghid metodic, Editura Araves, Craiova;
SCENARIUL ACTIVITĂȚII
Întâlnirea de dimineață debutează cu crearea unui moment în care copiii au posibilitatea de a-și manifesta starea de spirit, buna dispoziție și în același timp observă prezența comisiei la activitate.
Salutul
Educatoarea salută copiii și îi invită să se salute între ei utilizând metoda interactivă de grup ”Cerc închis- cerc deschis” Bună dimineața, spiriduși ai anotimpurilor!” salutul specific momentului zilei și sărbătorii în preajma căreia se desfășoară activitatea, utilizând formule de comunicare verbală și nonverbală, accentuându-se momentul de întâlnire a copiilor și de manifestare a bucuriei revederii.
Prezența
Atenția copiilor este îndreptată spre fagurele cu prezența și copacul emoțiilor. Copiii își duc câte o albină la fagurele cu prezența și aleg un emoticon pentru copacul emoțiilor, apoi cu toții sunt antrenați în zicerea de dimineață„În fiecare dimineață, S-avem gândul bun pe față Către soare să privim, Lumină să dăruim/ De ce-i rău să ne ferim/ S-adunăm doar bucurie și astfel în fiecare dimineață, S-avem gândul bun pe față”. Se va alege un număr în limitele 1-30, iar acel copil ce va avea acel număr la catalog va fi copilul zilei.
Împărtășirea cu ceilalți se va realiza printr-o scurtă discuție „Ce știm despre anotimpurile Toamnă și Iarnă?”. Acest moment va solicita întreaga grupă și va contribui la realizarea unei intercunoașteri, la exprimarea liberă în fața celorlalți învățând să asculte și să-și exprime trăirile.
Noutatea zilei
Copiii descoperă o „Carte a anotimpurilor” sub care află o primă scrisoare . Scrisoarea nu este una obișnuită, ea oferă informații, referitoare la faptul că personajele zilei sunt copiii și cele două zâne (Toamna și Iarna).
Cartea va fi completată cu ajutorul copiilor până la încheierea activităților.
Întâlnirea de grup
Pentru a fi personaje în poveste trebuie să fii înzestrat cu anumite calități. Cu ajutorul jocului: ”Lanțul prieteniei”, copiii vor aduce argumente prin care să dovedească că ei pot să ajute personajele acestei întâmplări.
Mesajul zilei : „Înveți ajutând!”
Gimnastica de înviorare
Atenția le este îndreptată către niște copaci așezați prin sala de clasă. Urmând săgețile din sală copiii vor fi nevoiți să-i observe pentru a descoperi cărui anotimp aparțin executând astfel exerciții de înviorare.
Completarea calendarului naturii
Copiii trec la completarea calendarului naturii (soare, nori, picături de apă, fulgi de zăpadă, etc.). Privind pe fereastră, copiii observă starea vremii (cer acoperit de nori, soare strălucitor, ploaie, ceață, etc.) și stabilesc împreună care simbol se potrivește cu starea vremii, din momentul respectiv, apoi îl lipesc pe calendar. Se poartă discuții despre starea vremii la sosirea copiilor la grădiniță cu accent pe: temperatură, prezența/absența zăpezii/ ploii, apariția unor fenomene, ceață.
Data, luna și anul vor fi descoperite și completate la știrea zilei.
Regulile grupei
Regulile grupei stabilite la începutul anului școlar, vor fi reamintite printr-o formulă specifică: „Mă aștept astăzi să participați la activități, să aveți răbdare să vă ascultați colegii, să fiți ordonați”.
Responsabilități
Le reactualizez copiilor responsabilitățile la nivel de grupă. Copiii vor fi apreciați pentru participarea la activitate și părăsesc sala de grupă executând “mersul spiridușilor” (tranziție).
JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI DIDACTICE ALESE
PROIECT DIDACTIC
DATA: 27 ianuarie 2015
PROPUNĂTOARE: Bordeianu(Buta) Maria Adina
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: G. P. P. „Prichindel”
TEMA ANUALĂ DE ÎNVĂȚARE: Când, cum și de ce se întâmplă?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „Iată câte am învățat! ”
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Jocuri și activități didactice alese
TEMA ACTIVITĂȚII – „Și tu poți fi de folos!”
ARTĂ: ” Frumusețe și culoare” – pictură
ȘTIINȚE: „Anotimpuri în imagini”- joc de masă/ jumătate-întreg
BIBLIOTECĂ: „Simbolurile anotimpurilor” – elemente de comunicare scrisa și orală
SCOPUL ACTIVITĂȚII: Extinderea sferei cognitive pe baza percepției analitico-sintetice , a gândirii explicative ,stimulând dezvoltarea inteligenței naturaliste prin exersarea capacității de structurare a cunoștințelor după diferite criterii în vederea consolidării și sistematizării acestora,cât și valorificarea experienței acumulate, utilizând-o în alte activități.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
Să traseze elemente grafice pe suport punctat, identificand literele de tipar ale alfabetului;
Să scrie diferite convenții ale limbajului scris (grafisme, cifre, litere);
Să utilizeze corespunzător instrumentele și materialele de lucru, respectând indicațiile educatoarei
Să compună în mod original și personal spațiul plastic, utilizând tehnici diverse;
Să acționeze cu obiectele primite, respectând sarcinile pe care trebuie să le îndeplinească în cadrul jocului;
Să interrelaționeze/ interacționeze cu ceilalți dovedind empatie, toleranță, respect, acționând prompt la sarcinile și cerințele grupului în care își desfășoară activitatea;
Să exprime prin propriile cuvinte activitatea desfășurată individual și în cadrul grupului.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee: conversația euristică și examinatoare, expunerea, observația, demonstrația, explicația, exercițiul, problematizarea.
Resurse materiale: imagini cu simboluri ale celor două anotimpuri (flori, fructe, legume, clopoței, cizmulițe, brăduți, steluțe), carioca, carton, suport carton, frunze, flori, fructe, legume, clopoței, cizmulițe, brăduți, steluțe, Pantafix, tempera, pensoane, pahare cu apă, șervețele, paletă pentru culori, foi de diferite forme și mărimi.
Elemente de joc: surpriza, aplauze, mânuirea materialelor, stimularea, mișcarea
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe;
DURATĂ:1 oră
BIBLIOGRAFIE:
* Dumitrana M. (2001), ,,Educarea limbajului în învățământul preșcolar,
Comunicarea orală’’, Ed. Compania București.
* Dumitrana M. (2001), ,,Educarea limbajului în învățământul preșcolar,
Comunicarea orală’’, Ed. Compania București.
* Gheorghina B, Taiban M., „Metodica jocurilor și a programului distractiv’’,
Editura Didactică și Pedagogică, București;
* MECI, (2009), „Curriculum pentru învățământul preșcolar”, Prezentare și
explicitări, Editura DPH, București;
* Oprea C.L, (2007), ,,Strategii didactice interactive’’, E.D.P. București;
PROIECT DIDACTIC PENTRU ACTIVITATEA INTEGRATĂ
PROIECT DIDACTIC PENTRU ACTIVITATE INTEGRATĂ
DATA: 27 ianuarie 2015
PROPUNĂTOARE: Bordeianu (Buta) Maria Adina
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: G.P. P. „Prichindel”- Suceava
TEMA ANUALĂ DE ÎNVĂȚARE: Când/ cum și de ce se întâmplă?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „Iată câte am învățat!”
TEMA ACTIVITĂȚII INTEGRATE: „Miracolul din paginile cărții”
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII INTEGRATE:
ADE: DȘ- „Cu zânele ne jucăm, matematică le invățăm”– joc exercițiu
DLC – „Cartea surprizelor” – joc didactic
SCOPUL ACTIVITĂȚII:
Dezvoltarea achizițiilor lingvistice și logico-matematice, cât și a deprinderilor practic-aplicative, pe baza percepției analitico-sintetice, a reprezentărilor despre realitatea înconjurătoare însușite anterior, prin participarea și implicarea activă, concomitent cu stimularea capacității de a le aplica în noi contexte;
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
să manifeste empatie pentru situația creată, identificând stări afective;
să asambleze elemente în vederea completării unei cărți a celor două anotimpuri-toamna,iarna;
să descrie un obiect reprezentat pe jeton, denumindu-l;
să ordoneze crescător și descrescător unele imagini și obiecte în raport cu norme prestabilite și cunoscute;
să raporteze cantitatea la cifră, verbalizând acțiunile întreprinse;
să identifice poziția pe care o ocupă fiecare număr concret într-un șir, utilizând numeralul ordinal;
să găsească imagini a căror denumire începe cu sunetul dat;
să despartă corect în silabe cuvintele reprezentate în imagini;
să reprezinte grafic numărul de silabe al unor cuvinte ;
să formuleze propoziții pe baza imaginilor observate ;
STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee: conversația euristică și examinatoare, observația, problematizarea, expunerea, exercițiul, explicația, jocul, instructajul algoritmizarea, învățarea prin descoperire, categorizarea
Resurse materiale: carte, imagini cu: fructe, flori, legume, frunze, fulgi, clopoței, steluțe, brăduți, cizmulițe, Moș Crăciun și Moș Nicolae;
Forme de organizare: frontal, pe grupuri, individual;
Elemente de joc: mânuirea materialului, elemente surpriză, cuvânt stimulativ, recompensa, aplauze;
Sarcina jocului: Copiii numiți vor avea de îndeplinit următoarele sarcini :
-alegerea unui jeton reprezentând un simbol și descrierea acestuia, stabilind anotimpul
din care face parte;
-despărțirea simbolului din imagine în silabe, căutând cifra ce corespunde numărului de
silabe;
-ghicirea cuvintelor monosilabice;
-găsirea simbolurilor din imagini ce au aceelași sunet;
-alcătuirea de propoziții în funcție de numărul indicat.
Reguli de joc: Sarcinile jocului vor fi îndeplinite în funcție de firul poveștii:
grupa este împărțită în două echipe;
la auzul clopoțelului, copilul își alege o imagine, alcătuiește o propoziție, numără cuvintele din propoziție, departe un cuvânt în silabe;
răspunsul corect este răsplătit cu aplauze;
Durata: 1 oră
Bibliografie:
Culea, Laurenția, Seșovici, Angela, Grama, Filofteia, (2008), ,,Activitatea integrată în grădiniță’’, Ed. Did. Publishing House, București.
*** (1972), „Jocuri didactice și exerciții distractive”, Editura didactică și pedagogică, București;
Lovinescu, A.,( 1979), “Jocuri-exercițiu pentru preșcolari”, Editura didactică și pedagogică , București;
MECI, (2008), Curriculum pentru învățământul preșcolar, Editura DPH București;
SCENARIUL ACTIVITĂȚII INTEGRATE
Copiii intră în sala de grupă unde găsesc imaginile specifice anotimpului toamna și iarna, rezultatul muncii lor de la activitățile liber alese .
Captarea atenției se realizează prin îndemnul venit din partea zânelor, de a completa Cartea Anotimpurilor. Acestea sunt triste, fiindcă Moș An-tatăl lor nu le poate primi în castel fără Cartea Anotimpurilor completată cu simbolurile specifice fiecărui anotimp. De aceea, sunt inițiate cele două jocuri, sperând că astfel vor finaliza Cartea și vor putea intra în castel .
Educatoarea motivează participarea copiilor la jocuri prin anunțarea mai multor surprize.
Din Cartea Anotimpurilor copiii sunt invitați să aleagă câte o carte în miniatură din care sunt citite sarcini care vor ajuta la completarea acesteia. Dispunerea copiilor se va face în funcție de anotimp și imaginea lucrată individual.
Copiii împărțiți în două grupe vor răspunde alternativ sarcinilor din Carte, dar și cerințelor educatoarei.
În îndeplinirea sarcinilor, copiii pot cere ajutorul unui coleg sau informații suplimentare de la educatoare.
Activitatea este dinamizată de momentul apariției Cubului cu imagini din ambele anotimpuri. Acesta va fi rostogolit de educatoare spre copilul numit, care va descrie, compara, asocia, aplica, analiza și argumenta pro sau contra ceea ce văd sau le sugerează imaginile de pe cub.
Copiii sunt provocați să răspundă pentru a putea continua și finaliza Cartea.
La sfârșitul drumului se află un cufăr al cărui lacăt se va deschide dacă se vor descoperi cele patru sentimente trăite de Zâne din momentul intrării în grupa noastră.
Sentimentele sunt rezultate din următoarele versuri:
„ Când Moș An v-a alungat ,
Voi spre-a noastră grupă ați plecat,
Cu suflet TRIST și SUPĂRAT.
Al doilea sentiment tu îl vei afla
Dacă tu-ți vei imagina
Ce-ți transmite mama
Prin îmbrățișarea sa. -LINIȘTE, BUCURIE
De lucru când ne-am apucat,
Agitația v-a cam speriat.
Știm ce sentiment ați încercat
Cu siguranță a fost TEAMĂ
Sarcinile le-am finalizat,
Astăzi noi v-am ajutat
Filele cărții am completat
Ce-i FERICIREA cu toții am aflat.
Odată cufărul deschis,copiii vor descoperi imaginea cu care își vor încheia Cartea, ce reprezintă crâmpee din activitatea desfășurată de copii, alături aflându-se și cuvântul- SFÂRȘIT .
Copiii își vor alege culoarea care (culorile primare) simt că le poate defini starea și trăirile avute pe parcursul întregii zile.
Finalul activității este marcat de momentul verbalizării concluziilor pentru fiecare activitate din acea zi:
– NU-ȚI PIERDE SPERANȚA!
– DOAR ÎMPREUNĂ PUTEM REUȘI!
– EXISTĂ MIRACOLE!
Copyright Notice
© Licențiada.org respectă drepturile de proprietate intelectuală și așteaptă ca toți utilizatorii să facă același lucru. Dacă consideri că un conținut de pe site încalcă drepturile tale de autor, te rugăm să trimiți o notificare DMCA.
Acest articol: GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT PRICHINDEL SUCEAVA [302710] (ID: 302710)
Dacă considerați că acest conținut vă încalcă drepturile de autor, vă rugăm să depuneți o cerere pe pagina noastră Copyright Takedown.
