Educatie Muzicala Si Didactica

Educație muzicală și didactică

Tema de control nr. 3

1. Proiectarea a două scenarii didactice (unul pentru etapa prenotației și unul pentru etapa notației)

PROIECT DIDACTIC

Clasa: Pregătitoare

Aria curriculară: Arte

Disciplina: Muzică și mișcare

Unitatea tematică: Salutare, Primăvară!

Subiectul lecției: „Copăcelul din grădină!”

Tipul lecției: Fixare și consolidare

Forma de realizare: Activitate integrată

Discipline integrate: – Muzică și mișcare

– Comunicare în limba română

– Arte vizuale și abilități practice

Competențe specifice:

Muzică și mișcare

1.4. Receptarea cântecelor cu un ambitus cuprins între DO1-La, cu o structură ritmico-melodică asemănătoare cântecelor din folclorul copiilor;

2.1. Cântarea în colectiv, asociind mișcarea sugerată de text;

3.1. Manifestarea liberă, adecvată, pe muzică, apelând la diverse forme de exprimare.

Comunicare în limba română

1.1. Identificarea semnificației unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar și rar;

2.4. Exprimarea propriilor idei în contexte cunoscute, manifestând interes pentru comunicare.

Arte vizuale și abilități practice

2.3. Realizarea de aplicații/compoziții/obiecte/construcții simple, pe baza interesului direct.

Strategii didactice:

Metode și procedee: conversația, explicația, observația, exercițiul, brainstormingul, jocul didactic.

Mijloace de învățământ și materiale didactice: planșe didactice, imagini, materiale audio-video.

Forme de organizare: frontal, individual, pe echipe.

Evaluare – formativă

Durata: 35 de minute activitate propriu-zisă + 15 minute activitate recreativă.

Bibliografie

*** Programa școlară pentru clasa pregătitoare, anexa 2 la OMECTS nr. 3418/19.03.2013, București, 2013

*** Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învățare pentru formarea competențelor cheie la școlarii mici – program de formare de tip „blended learning” pentru cadrele didactice din învățământul primar, suport de curs METCS, 2012

Dumitru, Alexandrina; Viorel-George Dumitru, Activități transdisciplinare pentru grădiniță și ciclul primar – jocuri didactice, Editura Paralela 45, Pitești, 2009.

Ghidul învățătorului pentru clasa pregătitoare, editura DPH, 2012.

SCENARIUL DIDACTIC

Activitate recreativă (15 minute) – Modelaj: Copăcelul înflorit

„Copăcelul înflorit” – lipire

Descrierea activității:

Pe băncuțe, elevii vor avea pregătite materialele pentru realizarea copăcelului. (Foaie A4 colorată/conturul copacului, flori, lipici).

Elevii vor realiza această lucrare pe fond muzical.

PROIECT DIDACTIC

Clasa: a IV- a

Propunător: Toderel (Chiujdea) Mihaela-Elena

Obiectul: Educație muzicală

Unitatea de învățare: Ritmul

Subiectul: ♫ Duratele sunetelor muzicale. Pauzele

♫ Cântec: „Cântec vesel”

Tipul de lecție: recapitulare și sistematizare

Obiective operaționale:

O1- să recunoască duratele sunetelor muzicale și pauzele;

O2- să precizeze numele duratelor și pauzelor;

O3- să intoneze sunete muzicale de anumite durate, respectând și pauzele;

O4- să intoneze corect cântecul;

O5- să prezinte mesajul cântecului.

Metode și procedee: conversația, explicația, lucrul în echipe, exercițiul muzical, demonstrația.

Resurse:

– umane: elevii clasei a IV-a

– temporale: 45’

– materiale: ♪ instrument muzical (miniorgă);

♪ fișe de lucru;

♪ ecusoane reprezentând note muzicale.

– bibliografice:

♪ Comici, Rodica (2004), Muzică și folclor, Editura Pim, Iași

♪ Aldea, G.; Munteanu, G. (2001), Didactica educației muzicale în învățământul primar, E.D.P., București

♪ Scornea, A.; Drăgan, M. (1998), Ghidul învățătorului. Educație muzicală – clasele a III-a și a IV-a, Editura Sigma Primex, București

SCENARIUL DIDACTIC

2. Proiectarea unei probe de evaluare curentă.

Numele și prenumele elevului: Data: ……….

………………………………………….

Educație muzicală

Clasa a IV-a

Probă de evaluare curentă

1. Unește printr- o săgeată, numele fiecărei durate cu semnul grafic și valoarea corespunzătoare:

Completează următoarele enunțuri lacunare cu cuvinte potrivite:

Portativul este alcătuit din ________linii și _________ spații.

La începutul portativului se scrie __________ sol.

Semnul grafic al doimii se notează astfel : – ……………..

În muzică există și momente de tăcere. Acestea se numesc …………………… .

Momentul de tăcere care durează un timp se numește …………………………….. .

Scrie nota muzicală la locul ei.

RE SOL LA DO1 FA MI DO2 SI pauza de un timp semnul de repetiție

Scrie pe linie câte o notă cu durata de:

a) 1 timp b) jumătate de timp c) doi timpi

__________ ___________ _____________

BAREM DE EVALUARE ȘI DE NOTARE

DESCRIPTORI DE PERFORMANȚĂ

Similar Posts