Forma de învățământ: ID [626647]
1Universitatea „Babeș-Bolyai”, Facultatea de Psiholo gie și Științe ale Educației
Pedagogia Învățământului Primar și Preșcolar
Forma de învățământ: ID
Conversie Profesională
CURS: Metodica predării limbii și literaturii româ ne
Student: [anonimizat]-Maria Ursu (Hertel)
An II, Sem. I
TEMA 2
PROIECT DE LECȚIE
DATA: 15.01.2018
CLASA: a IV-a
DISCIPLINA: Limba și literatura română
TEMA: Poziția în propoziție a adjectivului față de substa ntiv
TIPUL LECȚIEI: Predare – învățare
OBIECTIVE DE REFERINȚĂ:
1. recunoașterea părților de vorbire exprimate prin su bstantive care arată
însușiri;
2. înțelegerea rolului acestor substantive pentru îmbo gățirea exprimării;
3. îmbogățirea și activizarea vocabularului;
4. integrarea în exprimarea orală a elementelor de con strucție a comunicării;
5. folosirea corectă în redactare a elementelor de con strucție în cadrul
comunicării;
6. dezvoltarea creativității și flexibilității gândiri i copiilor.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1 Să recunoască adjectivele unui text sau ale unei e numerări;
O2 Să realizeze corect acordul dintre un adjectiv și substantivul determinat;
O3 Să determine legătura dintre un substantiv și adje ctivul său, într-un text;
O4 Să coreleze adjectivele date la substantivele potr ivite;
O6 Să identifice însușirile opuse;
O7 Să folosească în mod corect adjectivele în exprima rea orală și scrisă.
2MOMENTELE LECȚIEI TIMP CONȚINUTUL INFORMAȚIONAL STRATEGIA
DIDACTICĂ
ACTIVITATEA ÎNVĂȚĂTORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR METO DE MIJLOACE
1 2 3 4 5 6
1. Momentul organizatoric 3’ Se pregătește climatul necesar pentru desfășurarea orei de comunicare; El evii îș i pregătesc rechizitele
necesare. Conversație
2. Verificarea temei și a
cunoștințelor anterior
dobândite 7’ Este verificată tema și corectată (dacă este cazul) .
Pentru verificarea cunoștinț elor anterioare, elevii trebuie să rezolve un rebus
(anexă). Învățătoarea explică copiilor ce trebuie s ă facă, iar la sfârș itul
timpului alocat se verifică rebusul împreună cu cop iii.
Copii sunt ghidați să observe cuvântul marcat pe ve rticală: „ADVECT IV”.
Se încearcă definirea adjectivului împreună cu copi ii (reactualizare). Copiii citesc tema.
Copiii completează rebusul.
Copiii îș i reamintesc ce este
adjectivul.
Adjectivul
partea de vorbire care exprimă
însușiri ale ființ elor, lucrurilor,
fenomenelor naturii;
arată culoarea, forma, mărimea,
gustul și mirosul. Explicație
Conversație Fișe
Planșă
Rebus
3. Ghidarea învățării
a) Captarea atenției 30’ Copiilor li se cere să rezolve:
Găsiți două adjective potrivite substantivelor:
copac . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
ploaie . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
case . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
La ce număr sunt substantivele?
Dacă modificăm numărul fiecărui substantiv însoțit de adjectiv, ce pute m
observa? Copii rezolvă enunțul ș i răspund la
întrebare.
Dacă se schimbă numărul
substantivului se modifică ș i
forma(numărul) adjectivului.
3
1 2 3 4 5 6
b) Enunțarea
subiectului și a
obiectivelor lecției După reactualizarea adjectivului, se introduce lec ția nouă
(locul adjectivului față de substantiv) ș i obiectivele (pe
scurt și pe înțelesul copiilor).
c) Comunicarea noilor
cunoștințe Se rezolvă câteva exerciții din manual, însoțite d e explicaț ii
și se notează pe tablă titlul lecției: Poziția în propoziț ie a
adjectivului față de substantiv.
Copiilor li se cere să dea câteva exemple de substa ntive, iar
apoi se caută cât mai multe însușiri pentru acestea .
Copiilor li se cere să sublinieze adjectivele dintr -un text dat,
să lectureze textul cu sau fără adjective ș i să spună ce
observă:
A sosit primăvara. Pasările calatoare zboară pe cer ul
albastru. Copiii veseli aleargă prin parcul mare si frumos
înflorit. Eu stau pe o banca verde ș i citesc o carte de
aventuri. Este o carte interesanta si nu foarte mare. In
carte este descris exact peisajul frumos care este resimț it
de mine si afara. Mă simt un copil foarte fericit. Am teme
de scris , nu foarte multe, dar nu mă îndur sa plec din
parcul acesta pana nu continui sa admir iarba verde ,
copacii înfloriți, copiii veseli care aleargă pe pa jiștea
mare. Este un peisaj de poveste. Copiii notează în caiete titlul.
Se caută exemple potrivite.
Copiii rezolvă tema dată. Exercițiu
Explicație
Conversație
Planșa
3. Schimbă forma adjectivelor di n paranteze pentru a
realiza corect acordul:
a) Copiii …….. (veseli) se joacă în zăpada ….. ( pufos) .
b) Săniile …. (ușori) zboară prin văzduhul…. (înnorată).
c) Brazii……(verde) sunt acoperiți de neaua …. ..(strălucitor).
a) albă, rece, strălucitoare;
b) verde, întinsă, umbroasă;
c) albastră, nesfârșită, adâncă;
d) uscat, nisipos, călduros.
(deșert, mare, pădure, zăpadă).
Le reaminteș te elevilor cum se acordă în număr adjectivele
cu substantivele pe care le determină.
Se scrie pe tablă: Elevii rezolvă exercițiile date.
Copiii scriu pe caiete.
Exercițiu
Explicație
Conversație
Planșa
41 2 3 4 5 6
Adjectivul are același număr ca și substantivul pe care- l
determină (ale cărui însușiri le arată). Copiii scriu pe caiet observația.
Se dau apoi fișe cu exerciții (anexă), se explică cerinț ele, se
rezolvă unul – două exemple împreună cu copiii ș i se
stabilește timpul acordat. Copiii efectuează exerciț iile, cer
explicații (la nevoie) ș i rezolvă
sarcina. Exercițiu
Explicație
Conversația
Exercițiul
Munca
independentă Planșă
Caiete
Fișe
4. Fixarea cunoștințelor 6’ Despre ce am învățat astăzi?
Se efectuează următorul exercițiu:
– se prezintă pe o planșă următorul exercițiu:
Brânză . . . . . . . . în burduf de câine.
Vorba . . . . . . . . e sărăcia omului.
Paza . . . . . . . . trece primejdia . . . . . . . .
De ce este important să folosim corect adjectivele atât
atunci când vorbim, cât și atunci când scriem? Despre poziția adjectivului faț ă de
substantiv.
Elevii au de completat cu adjectivele
potrivite.
Comunicarea este mai clară, completă
și frumoasă. Conversația
Exercițiul Planșa
5. Tema pentru acasă 2’ Comunicarea temei pentru acasă. Se notează tema pe caiete. Caiete
6. Aprecieri finale 2’ Se fac aprecieri și se discu tă despre felul în c are a participat
fiecare copil la ora de comunicare ș i unii elevi primesc note
sau evaluări (pe fi șa învă țătoarei). Apreciere
5A N E X E
FIȘĂ DE LUCRU 1
Completați cu însușiri opuse celor date:
A
1 M A R E 1 mic
2 D U L C E 2 amar
3 C U R A J O S 3 laș
4 L E N E S 4 harnic
5 S C U N D 5 înalt
6 U R A T 6 frumos
7 I E F T I N 7 scump
8 V I U 8 mort
B
FIȘĂ DE LUCRU 2
Alcătuiți propoziții folosind grupurile de substant ivele-adjective : haină nouă, stele
strălucitoare, mâini dibace, fetiță harnică, priete n bun, frumoasele lalele.
…………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………
6
FIȘĂ DE LUCRU 3
Realizați acordul adjectivelor din paranteze cu sub stantivele ale căror însușiri le arată:
Model: floare ( gingaș ) – floare gingașă
potecă ( îngust ) –
oameni ( posomorâte ) –
inel ( strălucitoare ) –
plete ( argintiu ) –
băieți ( zburdalnic ) –
munte ( înalți ) –
lacuri ( limpede ) –
gând ( bune ) –
spice ( auriu ) –
FIȘĂ DE LUCRU 4
Cine poate fi ? Descoperă cuvântul potrivit însușir ilor date :
verde, ascuțită, lucioasă ……………………………………….
auriu, arzător, strălucitor ……………………………………….
neagră, gălăgioasă, urâtă ………………………………………..
ascuțit, lung, colorat ……………………………………….
neagră, lucioasă, dreptunghiulară ……………………………………….
vesel, drăgălaș, mic ………………………………………..
Copyright Notice
© Licențiada.org respectă drepturile de proprietate intelectuală și așteaptă ca toți utilizatorii să facă același lucru. Dacă consideri că un conținut de pe site încalcă drepturile tale de autor, te rugăm să trimiți o notificare DMCA.
Acest articol: Forma de învățământ: ID [626647] (ID: 626647)
Dacă considerați că acest conținut vă încalcă drepturile de autor, vă rugăm să depuneți o cerere pe pagina noastră Copyright Takedown.
