Achim Paula Red Tr Proiect Did Integrat I Mat [605638]

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT Ă

Prof. înv. primar: Achim Paula
Ș coala Gimnazială ,,Ștefan cel Mare” Alexandria
CLASA: I E
UNITATEA DE ÎNV ĂȚĂMÂNT : Școala Gimnazial ă ,,Ștefan cel Mare”Alexandria
DISCIPLINA: Matematic ă și explorarea mediului
UNITATEA TEMATIC Ă: ,,În lumea plantelor- Adunarea și scăderea numerelor de la 0 la 100 cu trecere peste ordin”
SUBIECTUL LEC ȚIEI: Adunarea repetat ă de termeni egali. P ărțile unei plante
FORMA DE REALIZARE: activitate integrat ă
TIPUL LECȚ IEI: dobândire de noi cuno ștințe
DISCIPLINE IMPLICATE ÎN LEC ȚIE:Matematic ă și explorarea mediului
Comunicare în limba român ă
Arte vizuale și abilități practice
Muzică și mișcare

COMPETENȚ E SPECIFICE:
MEM – 1.4. Efectuarea de adun ări și scăderi, mental și în scris, în concentrul 0-100, recurgând frecvent la num ărare;
1.5. Efectuarea de adun ări/ scăderi repetate prin numă rare, reprezent ări obiectuale în concentrul 0-100;
1.6. Utilizarea unor denumiri și simboluri matematice (termen, sum ă, total, diferen ță, <, >, =, +. -) în rezolvarea și/sau compunerea de probleme;
3.1. Rezolvarea de probleme prin observarea unor regularit ăți din mediul apropiat;
5.2. Rezolvarea de proble me în care intervin opera ții de adunare sau sc ădere, cu sprijin în obiecte, imagini sau reprezent ări schematice.
CLR  –1.4 Exprimarea interesului pe ntru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare diferite;  
2.1 Formularea unor enun țuri proprii în diverse situa ții de comunicare;
3.1 Citirea unor cuvinte și propoziț ii scurte scrise cu lite re de tipar sau de mân ă;
AVAP– 2.3. Exprimarea ideilor și trăirilor personale prin utilizarea liniei, punctului, culorii și formei.
MM – 2.1 Cântarea individual ă sau în grup, asociind mi șcarea sugerat ă de text și de ritm;

OBIECTIVE OPERA ȚIONALE:
O.1- să efectueze corect, oral și în scris, adun ări repetate cu numere natu rale în concentrul 0 – 100;
O.2- să opereze cu terminologia matematic ă, specifică operațiilor de adunare și scădere;
O.4 – să înțeleagă rolul fiec ărui element component al plantei;
O.5-să rezolve exerci țiile ș i problemele date;

Strategia didactic ă:
1. METODE Ș I PROCEDEE: – conversaț ia,metodaîntrebare –r ăspuns, exerci țiul, explica ția, cafeneaua ideilor, Știu/ Vreau s ă știu / Am înv ățat, metoda
cadranelor, problematizarea, munca independent ă.
2. MIJLOACE DE ÎNV ĂȚĂ MÂNT: cardurile cu sarcini, imagine cu flori, fi șe de lucru, fi șă de evaluare formativ ă, prezentare power-point, calculator/
laptop. coli A3, markere.

3. FORME DE ORGANIZARE: frontală, individual ă, pe grupe .
4. FORME ȘI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematic ă a comportamentului elevilor, autoevaluare, evaluare oral ă, evaluare scris ă, aprecieri
verbale, stimulente, calificative.
I. Resurse temporale: 40 minute activitatea propriu-zis ă /5 minute activit ăți recreative.
II. Umane: 24 elevi.

III. Bibliografice: Suport de curs „Didactica matematicii și explorării mediului la clasa I”, 2015
Programaș colară pentrudisciplinaMatematic ășiexplorareamediului”, Aprobată prinordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013

DEMERS DIDACTIC
Etapele lec ției Comp.
specif. /
Ob.op. Activitateaprofesorului Activitateaelevilor Metode Mijloace
deînv. Forma
de org. Evaluare
Moment org.
2 min. CLR1.4 Amenajez spa țiul clasei într-o
manieră propice desf ășurării
activităților propuse. Se
pregătescpentruînceper
eaactivității. Convorbire Frontal ă
Reactualizarea cunoștințelor
5 min. CLR2.3
MEM
1.6
Întimpcevoiverificatemacantitativ,
eleviivorextragedintr-un bol, câte un cartonașpe care voraveascris un
număr, un cuvântsauun enun ț care
săaibălegătură cu el.
Se vaverificatema,oral, din punct de vederecalitativ.
Eleviivorextragedintr-un bolcâte un
cartonaș.
Le voipropuneelevilorcâtevaexerci ții
orale. Eleviiextragcardurile.

Eleviicitesctema.
Elevul care are
conținutuldescrierii,
îlcitește, iarcolegul care
are imaginea ovaară tacelorlalțielevi.
Se vormutaîmpreun ăînban

Eleviirăspund oral la
întrebări.
conversația

Metodaîntreb
are –răspuns

Caietele de
temă

Dreptun-
ghiuri de
carton
Frontală,

Individuală

Frontală Observația
sistem
atică

Evaluareaor
ală

Observațiasi
stematică
Captareaaten ției
2 min. CLR
1.4
MEM
3.1 Le prezint olaleaplantat ăîntr-o sticl ă
de plastic. Printr-un joc de rol,
Laleauaîșivaspunepovestea:
,, Salut !EusuntRo șioara, o
laleaabiaînflorit ă.
-Tu cum tenumeș ti? (arătcătre un Eleviiascult ă.

Conversa ția

Floareaînghive
ci

Frontală Obs. sist.

elev)
– Vrețisă-mi aflațipovestea?
Rază de soare, fata ceamic ă a
Soarelui, m-aajutats ărăsar,
săcrescș isăînfloresc. Al ături de mine
au ieș itșisurorilemele.
Vrețisăaflațicâtesunttoate?
Eleviivorră spundeafirm
ativ.
Imagineaproie
ctată cu
ajutorul video-proiectorului

Anunțarea temei
și a obiective-
lor lecției
1 min. CLR
1.4
,,Laleauavacreș teșimai mare,
dacăpeparcursuloreiv ăvețiimplicaact
iv.” Comunic, într-un limbajaccesibil,
conținutulînvățăriișirezultatelea ștept
ate. Urmăresc cu atenț ie
cele precizate și aderă
la oferta didactic ă
anunț ată. Conversa ția
Frontal ă
Dirijareaînv ățări
i
14 min. MEM
1.5
MEM
1.6

CLR.
2.1.
O1

Voi nota titlul la tablă .
Activitatea nr 1.
Ajutându-m ă de imaginea
proiectată(anexa 1), voi solicita
elevilor să creeze exerci ții
corespunz ătoare pe care le vor
nota pe tablă .
3+3+3+3+3+3=
7+7+7+7+7+7=
9+9+9+9=
2+2+2+2=
Activitatea nr. 2
Împart elevilor o fi șă de lucru.(anexa
2) Eleviiscriupecaietetitlul
șiexercițiile de la tabl ă .

Elevii primesc fiș ele.
Elevii completeaz ă
elementele componente Exercițiul

Știu/
Vreausăștiu / Imagineaproie
ctată cu
ajutorul video-proiecto-
rului,
tablă, cretă,
caiete

Fișă de lucru
Frontală

munca Activitate
frontală

O4

Le solicit elevilor s ă completeze
individual în prima coloan ă
Solicit elevilor ca ală turi de colegul
de bancă să stabileasc ă ce ar dori s ă
mai afle despre p ărțile componente
ale plantei s ă să noteze informa țiile
în coloana a doua. Cu ajutorul unei prezent ări power-
point, ajut elevii s ă afle răspunsurile
la întrebările lor.
Solicit elevilor s ă scrie pe o coal ă o
idee pe care au în țeles-o despre rolul
părților unei plante.
Sintetizez ideile copiilor, notându-le
pe tablă. ale plantei.
Scriu întreb ările.

Elevii urm ăresc
prezentarea power
point.
Fiecare elev îș i notează
ideea Elevii completeaz ă a
treia rubric ă a fișei de
lucru. Am învățat

Învățareaprin
descoperire.

Cafeneauaid
e
ilor

Video-
proiector
coli independen

grupațicâte
doi
activitatefr
ontală
activitate
individuală
activitatefr
ontală
Obținerea
performan țelor
7 min. MEM
1.1
O1
Împart elevii în 6 grupe. Distribui fiecărei grupe câte o fi șă de lucru
A3. (anexa3)
Solicit ca fiecare grup ă să raporteze
modul de rezolvare. Rezolvă exercițiul pe
fișă.
Reprezentantul grupei
prezintă ceea ce au
lucrat.
Vor corecta eventualele
greșeli. Metodacadranelor
Exercițiul
conversația Fișa de lucru Lucrulpegr
upe Evaluare scrisă

Evaluareaperfor
manțelor
7 min. AVAP
2.2
O5 Voidistribuielevilorfi șele de
muncăindependent ă.(anexa 4) Elevii lucreaz ă pe fișele
de evaluare formativ ă. Exercițiul Fi șe de
evaluare Muncă
independen
tă Observația
sistematic ă

Asigurarea
retenției și a
transfe- rului
2 min.
Activitate
recreativ ă MM
3.2 Le spun c ălaleaua s-a
bucuratfoartemult, c ăci au
știutsărezolveexerci țiile,
șicăîiinvităsăcântemelodia
,,Fructele”
Fac aprecieri globale și ofer
recompense. În completare, propun elevilor jocul
,, Aș mânca o portocal ă”. Eleviicânt ă.

Eleviiprimescun câte
un fructșicalificative.
Eleviivorascultaregulilejoculuiși se vor amuza.
conversația
Calculator frontală Observa ția
sistematic ă
Evaluare
orală

ANEXA 1
Sarcini carduri

Verde, roș u! Cine-mi e ști?
Lung, sub țire, grasoridulce,
Iute,
Poțisă mi-l ghice ști?
Ardeiul
Patrufrațistauîntr-o cas ă
Și de ploaie nu le p ăsă.
nuca
Când o tai, e cu temei;
De ceplângi de milaei? Doardă gust mâncării!
Ceapa
Trei roș ii, doi ardei,
Două cepe, castravete, dacă vrei,
Spuneți voi acum, hei!
Câte legume pusei.
9
Nu-i cavarza-nfoiat ă,
Dar e soraei, g ătită
C-o rochi țăîncrețită. Conopida
Un termen este 64, altul 5. Care este
suma? 69
Înpământpuiunul, doi,
Șiscoțitoamnamuș uroi.
Cartoful Descăzutul este 98, sc ăzătorul 9.
Cât este diferen ța? 89
Dupăploaie, nu-i mirare,
Stauumbrelemici la soare. Ciupercile Bunica a cumpărat 5 verze și 9
vinete. Câte legume a cump ărat? 14
Nouăfrațiîntr-un cojoc,
De-i mănânci, gura- țiiafoc. usturoiul
ÎngrădinaluiPandele
E un pomplin cu m ărgele,
La culoare-s ro șiitoate
Cu codițe-mperecheate . Cireș ul

ANEXA 2
Imagine proiectat ă
?lalele
?zambile
?lăcr ămioare
?narcise

Fișă de lucru
Știu Vreau să știu Am înv ățat

ANEXA 3
Fișă de lucru pe grupe
 
1. Calculeaz ă câte picături de ap ă absorb rădăcinileși  
câte  boabe de mazăre sunt. 
 
 
 
        
 
 

2.Compara țirezultatele:

56-34 7+23 9+9+9+9 86-45
3. RilăIepurilăa mâncat de peceletreistraturi cu
morcovicâte 4 morcovi.
Câțimorcovi a mâncat?

R:_____ 4. Desena țiuncopaccare s ăaibă 11fructe.
Colorați-l corespunz ător.

ANEXA 4
Fișă de evaluareformativ ă
1. Descoper ănumărulascunsînspatelefructului:
1+1+1+1+1+1=      
7+7+7+7=
9+9+9=
2+2+2+2+2=
2. Uneșteexercițiilecu rezultatelepotrivite șiveidescoperirolulpă rțiloruneiplante.
Rădăcină susține crengile și frunzele
Tulpina prepar ă hrana
Frunzele fixeaz ă planta în p ământ
Florile protejează sămânța
Fructul din ele se formeaz ă fructele
Sămânța are rol în înmul țirea plantei

Similar Posts