Circuitul apei în natur ă [631562]

CIRCUITUL APEI ÎN NATUR Ă
proiect didactic

prof. înv. pre școlar Roman Anca
Șc. Gim. „Carmen Sylva”, structura GPP Nr.9, Ia și

Unitatea de Înv ățământ : Grădinița cu PP/N Nr.
Nivelul I – Grupa mijlocie
Tema anual ă de învățare: ,,Cum, când și de ce se întâmpl ă?
Tema proiectului tematic în derulare: Jocuri și sporturi de iarn ă
Subtema: ”Circuitul apei în natur ă”
Subiectul activit ății: ”Povestea unei pic ături de ap ă”
Tipul activit ății: predare-înv ățare
Scopul activit ății: Să înțeleagă raporturi cauzale între ac țiuni, fenomene (dac ă…atunci) prin
observare și realizare de experimente
Mijloc e realizare: experiment
Domenii experien țiale: DȘ1, DLC, DOS2
Obiective opera ționale:
O1: Să denumeasc ă pe baza suportului vizual minimum trei s porturi practicabile în anotimpul iarna;
O2: Să enumere personajele pove știi;
O3: Să explice în limbaj propriu, transform ările suferite de ap ă;
O4: Să explice în limbaj propriu, pe baza plan șei, circuitul apei în natur ă;
O5: Să lipescă pe fișa de lucru jetoanele în ordine corect ă;
Strategii didactice:
a) Metode și procedee: lectura educatoarei, exprimentul, observa ția, conversa ția, explica ția,
problematizarea, exerci țiul
b) Resurse:
 Materiale: gheață, uscător de păr, laptop, burete, t ăviță de metal, jetoane ce reprezint ă soarele,
nori, picături de ap ă, lipici, coli de hârtie, ab țibilduri
 Umane: 30 preșcolari, educatoarea acestora;
 Spațiale: sala de grup ă;
 Temporale: 40-45 minute
 Bibliografice:
 Claudiu Vod ă, Ștefan Vod ă, „Din tainele naturii și ale lumii înconjur ătoare” , Ed.
Aramis, 2002;
 V. Pârâial ă, D. Pârâial ă, Carmen Filoti, „ Științe ale Naturii, auxiliar pentru elevi, cadre
didactice și părinți”, Ed. Euristica, Ia și, 2002
c) Forme de organizare: frontal, pe grupuri mici, individual

SECVEN ȚELE
ACTIVIT ĂȚII Ob.
op.
CON ȚINUTUL INSTRUCTIV-EDUCATIV STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
Metode și
precedee Mijloace Forme de
organizare

Moment
organizatoric

Mă asigur c ă am preg ătite materialele didactice necesare
desfășurării optime a activit ății.
Împreună cu preșcolarii dispunem sc ăunelele în form ă de
semicerc, astfel încât fiecare copil are vizibilitate la materialele didactice prg ătite.

Captarea
atenției

O1 Având ca suport vizual plan șele cu jocuri și sporturi de iarn ă
de la centrul tematic, port o scurt ă conversa ție cu preșcolarii
referitoare la anotimpul în care ne afl ăm, la sporturile pe
care le putem practica în acest anotimp, f ăcând apel constant
la experien ța proprie a fiec ărui copil, canalizând discu ția
către fenomenele meteo speci fice anotimpului iarna:
– Cum este vremea în anotimpul iarna? – Rece! – De ce avem nevoie pentru a putea schia/ pentru a putea
patina/aluneca cu sania etc. – Răspuns așteptat: de z ăpadă!
– Zăpada este rece sau cald ă?
– De unde vine z ăpada? – din cer!
– Cum ajunge în cer?

Conversa ția Planșe ce
ilustrează
peisaje de iarn ă,
bucuria copiilor
atunci când
practică jocuri și
sporturi de
iarnă: copii la
săniuș, schi,
patinoar
Frontal Evaluez
capacitatea copiilor de a răspunde la
întrebările
adresate

Anunțarea
temei și a
obiectivelor

Folosind un limbaj adaptat nivelului de vârst ă a
preșcolarilor, le propun s ă realizăm împreun ă un experiment
în sala de grup ă, pentru a în țelege mai bine și a observa ce
se întâmpl ă cu apa în diferite situa ții și pentru a descoperi
cum ajunge z ăpada în cer. Conversa ția
Frontal

Desfașurarea
activității

Dau citire pove ții „Povestea unei pic ături de ap ă”
Povestea unei pic ături de apă
Am s ă vă spun acum o poveste. Este povestea unui
ursuleț mic, mic cât un pitic. El tr ăia în pădure însă, toată
ziua și-o petrecea pe malul laculu i, unde locuia prietenul
său, peștișorul argintiu.
Într-o sear ă, pe când se întorcea acas ă, doborât de
căldură ursulețul se întinse sub o tuf ă de zmeur ă. Adormi
repede fără să vadă că soarele se acoperea cu nori mari,
cenușii. Deodat ă liniștea se tulbur ă, vântul începu s ă bată,
nori negri se adunau din toate p ărțile și trimiteau pe p ământ Lectura
educatoarei

Planșe cu
circuitul apei în
natură

Frontal

Evaluez
capacitatea copiilor de a fi atenți în timpul
poveștii

O2
stropi repezi de ploaie.
 Ia uitați: un pui de urs! Hai s ă ne jucăm cu el! au
spus stropii de ploaie s ărind pe
nas, pe urechi, pe bl ănița ursului.
Trezit din somn, puiul de urs morm ăi încruntat:
 Ei! Ce se întâmpl ă? Brrrrr….! Sunt ud tot și copacii
sunt uzi și mereu pic ă de sus. Atâta ap ă! se sperie puiul de
urs și o luă la fugă. Dar stropii de ploaie îl urm ăreau.
 Hei cafeniule! Opre ște-te! se auzi un glas sub țire.
Speriat puiul de urs se întreb ă ,"Cine o fi? Doar nu v ăd pe
nimeni lâng ă mine!’’
 Sunt aici! Chiar pe botul t ău! Se auzi iar ăși glasul
subțirel. Sunt eu Pic-Pic, stropul de ploaie.
 Dar spune-mi de unde vii Pic-Pic?
 Eu am plecat chiar din lacul de unde tr ăiește
prietenul t ău. Soarele l-a înc ălzit cu atâta putere încât m-am
prefăcut într-un abur sub țire și am plutit pe sus purtat de
vânt. Împreun ă cu alte surori, st ăm înghesuite una lâng
ă alta
și formăm norii. Când întâlnim un aer mai rece, vaporii de
apă din nori se transform ă din nou în mici pic ături. Mii de
stropi cad apoi din cer – adic ă: plouă! Dar dac ă este foarte
frig ne lu ăm rochițe albe și strălucitoare – suntem fulgi de
zăpadă. Ne grăbim să acoperim p ământul de furia lui Ger
Năpraznic, s ă nu înghețe semințele în pământ , să nu omoare
gâzele care dorm în stratul gros de frunze.
 Măi, măi! Se mir ă puiul de urs. Dar pân ă să se
desmeticeasc ă, Pic-Pic se f ăcea tot mai mic ă pe boticul
ursului. Stai! Unde pleci a șa de repede?
 Mă duc, nu sim ți căldura soarelui? C ăldura aceasta
mă va preface iar în abur, iar vântul m ă va lua să mă ducă în
altă parte unde p ământul ars de secet ă are nevoie de mine.
 Să mai vii Pic-Pic!
 Am să vin!
 La revedere!
Ursulețul pășea grăbit prin p ădure și se minuna câte
lucruri interesante aflase de la pic ătura vorbăreață de apă.
În timp ce citesc, prezint pre școlarilor, pe baza plan șei de pe
fundal etapele circu itului apei în natur ă.

Conversa ția
euristică

O3

O4 Pentru o mai bun ă înțelegere, prezint copiilor și un material
Power Point cu imagini animate despre circuitul apei în natură.
Discut cu pre școlarii despre personaj principal din poveste și
întâlnirea lui cu Pic-Pic. Trec apoi la realizarea proproi-zis ă a experimentelor:
Copiii se a șază la măsuțe. Pe ficare mas ă așez:
● o tăviță de metal pe care sunt câteva cuburi de ghea ță –
fiecare copil va ține în mân ă un cub de ghea ță și va observa
că sub acțiunea căldurii mâinii, acesta se tope ște –
producându-se astfel fenomenul de topire
● o tăviță de metal pe care sunt câteva pic ături de ap ă – cu
un uscător de păr (soarele ) copiii observ ă că apa "dispare" în
scurt timp din cauza aerului cal d – se produce fenomenul de
evaporare
● pentru a explica fenomenul pl oii folosesc un burete (norul)
peste toarn ap ă – se observ ă că atunci când buretele nu mai
poate să
rețină apa, aceasta cade.
Solicit ajutorul unui copil pent ru a explica, pe baza plan șei,
circuitul apei în natur ă.

Explicația

Observația

Conversa ția

Explicatia

Experimentul

cuburi de ghea ță

burete apă

farfurie de metal
uscător de păr

Pe grupuri mici

Individual

Evaluez gradul de implicare al copiilor în desfășurarea
experimentului ,
capacitatea acestora de a oferi explica ții
referitoare la stările de
agregare ale apei.

Fixarea temei
O5 Propun copiilor s ă realizeze, cu ajutorul jetoanelor, circuitul
apei în natur ă. Exercițiul
Coli de hârti
jetoane, lipici Individual Evaluez
capacitatea copiilor de a rezolva sarcinile
de lucru.
Încheierea
activității
Adresez întreb ări copiilor referitoare la subiectul activit ății,
la experimentele realizate. Care dintre experimente v-a pl ăcut cel mai mult? Ce am
învățat în urma experimentelor?
Fac aprecieri asupra desfa șurării activității
Împart copiilor ab țibilduri „pic ături de ap ă” pentru a- și
aminti mai u șor despre activitatea desf ășurată la grădiniță.
Conversa ția Abțibilduri
picături de ap ă Frontal

Similar Posts