Educatia Incluziva Proiect de Lectie

UNIVERSITATEA BABEȘ-BOLYAI CLUJ-NAPOCA

FACULTATEA DE PSIHOLOGIE ȘI

ȘTIINȚE ALE EDUCAȚIEI

Educație incluzivă

NUMELE Șușca

PRENUMELE Anamaria

SPECIALIZAREA Pedagogia Învățământului Primar și Preșcolar

FORMA DE ÎNVĂȚĂMÂNT ID

LOCALITATEA Sighetu Marmației

2016

1 Proiect didactic cu predare multinivelară

Proiect didactic

Clasa: a-II-a D (deficienta mintala severa, profunda sau asociata);

Aria curriculara: LIMBA SI COMUNICARE

Disciplina: Formarea abilitatilor de comunicare

Titlul lectiei: “Jocul silabelor”(joc didactic)

Tipul lectiei:consolidarea cunostintelor

Scopul:formarea si dezvoltarea capacitatii de a desparti cuvinte in silabe;

dezvoltarea auzului fonematic, a spiritului de observatie.

Obiective operationale:

cognitive:

O1-sa denumeasca imaginea sugerata de jeton;

O2-sa desparta corect in silabe cuvantul sugerat de imagine;

O3-sa precizeze cate silabe contine cuvantul, utilizand procedee auxilia-

re-batai din palme;

O4-sa completeze corect fisa data, denumind imaginile;

O5-sa alcatuiasca o propozitie simpla, folosind cuvante date.

b)psihomotorii:

O6-sa traseze atatea linii orizontale cate silabe are cuvantul dat;

O7-sa manuiasca corect materialul didactic;

c)afective:

O8-participarea cu interes la lectie;

O9- stimularea motivatiei pentru realizarea/ finalizarea sarcinilor de lucru;

O10 -dezvoltarea unor emoții și sentimente de mulțumire/ satisfactie.

Strategia didactica:

*Metode/Procedee didactice:jocul, demonstarea, conversatia, explicatia,

exercitiul oral ,exercitiul scris, metoda fonetica, analitico-sintetica.

*Material didactic: jetoane cu imagini, papusa ,cutie, fise de lucru, cre-

ioane.

Durata: ~ 45 minute

Locul desfasurarii lectiei:sala de clasa

Forma desfasurarii: jocul didactic

Sarcina jocului: precizarea numarului de silabe care alcatuiesc cuvantul

ilustrat in imagine;

Regulile jocului: copilul solicitat de papusa Doli alege un jeton din cutia

de surprize, ii denumeste imaginea, apoi desparte cuvantul in silabe;

precizeaza cate silabe are cuvantul ilustrat in imagine; raspunsurile

corecte sunt apreciate cu aplauze.

Elemente de joc: manuirea materialului, miscarea, surpriza, aplauze.

Bibliografie:

Păunescu, C., Mușu, I. – “Recuperarea medico-pedagogică a copilului handicapat mintal”, E.D.P., București, 1990

DESFASURAREA LECTIEI

2 Două planuri de intervenție personalizate pe un copil cu CES

PROGRAM DE INTERVENȚIE PERSONALIZAT

INFORMAȚII DE BAZĂ:

Numele elevului: R. B

Data nașterii: 16. 03. 2002

Clasa: I A

Psihodiagnostic: Tipul de deficiență: Deficiență mentală, nivel ușor.

Informații despre starea de sănătate a elevului: Stare bună de sănătate.

Informații despre mediul social: Locuiește împreună cu familia lui, având în componența sa mama, tata și o soră de 4 ani. Familia nu are nici un venit și prezintă condiții precare de locuit. Mama îi acordă atenție privind activitatea școlară, dar acționează cu violență, urmată de satisfacerea poftelor copilului.

ECHIPA DE INTERVENȚIE:

Profesor pedagog –

Numele cadrului didactic:

Data elaborării P.I.P.: 1 octombrie 2009. – 11 iunie 2010

Data revizuirii P.I.P.: 8 februarie 2010

INSTRUMENTE UTILIZATE ÎN EVALUARE:

chestionare orale;

observații curente;

aplicații practice;

fișe de lucru utilizate la diferite activități;

proba de evaluare;

convorbire individuală și în grup;

observația spontană și dirijată.

OBIECTIVELE PROGRAMULUI:

Pe termen lung:

Descoperirea și folosirea potențialului psihic de învățare ale subiectului, a ritmului propriu de achiziție, prin observarea zilnică și prin concentrarea tuturor informațiilor din cadrul familiei;

Dezvoltarea exprimării orale, înțelegerea și utilizarea corectă a semnificațiilor structurilor gramaticale;

Dezvoltarea expresivității și creativității;

Dezvoltarea motricității mâinilor, dar și a altor părți ale corpului;

Dezvultarea capacităților de calcul matematic;

Pe termen scurt:

Formarea abilităților de comunicare;

Formarea abilităților de participare la lecții;

Dezvoltarea capacităților de scriere;

Partciparea la activități de grup;

Participarea la activități specifice matematicii;

Dezvoltarea capacităților de numărare și efectuare a calculului matematic, oral și în scris;

SCOPURILE PROGRAMULUI:

Reducerea și eliminarea lacunelor din cunoștințele elevului;

Educarea exprimării verbale corecte din punct de vedere fonetic, lexical și sintactic;

Formarea capacităților de cunoaștere a literelor și citire a cuvintelor și propozițiilor;

Formarea deprinderilor de scriere corectă a elementelor grafice și a literelor, precum și scrierea lizibilă a cuvintelor;

Cunoașterea și utilizarea conceptelor specifice matematicii;

Dezvoltarea capacităților de explorare/investigare și rezolvare de probleme;

Formarea și dezvoltarea capacității de a comunica utilizând limbajul matematic;

DERULAREA PROGRAMULUI DE INTERVENȚIE:

PROFESOR PEDAGOG:

Stimulează elevul in vederea reducerii dificultatilor de invatare prin exersarea si dezvotarea proceselor psihice (memorie, atentie, motivatie), a unor trasaturi pozitive de personalitate din domeniul afectiv si motivational, a deprinderilor de munca individuala;

Implica mama pentru a o ajuta sa lucreze cu copilul in asimilarea unor cunostinte esentiale: cunoasterea mediului, coordonare spatio-temporala, dezvoltarea limbajului si a vocabularului, abilitati de relationare sociala;

Frecventa activitatilor programului terapeutic este de o sedinta pe saptamana (45-50 de minute)

ÎNVĂȚĂTOR:

Antrenează elevul în activitățile specifice pe arii de stimulare sau recuperatorii și recreative, cu respectarea particularităților de vârstă și individuale;

În cadrul lecțiilor se lucrează diferențiat, cu respectarea planificării materiei (cu revizuiri și adaptări);

MIJLOACE: probe de evaluare, fișe de lucru, planșe, jetoane, jocuri didactice, rechizitele și manualele școlare, obiecte de uz general;

Domeniul de intervenție: limba română

Elevul pronunță corect cuvintele dar are un vocabular foarte sărac. Răspunsurile sale sunt monosilabice sau în propoziții incomplete. Nu reușaște să povestească texte auzite în clasă ori întâmplări din viața personală, pierde firul logic al acestora. Capacitate scăzută de organizare și coordonare a acțiunilor în conformitate cu comanda verbală. Scrie semne grafice cu trăsături tremurate, fără a respecta spațiul de scris, pierde rândul, mâzgălește foaia.

Domeniul de intervenție: matematică

Elevul formează mulțimi, recunoaște culorile, numără crescător până la 5, dar are probleme în ceea ce privește număratul până la 10 sau număratul descrescător, chiar și cu ajutorul obiectelor. Capacitate scăzută de organizare și coordonare a acțiunilor în conformitate cu comanda verbală. Scrie semne grafice cu trăsături tremurate, fără a respecta spațiul de scris, pierde rândul, mâzgălește foaia.

Prin acest program am urmărit:

recuperarea laturilor disfuncționale;

structurarea unor comportamente dezirabile (elaborarea unor modele de comportament cu un grad mare de adaptare școlară și socială);

consilierea comportamentală;

antrenarea elevului în activități plăcute pentru a-l stimula;

antrenarea elevului în activități extracurriculare;

dezvoltarea motricității generale și a finei motricități;

dezvoltarea abilităților de numerație și calcul matematic;

dezvoltarea abilităților de cunoaștere a literelor și citire a cuvintelor și propozițiilor;

formarea deprinderilor de scriere corectă și respectare a spațiului de scris;

îmbogățirea, precizarea și activizarea vocabularului;

dezvoltarea autonomiei personale și sociale;

dezvoltarea capacității de orientare și adaptare la mediu;

dezvoltarea atitudinilor pozitive de relaționare în grup;

Director,

Profesor- –

Director al C. J. R. A. E. ,

Profesor – –

3 O fișă de evaluare calitativă pentru a evalua atitudinea elevilor față de o disciplină de studiu

Fișa de evaluare calitativă a atitudini elevilor față de matematică

Similar Posts

  • Asistența Financiară Externă în România

    CUPRINS Pag. Capitolul 1. Tranziția la economia de piață în România………………………………….…..4 Tendințe și caracteristici ale economiei mondiale…………………………..…..4 Globalizarea problem de actualitate a economiei mondiale……………….……5 Importanța asistenței financiare externe în contextul globalizării………..….….9 Capitolul 2. Începuturile și evoluția procesului de aderare la UE………..………………..10 2.1. Nevoia de asistență financiară externă………………………………………….10 2.2. Tipologia fluxurilor financiare…………………………………………………12 Capitolul 3. Asistență pentru…

  • Inovare Permanenta In Firma Vs Competitivitate

    === d28ecb4bc8b8d0466c0e20150410cd117dc72bca_518292_1 === INOVARE PERMANENTĂ ÎN FIRMĂ VS. COMPETITIVITATE Introducere În societatea modernă, inovarea și competitivitatea sunt esențiale, atât datorită unei nevoi acerbe de evoluție, cât și datorită cererii din ce în ce mai diversificate a pieței. Cele două concepte sunt interdependente, interconectate, dar se află și în oponență deseori, motiv pentru care delimitarea lor…

  • Contul DE Profit ȘI Pierdere ȘI Analiza Performanței Financiare LA Sc X

    === 22a9dad6c736ba8bec792d3ef8d36a3596feca5e_369132_1 === CUΡRIΝS IΝΤRΟDUCЕRЕ Аtât tеоria cât și рractica financiară au dеmоnstrat că rеntabilitatеa еstе unul dintrе mоtоarеlе оricărеi crеștеri рutеrnicе și durabilе. Crеștеrеa rеntabilității cеrе dеzvоltarеa caрacitățilоr dе рrоducțiе cоmреtitivе, carе să реrmită firmеlоr să-și lărɡеască sеɡmеntul lоr dе рiață, astfеl încât еxрlоatarеa să crееzе рrеmizеlе unоr crеștеri viitоarе. Dacă dе rеntabilitatеa unеi…

  • Cadrul Geografic al Podisului Mehedinti

    Una dintre cele mai mici regiuni geografice pe care o abordam este Podișul Mehedinți, care se înscrie ca treaptă între Munții Mehedinți și Piemontul Motrului fiind desparțită de acesta prin ulucul depresionar Halânga-Comănești-Turnu Severin. Podișul Mehedinți este orientat pe direcția nord-sud-vest-est, întinzându-se pe o lungime de aproximativ 53 km și pe o lațime de 16-25…

  • Strategii de Patrundere pe Piete Externe

    === 7d821bb3b610c1786a89be0b4cd1ed91f866c315_674094_1 === INTRODUCERE Prοϲеѕul dе іntеrnɑțіοnɑlіzɑrе ɑl fіrmеі, ϲɑrе еѕtе рrοmοtοrul ѕϲhіmbărіі, ɑr trеbuі ϲοnѕіdеrɑt ϲrеɑtοr dе іdеі, vɑlοrі șі nοі іdеntіtățі. Într-un mеdіu dіnɑmіϲ, mɑrϲɑt dе ѕϲhіmbărі рrοfundе ѕtruϲturɑlе șі рrοϲеdurɑlе, οrgɑnіzɑțііlе dе ɑfɑϲеrі іdеntіfіϲă ϲu mɑrе dіfіϲultɑtе ϲăіlе рοtrіvіtе реntru ɑ ѕе ɑdɑрtɑ ϲοrеѕрunzătοr lɑ ɑϲеѕtе ѕϲhіmbărі. Prɑϲtіϲ, ѕuϲϲеѕul unеі οrgɑnіzɑțіі vɑ…

  • Analiza Unei Probleme Manageriale In Cadrul Unei Companii

    ANALIZA UNEI PROBLEME MANAGERIALE IN CADRUL UNEI COMPANI – SC QUADRA COM SRL- Studenti: Iulian Voinea Tudorache Edward Ionut Alexandru Weiscovici Silviu Valsan Lucian Zamfir Descriere companie Numele firmei – SC QUADRA COM SRL Domeniul de activitate – Comert cu amanuntul cu vanzare predominanta de produse alimentare, bauturi si tutun. SC QUADRA COM SRL detine…