GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRE LUNGIT NR. 30,GALAȚI [604785]
GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRE LUNGIT NR. 30,GALAȚI
AN ȘCOLAR 2015‐2016
“CARNAVALUL CLOVNILOR“
PROFESOR ÎNVĂTĂMÂNT PREȘCOLAR:
Cimpoeru Romina‐Gabriela
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT Ă
DATA :06.04.2016
GRĂDINIȚA:Nr. 30
GRUPA :Mijlocie A “Clubul lui Mickey Mouse”
EDUCATOARE : Prof. Cimpoeru Romina Gabriela
TEMA S ĂPTĂMÂNII :”MAGIA CIRCULUI”
TEMA ZILEI : “CARNAVALUL CLOVNILOR“
FORMA DE REALIZARE :activitate integrat ă ADE(DȘ +DOS)+ALA1+ALA2
TIPUL DE ACTIVITATE :mixtă
DURATA :120 minute
SCOPUL ACTIVIT ĂȚII:
Perceperea și sesizarea diferen țelor cantitative; intuirea și
denumirea corect ă a unor grupe de obiecte;
Consolidarea deprinderii de a mânui corect materialul care va fi
utilizat; cultivarea gustului pentru frumos ;
I ACTIVIT ĂȚI DE GRUP-PE DOMENII EXPERIEN ȚIALE-A.D.E
Domeniul Stiinte (DS): “Arlechino se joaca cu noi”-joc didactic;
Domeniul Om si societate (DOS): “Clovnul vesel”-lipire;
II ACTIVIT ĂȚI LIBER ALESE-A.L.A 1
STIINȚĂ:”Coloreaza conform lege ndei”-fisa de lucru;
ARTĂ: “Clovnul vesel”-lipire; (DOS)
JOC DE MASA :”Circul”-puzzle
JOC DE ROL: “Tort-clovn”
III ACTIVIT ĂȚI LIBER ALESE-A.L.A 2
Dans tematic- “Micii clovni” I.ACTIVIT ĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONAL Ă
Întâlnirea de diminea ță
Etapele activit ății:
Salutul
Prezența
Completarea calendarului naturii
Împărtășirea cu ceilal ți
Noutatea zilei
Tranziție
Rutine
“Ne preg ătim de activitati”
OBIECTIVE OPERA ȚIONALE:
O1:să utilizeze formulele de salut adecvate momentelor zilei;
O2: să sesizeze prezen ța sau absen ța colegilor;
O3:să observe cu aten ție vremea de afar ă oferind verbal câteva
caracteristici ale acesteia marc ându-le prin simbolul adecvat;
O4: să interpreteze cântecul „Micii clovni”;
II. ACTIVIT ĂȚI DE GRUP-PE DOMENII EXPERIEN ȚIALE-A.D.E
ADE:DS
OBIECTIVE DE REFERINTA:
Să efectueze opera ții cu grupele de obiecte constituite în func ție
de diferite criterii date;
Să stabileasc ă poziții relative ale obiectelor în spa țiu;
OBIECTIVE OPERA ȚIONALE:
O1- Să grupeze obiecte dup ă un criteriu dat(form ă, culoare, m ărime);
O2- Să formeze mul țimi după un criteriu ales;
O3- Să sesizeze gre șelile strecurate inten ționat.
O4- Să așeze un obiect în locul indicat de un reper;
O5- Să verbalizeze ac țiunile efectuate;
O6- Să mânuiasc ă corect și operativ materialul pus la dispozi ție.
DOS
OBIECTIVE DE REFERINTA:
OBIECTIVE OPERA ȚIONALE:
să utilizeze corect instrumentele de lucru;
să lipeasca in ordi ne elementele ;
să realizeze lucr ări cât mai originale și estetice;
să aprecieze calitatea lucr ărilor alegându-le apoi pe cele reu șite
pentru expozi ție;
III. ACTIVIT ĂȚI LIBER ALESE (ALA 1)
OBIECTIVE DE REFERIN ȚĂ:
să-și cultive calit ăți de voin ță și caracter cum sunt: ini țiativa,
perseveren ța, hărnicia, spiritul de cooperare cu al ți copii;
să-și cultive sensibilit ăți artistice, formarea gustului estetic.
ȘTIINȚĂ :””-fisa de lucru;
OBIECTIVE OPERA ȚIONALE:
să identifice materialele puse la dispozi ție;
ARTĂ (DOS) : “Clovnul vesel”-lipire
OBIECTIVE OPERA ȚIONALE:
să utilizeze corect instrumentele de lucru;
să aplice lipeasca;
să realizeze lucr ări cât mai originale și estetice;
să aprecieze calitatea lucr ărilor alegându-le apoi pe cele reu șite
pentru expozi ție;
JOC DE MASA: “Circul”-puzzle;
OBIECTIVE OPERA ȚIONALE:
să îmbine corect buc ățile de puzzle,ajutându-se de imaginea
model;
să utilizeze corect materi alele puse la dispozi ție;
să manifeste spirit de colaborare în realizarea puzzle-ului;
JOC DE ROL :”Tort-clovn”
OBIECTIVE OPERA ȚIONALE:
să identifice materialele puse la dispozi ție;
să manuiasca obiectele casnice respectand norme simple de
protectie;
să comunice idei, im presii pe baza ac țiunilor întreprinse.
IV. ACTIVIT ĂȚI LIBER ALESE (ALA 2)
OBIECTIVE DE REFERIN ȚĂ:
să exprime prin mi șcare starea sufleteasc ă creată de muzica
audiată.
-MICII CLOVNI –
OBIECTIVE OPERA ȚIONALE:
să execute mi șcări simple de dans sugerate de textul cântecului;
să manifeste spirit de echip ă, fair-play.
STRATEGII DIDACTICE:
METODE ȘI PROCEDEE : conversa ția,explica ția,problematizarea,
demonstra ția, instructajul verbal,aprecierea verbal ă,turul galeriei
MIJLOACE DE ÎNV ĂȚĂMÂNT :
Întâlnirea de diminea ță:
– “CLOVN vesel”, floa rea sentimentelor, fe țe vesele;
– jetoane pentru Calendarul naturii;
Activitatea propriu-zis ă:
-mingi, baloane, jetoane cu fundit e, jetoane cu mingi,jetoane cu
baloane, jetoane cu flori,clovnu l Arlechino,galetuse, jetoane cu
cifre;
Centre de interes: – imagini corespunz ătoare fiec ărui sector
-Stiinta:fi șe de lucru;
– Artă: lipici, hartie colorata, fundite;
-Joc de masa: joc puzzle;
Joc de rol: blat de tort, creme, bomboane, jeleuri ;
Evaluare: lucr ările copiilor
FORME DE ORGANIZARE :frontal,individual și pe grupuri.
SCENARIUL ZILEI
Programul zilei începe cu “Întâlnirea de diminea ță”. În timpul
acestei activit ăți copiii stau pe covor,în semicerc,pentru a se putea
vedea mai bine și a relaționa în bune condi ții fizice.Educatoarea salut ă
copiii cu caldur ă și respect,privindu-i în ochi, pe to ți, recitând apoi
versurile:“Diminea ța a sosit/To ți copiii au venit./A început o nou ă
zi./Bună diminea ța dragi copii!”
Întâlnirea debuteaz ă cu salutul care este , ca de fiecare dat ă,
oferit de tema s ăptămânii,copiii salutându-se în func ție de tema zilei
( “Buna dimineata, clovnul Luca!”).Educatoarea roste ște câteva
versuri:”Dup ă ce ne-am adunat/ Și frumos ne-am salutat/Colegii ne-am
întâlnit/Oare cine n-a venit?”pentru a vedea cine este prezent. Un
copil va merge la “clovn ul vesel”,unde stau a șezate pozele copiilor și va
întoarce poza celui absent.
În etapa urm ătoare a Întâlnirii de diminea ță,”Împărtășirea cu
ceilalți”,atenția copiilor este îndreptat ă către calendarul naturii.Se
analizeaz ă mai întâi ,cu ajutorul cop iilor imaginea reprezentativ ă a
anotimpului existent.Copi ii denumesc ziua s ăptămânii,data,luna și
anul,iar educatoarea indic ă jetonul pe care este scris ă denumirea
acestora.În continuare,copiii sunt îndemna ți să spună ce au observat ei
când au venit la gradini ță pentru a stabili cum este vremea și cum ne
îmbrăcăm.Tot la aceast ă etapă copiii sunt îndruma ți să aleagă câte un
emoticon care s ă sugereze starea lor de spirit din acel moment.
La activitatea de grup copiii vor rosti împreun ă cu educatoarea
poezia “Dacă vreau să cresc voinic!” î nsoțită de câteva mi șcări.
La cea de-a patra componenta a întâlnirii de diminea ță,noutatea
zilei,copiii afl ă că in s a l a de g r u pa d o a m na e d u ca t o ar e a g a s it o cu t ie
mare de cadouri. (captarea aten ției).Curiosi fiind, am deschis-o , in ea
aflandu-se clovnul Arlechino. Acesta a aflat ca aici se tine carnavalul
clovnilor si a dorit si el sa participe la activitate.Arlechino a auzit ca noi
azi ne vom juca cu baloane, cu mingi, cu formele geometrice si uite asa a
dorit sa ne faca o vizita.Ce spune ți,îl primim?Daa.To ți copii il primesc
pe Arlechino la jocul matematic ( DS).
A doua activitate propus ă în scenariul zilei presupune lipirea unor
elemente astfel incat sa iasa chipul unui clovn (DOS). Aceast ă
activitate este integrat ă în sectorul Artă.
După finalizarea jocului,c opiii se vor orienta c ătre centrele de
interes, având pe fundal cântecul „Micii clovni”.Sarcinile vor fi bine
explicate la fiecare sector.
La sectorul ȘTIINȚĂ copiii trebuie s ă coloreze un clovn din
forme geometrice conform legendei.
La sectorul JOC DE MAS Ă copiii trebuie s ă îmbine corect
bucățile de puzzle,ajutându-se de imaginea model.
La sectorul ARTĂ copiii trebuie s ă lipeasca corect elementele
realizând lucr ări cât mai originale și estetice.
La sectorul JOC DE ROL copiii trebuie să realizeze un tort –clovn.
Metodele utilizate pe parcursul desf ășurării activit ăților vor da
posibilitatea fiec ărui copil s ă se manifeste, s ă acționeze, s ă
interacționeze cu ceilal ți copii, s ă pună întreb ări și să afle
răspunsuri.To ți copiii vor trebui s ă treacă pe la fiecare sector,prin
rotație.
Activitatea se încheie printr-u n dans tematic “Micii clovni”.
FINALITATEA ZILEI
În încheiere, copiii vor fi aprecia ți în func ție de munca lor la
fiecare sector în parte, având și mulțumirea lui Arlechino.
Picturile realizate la sectorul ART Ă vor fi preg ătite pentru o
expoziție iar copiii vor primi, în fina l,câte o diploma pentru întreaga
activitate.
Nr.
crt. Momentele
activității Desfășurarea activit ății Strategia didactic ă Evaluare
Activitatea educatoarei Activitatea
copiilorMetode,
procedeeMijloace de
învațământForme de
organizare
1. Moment
organizatoric Pregătesc materialele
necesare pentru fiecare
sector.
Asigur un climat
educațional favorabil, în
concordan ță cu tema
săptămânii. Copiii se a șază
în semicerc pe
pernuțe astfel
încât s ă poată
vedea toate centrele de interes.
Frontal
2. Captarea
atenției Se realizeaz ă prin
descoperirea în sala de grup ă
a unei cutii de cadouri.În cutia de cadouri se afl ă
clovnul Arlechino care a aflat
de carnaval și dorește și el
să participe.
Recunosc
personajul – surpriză.
Sunt fascina ți de
prezența acestui
invitat.
Conversa ția Invitat
surpriză
Frontal
3. Anuntarea
temei și a
obiectivelor
Astăzi, împreun ă cu
Arlechino ne vom juca.Va trebui s ă grupați obiecte
după un criteriu dat(form ă,
culoare, m ărime),să formați
mulțimi dup ă un criteriu
ales,să raportati num ărul la
cantitate și invers, s ă așezați
un obiect în locul indicat de
un reper, s ă așezați tot
Conversa ția
Explicația
Frontal
atâtea obiecte cât indic ă
cifra și să verbaliza ți
acțiunile efectuate.
Le precizez apoi ce vom realiza la centrele de activitate.
– la sectorul Știință va
trebui să colorați un clovn din
forme geometrice conform
legendei de culori.
-la sectorul Joc de mas ă va
trebui să îmbinati corect
bucățile de puzzle,ajutându-
vă de imaginea model;
– la sectorul Artă(DOS) va
trebui s ă lipiți corect
elementele componente ale
unui clovn. – la sectorul Joc de rol va
trebui s ă realiza ți un tort-
clovn, ornându-l cu bomboane și jeleuri.
Recepteaz ă
temele pe care le au de rezolvat de-a lungul
activității
desfășurată
astăzi.
Conversa ția
Explicația
Frontal
4. Dirijarea
învățării
Explicarea si
demonstrarea jocului
Se explic ă și se
demonstreaz ă modul de
desfășurare, precizând
Jocul
didactic
Frontal
sarcinile și regulile jocului.
Varianta I : – Pe m ăsuța
de lucru întâlnim imagini cu flori, baloane, fundi țe mari și
mici. Sarcina copiilor este s ă
extragă câte o imagine ,
precizând m ărimea acesteia.
Varianta II: Pe tabla
magnetic ă sunt a șezate 3
stegulețe de culori diferite
pe care stau a șezate câte o
formă geometric ă. Copiii
trebuie s ă sorteze formele
geometrice dup ă culoarea și
forma geometric ă existent ă
pe stegule ț.Menționez că pot
exista și capcane.
Varianta III: Clovnul
dorește să fie decorat. Copii
trebuie s ă așeze baloane
colorate în locul indicat de un
reper.(“ în fa ța” clovnului, „în
spatele” clovnului )
Sorteaz ă
imaginile
mari/mici.
Sorteaz ă formele
geometrice în
funcție de forma
acestora și
culoarea.
Așează baloanele
colorate în raport cu reperul dat.
Explicația
Observa ția
Conversa ția
Demonstratia
explicația
observația
conversa ția
Jetoane
Stegulețe
Forme
geometrice
Baloane
Individual
Frontal
Individual
Observarea
sistematic ă
aprecierea
Observarea
sistematic ă
aprecierea
COMPLICAREA JOCULUI
Varianta IV: Pe măsuță se
află coșulete colorate pe
care stau a șezate cifre. Copii
trebuie s ă așeze în co șulețe
tot atâtea mingi cât indic ă
cifra lipit ă pe coșulet.
Dup ă fiecare r ăspuns
corect ,copiii vor
aplauda.Educatoarea rostind
„Ai ghicit,esti fericit!”
Vor r ăspunde copiii
numiți de educatoare printr-
o formul ă magică.
Fiecare ac țiune va fi
verbalizat ă de către copii.
Vor fi strecurate și
capcane astfel, va fi testat ă
atenția copiilor.
Așează în coșuleț
tot atâtea mingi
cât indic ă cifra
de pe co ș.
explica ția
observația
conversa ția
Coșulete
Mingi
Cifre
Individual
Frontal
Individual
5. Asigurarea
retenției și
a Copiii se vor îndrepta
către centrele de interes
pregătite.Voi explica
Frontal
transferului sarcinile de la fiecare sector
ce trebuie îndeplinite. Tranziție:”Micii clovni”-
cântec
Pe melodia: ”Micii
clovni”- mergem de la un
s e c t o r l a a l t u l p e n t r u a
vedea ce avem de f ăcut.
Solicit copiii s ă se îndrepte
către sectoare, în func ție de
preferin țele lor.
Sectorul Știință:
Precizez pre școlarilor c ă
au de rezolvat o fi șă de lucru
în care se afl ă un clovn din
forme geometrice.Copiii au
de colorat clovnul corespunzator legendei de culori.
Sectorul Artă:
Copiii, în cadrul
sectorului, vor realiza chipul clovnului vesel.Vor avea de
Unul dup ă altul,pe
cântecul ”Micii
clovni” se
îndreapt ă spre
sectoare.
Rezolvă fișa de
lucru.
Realizeaz ă lucrări
originale și
estetice.
Conversa ția
Exercițiul
Observa ția
Conversa ția
Exercițiul
Observa ția
Explicația
Demonstra ția
CD
Fișe de
lucru
Hârtie colorată
Lipici Fundițe
Moturi
Individual
Pe grupe Individual
observarea
sistematic ă
aprecierea
lipit elementele
corespunzatoare acestuia, respectând ordinea corect ă.
Sectorul Joc de mas ă:
Explic copiilor c ă la acest
sector vor realiza diferite
puzzle-uri având ca sarcin ă
îmbinarea corect ă a pieselor
urmărind imaginea model.
Sectorul Joc de rol:
La acest sector,copii vor
realiza un tort –clovn din
blaturi cu fri șcă, pe care îl
vor decora cu bomboane și
jeleuri sub forma unui clovn.
Îmbină corect
piesele de puzzle.
Realizeaz ă tortul
clovn.
Turul galeriei
Conversa ția
Exercițiul
Observa ția
Joc puzzle
Blat tort
Frișcă
Bomboane
Jeleuri
Pe grupe
Observarea sistematic ă
6. Evaluarea Prin metoda Turul Galeriei
propun copiilor s ă analizeze
lucrările realizate în aceast ă
zi si apoi realiz ăm o mini-
expoziție.
Își exprim ă
părerile cu
privire la lucrările
realizate de ceilalti copii.
Observa ția
Conversa ția
Turul galeriei Frontal
Aprecierea
verbală
7. Încheierea
activității Apreciez la modul general
și individual activitatea
preșcolarilor.
La sfâr șitul activit ătii
Arlechino îi recompenseaz ă
pe copii și le mulțumește că l-
au primit.
Ascultă
aprecierile și se
bucură de
premiile primite.
Aprecierea
verbală
Premii
frontal
Aprecierea verbală
Copyright Notice
© Licențiada.org respectă drepturile de proprietate intelectuală și așteaptă ca toți utilizatorii să facă același lucru. Dacă consideri că un conținut de pe site încalcă drepturile tale de autor, te rugăm să trimiți o notificare DMCA.
Acest articol: GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRE LUNGIT NR. 30,GALAȚI [604785] (ID: 604785)
Dacă considerați că acest conținut vă încalcă drepturile de autor, vă rugăm să depuneți o cerere pe pagina noastră Copyright Takedown.
