Caracterizarea Personajului „maitreyi” din Romanul ,,maitreyi” de Mircea Eliade. Proiect Didactic

PROIECT DIDACTIC

PROPUNĂTOR: Vlasie Oana-Maria

PROFESOR-MENTOR: Mocanu Ramona

DATA: 17.03.2016

UNITATEA DE ÎNVӐȚӐMᾹNT: Colegiul ,,Vasile Alecsandri”

CLASA: a IX-a C

ARIA CURRICULARӐ: Limbă și comunicare

DISCIPLINA: Limba și literatura româna

UNITATEA DE ÎNVӐȚARE: Iubirea

SUBIECTUL: Caracterizarea personajului „Maitreyi” din romanul ,,Maitreyi” de Mircea Eliade

TIPUL LECȚIEI: Lecție de dobândire și deprinderi de noi cunoștințe

COMPETENȚE SPECIFICE:

1. Receptarea mesajului oral în diferite situații de comunicare

1.4. aplicarea principiilor ascultării active în manifestarea unui comportament activ adecvat

2. Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situații de comunicare monologată și dialogată

2.1. înlănțuirea clară și corectă a ideilor într-un monolog (narativ, descriptiv, informativ)

2.4. adaptarea vorbirii la situația concretă de dialog

2.5. participarea la diferite situații de comunicare, manifestând o atitudine favorabilă progresiei comunicării

3. Receptarea mesajului scris din texte literare și nonliterare, în scopuri diverse

3.1. diferențierea elementelor de ansamblu de cele de detaliu în cadrul textului citat

3.2. identificarea modului de expunere într-un text epic

4. Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

I. Cognitive:

La sfȃrșitul lecției, elevii vor fi capabili:

OC1: să identifice trăsăturile fizice și morale ale personajului Maitreyi;

OC2: să indice ipostazele în care apare personajul Maitreyi;

OC3։ să precizeze mijloacele de caracterizare a personajului Maitreyi;

OC4։ să definească conceptul de personaj literar;

II. Afective:

Elevii:

OA1(+) – vor avea o atitudine adecvată față de subiectul lecției;

OA2(-) – elevii își vor cultiva plăcerea de a citi;

III. Motrice:

Pe parcursul lecției, elevii vor deveni capabili:

OM1(+): să mânuiască în condiții de igienă și securitate materialul didactic;

OM2(-): să-și reprime tendința de a practica mișcări inutile.

STRATEGIA DIDACTICӐ: DEDUCTIVӐ

1. METODE ȘI PROCEDEE: conversația, explicația, expunerea, exercițiul, metoda „Știu. Vreau să știu. Am ȋnvățat”

2. MIJLOACE DIDACTICE: fișe de evaluare, tabla, manualul

3. FORME DE ORGANIZARE: individuală, frontală

4. MODALITӐȚI DE EVALUARE: evaluare frontală, aprecieri verbale

5. RESURSE UMANE: 20 elevi

6. RESURSE TEMPORALE: 50 min.

RESURSE BIBLIOGRAFICE

Științifice:

Nicolae Manolescu, Arca lui Noe, Editura Gramar, București, 2001

Mircea Eliade, Maitreyi, Editura Humanitas, București, 2003

Maria Munteanu, Limba română. Fișe-sinteză pentru învățare și recapitulare, Colecția Didactica Magna, București, 1999

Mircea Eliade, „Aspecte ale mitului”, Editura Univers, București, 1978

Metodologice

Parfene, Constantin, Metodica studierii limbii și literaturii romȃne ȋn școală. Ghid teoretico-aplicativ, Editura „Polirom”, Iași, 1999

SCENARIUL DIDACTIC

Similar Posts